Tak přečetl jsem celé fórum, takže zkusím shrnout postřehy, které mě při tom napadly:
1. V pilotu Rush jasně říká o lodi: "...launched hundrets of thousands of years ago. Faster than light, yet not throgh hyperspace" což voně přeloženo znamená "...vypuštěna před stovkami tisíc let. Rychlejší než světlo, i když ne hyperprostorem" (za chyby se omlouvám, přesný význam spojky/částice yet v různých spojeních ještě nemám zmáknutý.). Pokud je tedy loď stará stovky tisíc let, pak je více jak desetkrát starší než atlantis (dilataci času bych opravdu neuvažoval, viz další 2 body). Ano Atlantis je starší, ale mohla být až do doby před 10 000 lety udržovaná antiky, narozdíl od Destiny.
2. Rychlejší než světlo se obecně používá pro označení objektů/jevů letících rychleji než světlo bez ohledu na to jak rychle. To že loď letí FTL neznamená, že musí letět jen párkrát rychleji než světlo, může letět třeba tisíckrát rychleji. Protože je to FTL, nedá se NIC říkat o dilataci času. Ta vychází z teorie relativity, podle které není možný přenos hmoty nebo informace FTL standardním způsobem. A teorie relativity mluví o dilataci času až do rychlosti světla, ne po jejím překročení.
3. I když se to tak ze začátku nezdálo (viz Narimova hláška v 1. serii SG-1: "Ano znám kvantovou fyziku... I jiné omyly vědy."), tak SG se snaží chování svého vesmíru napasovat na poznatky, které jsou víceméně uznávané mainstreamovou fyzikou, nebo se jimi fyzika vážně zaobírá. Samozřejmě nepřesně a tak aby se do seriálu hodilo. Jedinou vyjímkou je subprostorová komunikace a hyperprostor. A pokud se tohodle přístupu budou držet i v SGU, tak Destiny nemůže letět rychleji než světlo tak, že prostě nažhaví motory a poletí úplně normálně. To relativita neumožňuje a nevšiml jsem si, že by ji někdy v seriálu zpochybňovali. Způsob jak ve scifi obejít relativitu je třeba právě hyperprostor, který se běžně používá v SGA a SG-1. Pokud ho Destiny nevyužívá, pak musí využívat jiný trik, který ji umožňuje cestovat rychleji než světlo (jak tu již někdo zmínil, třeba warp). Krom toho, to v čem letí je hyperprostoru docela podobné. Snad to bude časem vysvětleno, ale určitě ne nijak brzy.
4. Hataky a Teltaky už dávno nelétají rychlostí 10x respektive 2x rychleji než světlo. Hataky jsou schopné přeletět galaxii v historicky krátké době (nejspíše dny, týdny, nebylo nikde jasně řečeno), i když jsou pomalejší než 304. podobně to platí i pro Teltaky. Co vedlo autory k prohlášení v ranných sériích o rychlosti 10c respektive 2c opravdu nevím. Buď to byla neznalost, nebo nechtěli mít goualdy až tak moc hitech. každopádně časem to přešli a už se tomu nevěnovali. Podobně jako rozložení těla Zatem na třetí zásah (ala phaser ze Star Treku). To už taky nikdy nepoužili a je na to i hláška v 100 díle SG-1, kde režisér Wormhole Extreme říká "Tohle je taková pitomost, že budu dělat, že jsem ji nikdy neslyšel...". prostě tak nízká rychlost by se nehodila v pozdějších řadách seriálu a tak se lodě zrychlili.
5. Stáří bran - pravděpodobně nejstarší by měli být brány v MW a mladší brány rozsévané loděmi před Destiny. Podle toho kudy proletěla Destiny se zdá, že lodě s bránami osely bránami i Pegasus, kam se následně přesunula Atlantis. To by ale také znamenalo, že brány v Pegasu by měli vypadat stejně jako na Destiny (v SGU), což tak není. Brány v MW by nemuseli vypadat stejně, protože mohli být vytvořeny před vysláním Destiny a lodí s bránami. Dobré seriálové vysvětlení proč brány v Pegasu vypadají jinak je, že je Antikové vyměnily, jak tady někdo navrhl. Skutečné vysvětlení je, že každý seriál potřebuje mít svou verzi brány, aby se odlišoval od předchozích

6. To co se oddělilo od lodi bylo evidentně cizí, nejen kvůli vzhledu ale také kvůli tomu, že se neodělilo z nějaké platformy, ale zrovna z hladkého kousku trupu kde na to nic nebylo (jako nějaké kotevní svorky), takže to tam bylo přichyceno vlastní silou. Patrně to byla sonda nějaké cizí rasy a nejspíš bez posádky.
7. K těm dvěma co šli na jinou planetu - určitě jsou mrtví a myslím, že už je v seriálu nikdy neuvidíme. Loď letí dál a brána se dostane z dosahu. Střelit toho třetího do ramene bylo naprosto opodstatněné, měl to ruční vytáčecí zařízení a kdyby odešel, mohl by to být problém. Né fatální, na lodi jsou pravděpodobně další vytáčecí zařízení, které by mohl někdo dopravit na planetu bránou ale i tak. Krom toho Greer jen uposlechl Rushovo rozkaz, nebo spíš pokyn, čili vina padá na Rushe. Každopádně to bylo moudré rozhodnutí, vystřelit.
8. Co se týká pilotu, nechápu proč Hammond nepoužil asgardské zbraně - Mohli alespoň naznačit jako že je zasáhli dřív, než aktivovali stíty nebo tak něco, jinak nechápu proč tři hataky bez problémů nesmetli z oblohy. teda chápu to kvůli zápletce ale mohli to lépe odůvodnit...
9. Co se týká postav, jsou uvěřitelnější a nevyznám se v nich. Kromě Eli a Scotta se nedokážu rozhodnout jestli se mi líbí, nebo je nesnášim, obzvláště Greer a Rush. Rush rozhodně není žádný svatoušek, prostě chtěl na projít bránou s devátým chevronem a zmatek při útoku mu k tomu dal příležitost. Jak bylo řečeno, když se bál o Zemi, mohl vytočit jakoukoliv jinou planetu v MW. Jestli je za tím něco víc a ví o tom i ONeill, těžko říct.
10. Jinak celkový dojem ze seriálu je u mě rozporuplný, ale to můžu říct o Atlantis i SG-1 po shlédnutí pilotu a prvního dílu. Celkový dojem - nejhorší pilot (ale ne o moc) a nejlepší další díl po pilotu (opět ne o moc). Ovšem pouze v případě, kdy jako pilot SG-1 počítám i Enemy within a jako první díl beru Emancipacy - to byla ubohost. První díl po pilotu v Atlantis taky nic moc (nějaké ty energetické bytosti), takže v této slabé konkurenci u mě třetí díl SG-U obstál. Celkové hodnocení nedokážu říct, uvidíme na konci druhé série.
Každopádně by mohlo být hůř, takže jen tak dál a lépe
