1) Základna nemá za úkol chránit vzdušný prostor České republiky, ale výlučně prostor Spojených států amerických.
Základna setřelý každou nepřátelskou raketu, je jedno kam poletí, možná si myslíš, že Amerika je plná namyšlených blbců ale to, že setřelí nepřátelskou raketu mířící na ČR je samozřejmost, možná jsou agresivní, ale nejsou to idioti.
Promiň, ale nikde jsme neřekl, že "Amerika je plná namyšlených blbců", právě naopak si myslím si, že medii prezentovaný obrázek Američanů jako agresivních militantistů je zcela mylný a značně neobjektivní, leč bohužel se z tohohle názoru vyklubala módní vlna, která zasáhla celou starou dobrou Evropu (viz. úspěch dokumentů Bowling for Columbine, nebo Fahrentheit 9/11)
Nevím, kde bereš tu jistotu, že se U.S.A zaváže ohranit Českou republiku v případě raketového útoku. Protiraketové základny se rozmisťují po celém světě kvůli tomu, aby byla co největší pravděpodobnost, že raketa neprojde až Americe. Navíc výstavbou základny si nepřímo zajistí loajálnost našeho státu co se týče mezistátní politiky.
Bude jen dobře, když jsem Američani umístí pár svých stíhaček, protože na stojí za **** víte za co, jejich vojenské síly bezpečnost naopak zvýší.
Jsme součástí NATO, takže o bezpečnost našeho vzdušného prostoru by mněla být zajištěna i přestože, neoplýváme tak vyspělou technologii jako U.S.A--přišlo by mi to jako nošení dřiví do lesa.
3)Čechy se stanou územím, na které by byl veden první úder.
Nesmysl. V Evropě je pro teroristy tisícovky lákavějších cílů, než Pendolíno z Prahy do Ostravy, které tam nedojede i bez teroristů. A když se na*ere Rusko, tak bude jedno jestli tu základnu máme nebo ne.
To máš jistě pravdu, ale přesto by potencionální teroristický útok na ČR nebyl marný. Protože cílem takovýchto útoků není jenom spáchat co nevětší škody a zmařit co nejvíce životů, ale taky demoralizovat a nabourat psychiku té dané země, znestabilizovat ekonomiku, politickou situaci atd. Takže teroristický útok i na tak malou zemi jako je ta našé má svůj smysl. A ve výsledku to může být velká cena, kterou bychom zaplatili za to, že jsme nechali Američany postavit si u nás základnu.
4)Česká republika ztratí kontrolu nad částí svého území, kam nebude českým civilistům ani vojákům povolen vstup. Na ČR bude rozmístěno několik set, ale možná i tisíc cizích vojáků.
Cizí vojáci pro nás znamenají peníze, to že jsou nebezpeční, tak to jsou i naši vojáci.
Hrozí nám ztráta vlastní státní suverenity ( hlava 1. článek 1. ústavy ČR) pokud předáme americké armádě kontrolu nad částí naší republiky, kde nebudou platit naše zákony a ani nám nebude umožněn přístup.Větší pozitivní dopad a mezinárodní prestiž získá ČR, když tuto nabídku ze strany Spojených států předloží na jednání v rámci EU. Tím totiž dokážeme, že si svých sousedů a jejich názorů vážíme, protože existence americké základny v ČR automaticky ovlivní všechny naše sousedy do vzdálenosti tisíců km.
6) Zvýší se i ekologická zátěž prostorů kolem základen.
Nevím, jak by základna mohla ohrozit ekologii, mám takový pocit, že
Opatovická uhelná elektrárna vydá za 1000 takových základen.
Ano máš pravdu, ale současný evropský trend je co nejvíce omezit ekologickou zátěž( v ČR můžeme za důkaz, i když malý, považovat zvolení strany zelených do parlamentu), bohužel Američané tento trend nenásledují (viz. třeba nepodepsání Kjótského protokolu) a tak nevím, proč bychom mněli kvůli nim dělat ústupky v otázkách ekologie.
To ledna:Když se podíváš na událosto posledních 17ti let, tak je zcela jednoznačné, že nato, OSN je bez USA naprosto k ničemu a k nepotřebě. Když se někde něco semele (nějakej hladomor, zemětřesení), tak všichni říkaj USA, honem, pošlete letadlové lodě s pomocí. TSM když se jedná o vyslání mírových sil...když se však USA vzhledem k neschopnosti OSN a NATO rozhodnou jednat, tak všichni na ně nadávaj...
Já bych neøekl, že OSN nebo NATO jsou k ničemu (viz. pomoc při konfliktu v Jugoslávii, nebo dodávka potravin a jiná podpora Afriky). Narozdíl od Ameriky jsou zdrženlivější v otázkách vojenského zásahu a pod. Což neni na škodu, jelikož dost často jsou s vojenským útokem spojeny i jiné záměry ( lepší pozice na trhu, ropa, výsadní právo obchodu atd.). OSN a NATO se snaží spíše pracovat na poli diplomatickém-- což je zdlouhavý proces, než se dojde k nějakému hmatatelnému výsledku-- zatímco U.S.A má prostředky a i jistou potřebu k vojenskému zásahu.
Amerika získala po Druhé světové válce výsadní postavení supervelmoci a s tím přichází i potřeba zodpovídat za druhé (Evropský komplex).