Ahojte, takže pridávam ďalší diel Admirálovho dedičstva. Enjoy!
Kapitola 86. – Zážitky z minulosti aj z budúcnosti
Detekčné systémy v Slnečnej sústave sa veľmi zlepšili za posledných tridsať rokov, odkedy bola Anna naposledy na Zemi. Keď teda na druhý deň vystúpila jej flotila z hyperpriestoru neďaleko Marsu, čakali ju všetky lode, tak pozemské ako aj spojencov Zeme, so zapnutými štítmi a zbraňami v pohotovostnom režime. Imperator a lode jeho sprievodu mali síce tiež zapnuté štíty, ale zbrane nariadila Anna nechať v neaktívnom režime.
Viceadmirál Padorinus, veliteľ bojovej skupiny okolo bitevnej lode Valor, trpezlivo sedel v admirálskom kresle na najvyššom poschodí veliteľského mostíku svojej vlajkovej lode. Očakával prílet neznámych lodí, ktoré zaznamenali senzory obranného systému Zeme už pred niekoľkými hodinami. Rýchly pohľad na jednu z obrazoviek, ktoré boli usporiadané v dvojitom kruhu okolo jeho kresla, ho ubezpečil, že všetky lode jeho eskadry sú v pohotovostnom režime a v obrannej formácii. Cez veľké panoramatické okno svojej vyhliadkovej paluby videl aj lode bojovej skupiny Doriath, ktoré boli trochu ďalej od Zeme, avšak ich svetlošedá farba ich činila dosť viditeľnými. Nie však až tak viditeľnými ako boli oslnivo biele bitevné lode kapitána Macsena. Prostredný syn nebohej ríšskej admirálky Anny Kornilovovej, arcikňažnej z Torigonu, to v priebehu tejto kampane, hoci bola veľmi krátka, dotiahol o dva hodnostné stupne vyššie, než mal na začiatku. Jeho výkony si to však zaslúžili.
Aj na senzoroch svojej vlastnej lode už videl symboly neznámych objektov, ktoré sa hyperpriestorom blížili do tejto sústavy. Senzory však ukazovali nesmierne veľké hodnoty, takže si pomyslel, že sa niektorý technik asi pomýlil pri kalibrácii. Doteraz však vždy fungovali správne. Každopádne lode, ktoré sa blížili, boli podľa senzorov obrovské. Nevedel, čo si o tom má myslieť...
Zrazu sa v diaľke objavil slabý záblesk charakteristický pre vytvárajúce sa hyperpriestorové okno. S očakávaním sa zahľadel tým smerom. Po chvíli uvidel jednu väčšiu bodku a okolo nej osem menších. Zarazil sa. Vo vzdialenosti, v akej sa vytvorilo hyperpriestorové okno, by správne nemal vidieť nič. Ak teda voľným okom videl tie lode, tak museli byť naozaj veľké.
Prezrel obrazovky okolo seba a sánka mu padla na podlahu od údivu. Neďaleko štvrtej planéty sústavy sa z hyperpriestoru vynorilo deväť lodí v eskortnej formácii. Osem lodí bolo rovnakých ako bola tá, na palube ktorej práve bol on sám – dvadsaťjeden kilometrov dlhé bitevné lode, pýcha Restijskej aj Antickej flotily. Tvorili však len sprievod pre loď, ktorá bola rovnaká vo všetkom ako ony, ale bola niekoľkonásobne väčšia. Na dĺžku mala sto kilometrov a na šírku asi tridsať. V pohode by na jej povrch dokázal zaparkovať celú svoju eskadru vrátane svojej vlajkovej lode. Tá ústredná loď bol jednoducho gigant...
Padorinus sa pýtal sám seba, kto mohol postaviť takéto monštrum. Stavba takej lode by spoľahlivo zruinovala akúkoľvek ríšu. A osem bitevných lodí k tomu. Hoci tvorili len ochranný sprievod, každá z nich by dokázala likvidovať celé flotily, ako sa o tom táto galaxia mohla presvedčiť v uplynulých týždňoch, keď ako Restijské, tak aj Antické bitevné lode triedy Astergladium porážali nepriateľské flotily.
Dokonca aj Restia so svojimi obrovskými zdrojmi budovala tieto lode postupne. Jednu za asi tisíc rokov, aby to ekonomika dokázala utiahnuť. Alteránska ríša, ktorá kedysi zahrňovala v sebe ako Restijskú, tak aj Antickú ríšu, kedysi postavila úvodné tri lode tejto triedy naraz. Ekonomika impéria sa z toho spamätávala ešte dlhý čas. Nikdy potom sa o to už nikto nepokúsil. Restia stavbu každej z osemnástich lodí tejto triedy, ktorými disponovala, starostlivo naplánovala a uskutočnila. Ale mala na to mnohotisíc rokov. Žeby bola ešte niekde ďalšia odnož pôvodnej Alteránskej ríše, na ktorú sa zabudlo?
Priblížil si obraz na jednej z obrazoviek. Jedna z prieskumných lodí bojovej skupiny Doriath bola dostatočne blízko, aby mohla ostatným poslať aj vizuálne zábery. Padorinus si so záujmom prezeral snímky neznámych plavidiel. Tá veľká loď v strede formácie bola len zväčšená verzia tých ostatných a očividne slúžila ako vlajková loď flotily. Ostatné lode flotily však patrili presne podľa prvých informácií do triedy Astergladium. To bolo zvláštne a mimoriadne zaujímavé.
Zaujímavé však boli aj výsostné znaky, ktoré sa skveli na bielych trupoch lodí. Restia používala na svojich lodiach ľavotočivú svastiku v kruhu. Na Zemi to síce mnohým klalo oči vzhľadom k ich histórii, ale museli sa s tým zmieriť. Nie každý, kto používal svastiku ako štátny symbol, bol nacista. Antická ríša používala štylizovaného orla v kruhu. Pozemšťanom to pripomínalo odznaky starorímskych légií. Padorinus síce nevedel, o čom hovorili, ale z ich narážok vycítil, že proti tomu symbolu nemajú nič. Terránske spoločenstvo planét, do ktorého patrila aj Zem, používalo ako svoj výsostný znak domovský symbol pozemskej hviezdnej brány. Veľké písmeno alfabety Lambda a nad ním malý krúžok.
Tieto znaky však boli iné. Barlicový kríž v osemuholníku, všetko čiernej farby, sa vynímal na trupoch všetkých deviatich lodí. Padorinovi bol ten symbol nejako známy. Už ho niekde videl. Len si nevedel spomenúť kde...
Zrazu sa na obrazovke naľavo od jeho kresla objavila tvár kapitána Manisa, veliteľa Valoru: „Admirál, zachytili sme správu z tej veľkej lode. Je určená všetkým lodiam Restijskej a Antickej ríše. Tvrdia, že majú priateľské úmysly, avšak prikazujú nám, aby sme poslali na palubu Imperatoru tieto osoby: generála Maxentia z Dorwannu a jeho synov Jacka, Macsena a Sinerta. Nič viac sa v ich správe nenachádzalo, pane.“ Padorinus sa zamračil: „Prikazujú nám?“ Manis preglgol a prikývol: „Áno pane, bolo tam priamo napísané, že to prikazujú. Nie žiadajú alebo prosia ale prikazujú.“ Viceadmirál prikývol: „Dobre. Informujte o tejto správe kontraadmirála Pindera a tiež aj generála Maxentia a jeho synov. Vytvorte mi s nimi všetkými tajnú videokonferenciu, kde sa dohodneme, čo ďalej.“ Kapitán prikývol: „Áno, pane!“ Potom sa stratil z obrazovky a jeho miesto znovu zaujala tabuľka s prehľadom možností komunikačného systému.
Kým sa jeho podriadení pokúšali vytvoriť viacstrannú videokonferenciu, Padorinus premýšľal. Meno tej lode mu nedávalo pokoja. Imperator. Vskutku výstižné meno pre ten gigantický kolos. Imperator – človek, ktorý prikazuje, ktorý ma „imperium“ – oprávnenie veliť a rozkazovať armádam či flotilám. Osoba, ktorá velí tej flotile, musí byť veľmi sebaistá, keď si dovolí prikazovať Restijským, terránskym a antickým lodiam, čo majú robiť. Musí mať svoje slová podopreté veľkou autoritou alebo aspoň veľkou silou. O autorite neznámeho veliteľa toho Padorinus nevedel nič, ale o sile si už stihol utvoriť veľmi jasný obraz. Stačil mu pohľad na lode tej flotily a vedel, že sú schopné rozstrieľať aj jeho vlajkovú loď na rešeto. To už bolo čo povedať...
Objavila sa pred ním holografická obrazovka a na nej tváre všetkých piatich osôb, ktoré žiadal o účasť na videokonferencii. Sucho sa im prihovoril: „Všetci ste asi dostali onú správu z tej veľkej lode. Čo s tým teda budeme robiť?“ Prvý sa ozval generál Maxentius: „Pozrel som si tú loď aj jej sprievod a nemyslím, že máme veľmi na výber. Vlastne mám pocit, že poznám osobu, ktorá velí tej flotile a poslal tú správu.“ Všetci spozorneli a Maxentius pokračoval: „Ja osobne by som na tú loď šiel. Už len kvôli tomu, aby som sa presvedčil o správnosti svojej domnienky. A ostatní, ktorých si žiadala, by asi mali ísť tiež. Možno to nie je také zlé, ako si myslíme. Možno majú naozaj priateľské úmysly.“
Jack, najstarší generálov syn sa ozval: „Otec, ale čo ak je to pasca?“ Max však pokrútil hlavou: „Nie, synček. Nemyslím, že je to pasca. Ten, kto poslal tú správu, presne vedel, že sme tu, na orbite Zeme a nie niekde inde. Vedel, ktoré naše bojové skupiny tu sú a kto na nich slúži. Takéto informácie má veľmi málo ľudí v tejto galaxii alebo sa dajú získať na veľmi málo miestach. Macsen, ty už asi chápeš...“ Jeho prostredný syn pomaly prikývol: „Asi áno. Pokiaľ nemá tá osoba špeha priamo vo flotile, ktorý mu podáva informácie, tak informácie o mieste, kde sa tak moja flotila ako aj obidve Restijské flotily nachádzajú, sa dajú získať len na jednom mieste v tejto galaxii. Mieste, kde sú tak silné senzory, že pokryjú celú galaxiu...“ Jeho otec prikývol: „Áno. Telerush Var. A vzhľadom k tomuto faktu a k niektorým ďalším mojim domnienkam si myslím, že existuje len jedna osoba, ktorá by si dovolila poslať nám takýto príkaz.“
Viceadmirál Pinder zalapal po dychu, lebo mu to v tej chvíli došlo: „Chcete povedať, že tej flotile tam vonku velí vaša manželka, generál?“ Max vážne prikývol: „Iné rozumné vysvetlenie nenachádzam. Tiež som tým prekvapený, ale verím, že keď sa dostavíme na palubu jej vlajkovej lode, zistíme, či sme mali pravdu alebo nie. Ja verím, že je to ona, a že sa jej nejako podarilo uniknúť z tej čiernej diery. Dokonca mi napadá aj spôsob, ako sa to mohlo stať.“ Jack prikývol: „Gravitačný prak.“ Max pokýval hlavou: „Neviem síce, prečo sa nám odvtedy neozvala. Možno opravovala svoju loď a natrafila pritom niekde na túto flotilu a možno je to oveľa zložitejšie, čomu by som sa v jej prípade ani nedivil. Viete predsa aké dobrodružné kúsky už navystrájala...“ Všetci pokývali s úsmevmi na tvárach hlavami. Dobrodružstvá Anny Kornilovovej boli už dávno predmetom obdivu a diskusií.
Max sa preto znovu ozval: „Myslím, že tam môžeme ísť. Admiráli?“ Padorinus pomaly prikývol: „Dobre. Pinder, väčšina ich je pod vašim velením a vaša eskadra je bližšie k tej flotile. Nech sa prenesú k vám na palubu a odtiaľ poletia Jumperom, čo vy na to?“ Viceadmirál Pinder sa zamyslel a potom prikývol: „Dobre, povoľujem teleport na palubu mojej lode. Dám o tom vedieť mojim dôstojníkom, vydržte minútku a potom sa môžete hneď teleportovať.“ Padorinus prikývol: „Dobre, koniec konferencie.“ Potom zrušil komunikačný kanál a všetci ostatní sa začali chystať na transport na bitevnú loď Doriath, odkiaľ mali letieť Jumperom na palubu Imperatora. Generál Maxentius sa pritom ticho usmieval. Od okamžiku, keď sa lode tej flotily objavili v Slnečnej sústave a on zbadal ich výsostné znaky, vedel, kto im velí. A keď prišla tá správa z Imperatora, mal už istotu, že ju poslala jeho manželka. Celkom sa na ňu tešil Po viac než piatich týždňoch odlúčenia mu už veľmi chýbala...
O päť minút neskôr vyletel z jedného z hangárov bitevnej lode Doriath osamelý Jumper, na palube ktorého boli všetci štyria členovia rodiny. Pilotoval ho Sinert, najlepší pilot v rodine. Síce mal len veľmi priemerné taktické a strategické schopnosti, ale zato bol mimoriadny pilot a tiež aj geniálny technik a mechanik. Neexistovala vec, ktorú by nedokázal opraviť.
Jumper zamieril plnou podsvetelnou rýchlosťou k najväčšej lodi flotily. Podľa správy sa volala Imperator a to meno jej aj celkom pristalo. Takýto gigant s toľkou silou si ani iné meno nezaslúžil. Loď vysielala automatický navádzací signál, ktorý Jumper navigoval priamo k jednému malému hangáru, hneď za veliteľským mostíkom, ktorý tvorila mohutná priehľadná štvrťkupola. Cez veľké sklenené steny mostíku bolo vidieť, že má osem poschodí, v ktorých sú stovky počítačových terminálov a tie sú všetky obsluhované osobami v antických rovnošatách.
Sinert vletel do jasne osvetleného hangáru. Parkoval v ňom admirálsky čln, ktorý všetci štyria spoznali okamžite po tom, čo vykročili zo zadných dverí Jumperu. Bol to ten istý admirálsky čln, v ktorom ich matka a manželka padla do čiernej diery. Okrem neho bol hangár úplne prázdny. Nikde nikoho. Ani personál ani replikátori. Nikto.
Chvíľu sa zmätene rozhliadali, až sa rovno nad nimi ozvalo tiché a diskrétne zakašľanie. Pozreli sa nahor a zbadali osobu, ktorú pokladali za mŕtvu. Na manipulačnom mostíku sa na nich veselo škerila Anna Kornilovová. Ohromene na ňu pozreli a ona nahlas povedala: „To vám to ale trvalo. Keby ste boli tak pomalí aj v bitke, tak by vás nepriateľ už desaťkrát stihol obletieť dookola a pri každej otočke by ešte stihol vystreliť salvu na vašu loď. Predpokladám, že ste to museli poriadne prediskutovať, však?“ Jack prikývol a opýtal sa: „Ako to vieš?“ Odfrkla si: „Ako keby som nepoznala postupy v Restijskej flotile...“ Potom sa na nich oslnivo usmiala: „Vitajte teda na palube Imperatora!“
Pri tých slovách prešla z manipulačného mostíka na lávku, ktorá sa tiahla vo výške pätnástich metrov okolo celého hangáru a z nej sa zišla po železnom schodisku na podlahu hangáru až k svojej rodine. Objala svojho manžela a pobozkala ho. Potom si uvedomila jeho tichý úsmev: „Ty si vedel už počas cesty sem, že som to bola ja, kto poslal tú správu, že?“ Pokrútil hlavou: „Nie, ešte skôr. Už vtedy, keď som videl identifikačne znaky tvojich lodí.“ Zdvihla obočie v hranom údive a on pokračoval: „Aký by som to bol manžel, keby som nepoznal súkromnú podpisovú značku svojej manželky. Máš tým symbolom označené všetky svoje súkromné dokumenty...“ Usmiala sa naňho a znovu ho pobozkala. Potom objala aj svojich synov.
Keď sa vymámila z objatia Sinerta, usmiala sa na nich: „Veľmi ste mi chýbali. Nechýbalo mnoho a nebola by som sa s vami už nikdy stretla.“ Potom si spomenula na udalosti svojho putovania časom a zvážnela: „Vlastne som mala nehorázne šťastie, že sa mi vôbec podarilo dostať sa sem.“ Potom obsiahla širokým gestom hangár, v ktorom sa práve nachádzali: „Ale šťastie mi žičilo, ako vidíte. Poďte, poukazujem vám to tu...“
Vybrali sa za ňou z hangáru. Viedla ich priestrannými chodbami a ukazovala zariadenie Imperatora. Nakoniec sa pred nimi otvorili mohutné pancierové dvere a oni vošli do taktického centra. Bolo väčšie ako hangár lodí triedy 304. Veľkej miestnosti dominovalo obrovské holografické pódium, na ktorom bola zobrazená aktuálna taktická situácia do sto miliónov kilometrov od lode.
Na jednotlivých termináloch pracovali replikátori. To dokázali všetci členovia rodiny rozoznať veľmi jasne. Fyziologicky sa vôbec neodlišovali od normálnych ľudí, ale vôbec nekomunikovali a ich pohyby boli veľmi úsporné. Ich komunikácia totiž prebiehala na inej úrovni.
Anna si prehliadla situáciu a potom sa venovala ďalej svojej rodine: „Takže ako vidíte, mám znovu flotilu, ktorej môžem veliť. Teda, nie žeby som nebola potešená tvojimi výsledkami, Macsen, ale tie tri lode mi vrátiš, to ti je dúfam jasné. A pekne krásne budeš pokračovať v službe vo flotile, kým nedostaneš absolutórium. Nemysli si, že sa dostaneš k trvalému veleniu len tak ľahko...“ Jej syn trochu sčervenel v tvári, ale potom pokorne prikývol: „Áno, mami.“
Aby odviedol reč od nepríjemnej témy, opýtal sa Jack matky: „Ako si vlastne unikla z tej čiernej diery, mami?“ Anna si vzdychla. Očakávala túto otázku a tak ich len gestom vyzvala, aby ju nasledovali. Zaviedla ich do neďalekej konferenčnej miestnosti, kde sa všetci usadili okolo lesklého čierneho stola zdobeného perleťovými intarziami.
Anna im všetkým ponúkla minerálku a potom sa oprela v jednom z kresiel. Chvíľku premýšľala a potom uvážlivo začala rozprávať: „Predpokladám, že viete o mojom úniku z paluby Doriathu. Vedela som, že som pri odlete z hangáru poškodila loď a tak som zastavila, aby som zistila, aké vážne je vlastne poškodenie. Bohužiaľ som vyskočila veľmi blízko čiernej diery. Príliš blízko. Podarilo sa mi na chvíľu udržať stabilnú orbitu a tak som zahliadla nejakú loď. Nie som si doteraz istá, ale myslím, že to bola restijská prieskumná loď. Odoslala som na ňu správu a potom som zamierila do čiernej diery. Nedokázala som udržať orbitu, takže by som tam spadla skôr či neskôr. Vletela som do akrečného disku čiernej diery a približovala som sa k singularite. Okolo mňa vírili kamene a hviezdny prach. Jeden z kameňov narazil do môjho člnu a to ma vystrelilo z čiernej diery. Bola to veľmi šťastná náhoda. Bolo to ako gravitačný prak, ale gravitácia čiernej diery udelila môjmu člnu takú rýchlosť, že som pri normálnych podmienkach dosiahla asi dvestonásobok rýchlosti svetla. Viem, ťažko sa tomu verí, ale tak to bolo. Dostala som sa za hranice fyziky, do oblasti, kde neplatia normálne fyzikálne zákony. Pokúšala som sa spomaliť, ale aj tak mi trvalo dobrých tridsať svetelných rokov, kým som dokázala zastaviť. Senzory nefungovali a ani komunikácia. Vyliezla som von a zistila som, že mám skoro odlomené antény. Musela som preto svoju polohu zistiť porovnávaním hviezdnych máp. Nakoniec sa mi podarilo určiť správnu polohu. Bola som neďaleko Geraly Prolinas. Avšak vyskytol sa problém. Ten šialený manéver s čiernou dierou ma vystrelil do iného času. Ocitla som sa v roku 1998...“ V tej chvíli všetci zalapali po dychu.
Ona však pokračovala: „Doplazila som sa na Geralu, kde v tej dobe ešte stále existovala tamojšia základňa a v jej hangároch som našla o jeden krížnik naviac, než by tam mal podľa mojich spomienok byť. Vzala som si preto Cortex a odletela za Asgardmi, aby mi pomohli. Spoločne sme vymysleli náročný plán, ako ma vrátiť do môjho času. Mala som preletieť cez presne stanovenú slnečnú protuberanciu. Pri výpočtoch som však zabudla na to, že Asgardi o niekoľko rokov neskôr zhodia svoju hviezdu a vytvoria z nej čiernu dieru. Keď som sa teda na krátky okamžik dostala do správneho času, vletela som znovu do akrečného disku čiernej diery. Deja vu.“
Usmiala sa a pokračovala: „Obletela som zasa zopártisíckrát čiernu dieru a keď som sa dostala konečne von, zistila som, že som sa znovu sekla v čase a tentokrát som sa pre zmenu dostala do budúcnosti. Na koniec dvadsiateho druhého storočia. A poviem vám, že to tam bolo fakt zaujímavé...“
Jej manžel sa usmial a ona hovorila ďalej: „Bolo to dosť zvláštne. V tej budúcnosti sa diali veci, ktoré som si nevedela ani predstaviť. Útok Varanských kočovníkov na Mliečnu cestu, zdecimovanie populácie Mliečnej cesty na necelú desatinu, vyhladenie ľudí v Pegase, vojny a povstania. To všetko ma však prekvapilo menej ako to, čo sa dialo s mojou vlastnou rodinou...“
Všetci sa na ňu spýtavo zahľadeli, pretože to ich samozrejme veľmi zaujímalo. Anna rozprávala ďalej: „Max to dotiahol na maršala pechoty. Macsen sa stal admirálom a našla som ho v Pegase, kde pátral po preživších po vojne s Varanmi. A bol bigamista...“ Všetci sa ohromene pozreli na Macsena, ktorý očervenel až po uši. Jeho matka však pokračovala: „Jack sa stal arogantným chumajom, ale ostalo to v rámci charakteristík Alteránskej rasy, takže to nebolo až také zlé. Najviac ma ale prekvapil Sinert.“
Jej syn na ňu spýtavo pozrel a ona sa usmiala: „Stal sa diplomatom a podarilo sa mu vyjednať spojenie Restijskej a Antickej ríše a tiež aj pozostatkov ríše Ori do obnoveného Alteránskeho impéria. Vzal si Janet a mali tri deti. Bohužiaľ som sa s ním nestretla.“ Sinert sa opýtal: „Prečo? Bol som niekde preč?“
Anna pokrútila: „Nie, bol si mŕtvy. Rovnako ako tvoja manželka a vaše deti. Vracali ste sa z Mliečnej cesty. Navigačná chyba vyhodila vašu loď z hyperpriestoru vnútri hviezdy. Zahynulo tam vtedy veľa našich známych. Max, vy dvaja a vaše deti. O´Neillovci, Wallaceovci a ďalší.“ Všetci vyzerali trochu otrasene tou správou. Anna sa však zatvárila veselo: „Ale nič z toho sa nestane. To nepripustím!“ Potom však dodala: „Teda možno s výnimkou tej Macsenovej bigamie...“ Pozrela naňho a on znovu očervenel až po končeky uší.
Anna im potom rozpovedala, ako prišla k svojej novej flotile. To ich zaujalo. Imperator a jeho sprievodné lode boli na prasknutie napchané technológiami budúcnosti. Dávali jej otázky ako to, či ono funguje. Nakoniec sa však rozhovor stočil naspäť na jej zážitky z cestovania časom. Jednej veci sa však vyhla a to keď sa Jack opýtal, ako sa jej vlastne podarilo vrátiť do tohto času. Anna chvíľku uvažovala o tom, či im povedať o Hé-Ómovi a nakoniec odpovedala vyhýbavo: „Zasiahla vyššia mocnosť, ktorá mi pomohla vrátiť sa do tohto času...“ Jack sa na to opýtal: „Povznesení Antikovia?“ Vážne pokrútila hlavou: „Nie, oveľa vyššia mocnosť ako oni. Mám dojem, že Povznesení Antikovia sa tomu všetkému prizerali a pravdepodobne neverili vlastným očiam.“ Jack sa už-už chcel opýtať, kto jej teda pomohol vrátiť sa do správneho času, ale jeho matka varovne zdvihla dlaň a on mlčal. Všetci pochopili, že ide asi o niečo, o čom nechce rozprávať a tak sa jej na to už ďalej nevypytovali. Jej vážny výraz a gesto to potvrdzovali.
Zvítanie sa s rodinou trvalo dobré tri hodiny, potom sa celá rodinka vybrala na veliteľský mostík, aby mohli podať správy svojim veliteľom, ktorí netrpezlivo očakávali informácie. Anna sa prvá skontaktovala s viceadmirálom Padorinom a po jeho počiatočnom neveriacom prekvapení mu vysvetlila celú situáciu. Potom nechala svojho manžela a svojich synov, aby podali hlásenia svojim nadriadeným a nakoniec sa sama spojila s planetárnou obranou Zeme. Bola zvedavá na novinky z povrchu. Nebola tu už tridsať rokov...
V nasledujúcich dňoch Annu čakal kolotoč návštev a rozhovorov. Všetci vyjadrovali prekvapenie ale najmä potešenie, že je nažive. O tom, kde získala svoje nové lode, však mlčala ako partizán na výsluchu gestapa. Odpovedala len vyhýbavými narážkami na nejaké zvláštne okolnosti, alebo že sa k nim dostala ako slepé kura ku zrnu. Popritom nakúpila na Zemi zopár drobností, ktoré na Imperatore zapratali zopár skladov – sudy vína, šperky, klenoty a skvosty, umelecké diela, knihy a podobne. Znovu sa prejavila jej záľuba v zbieraní vecí.
Jej syn Macsen na jej príkaz previedol svoje tri lode znovu pod jej velenie a vrátil sa k pôvodnej službe na palube bitevnej lode Doriath. Anna ho nechcela rozmazľovať, rovnako ako žiadneho zo svojich synov. Možno im tie lode jedného dňa dá pod trvalé velenie, ale do tej doby musia preukázať, čo v nich je a musia si vybudovať vlastné zázemie a žiť svoj vlastný život...
Astergladium, Asterscutus a Asterpillus sa pripojili k eskadre tvorenej Imperatorom a bitevnými loďami, ktoré získala v budúcnosti. Annu však veľmi prekvapila návšteva veľkoadmirála Forlina, ktorý prikvitol z Ardy hneď ako dostal správu o tom, že je nažive. Anna sa dobre zasmiala na jeho výraze, keď videl jej lode a ju samotnú. Potom však obaja zvážneli a dlho diskutovali o jej budúcnosti. Anna sa totiž cítila ako samostatná frakcia. Podľa jej vlastných slov, ktoré vyjadrovali to, čo si o sebe myslí, nebola ani Antičkou, ani Restijčankou a ani nepatrila na Zem. Bola príliš veľkou zmesou rôznych rás, než aby sa cítila členkou hociktorej z nich. Nakoniec sa dohodli, že Forlin oficiálne vyškrtne sústavu Telerush Var aj so základňou a prevedie ju do jej osobného vlastníctva. Aj tak bola sústava Telerush Var chápaná v celej galaxii skôr ako jej osobná základňa, než ako základňa Antickej ríše. Bude to už len formálne potvrdenie existujúceho stavu.
Anna mu na oplátku za prenechanie základne darovala ťažký krížnik Cortex, avšak Forlin ho odmietol prijať. Nemal ani dosť posádok pre lode, ktoré už mal a jeden ťažký krížnik navyše by mu spôsobil len problémy. Dokonca jej navrhol, či by nechcela niektoré Antické lode naspäť pod svoje velenie. Anna nad tým chvíľu uvažovala a nakoniec navrhla, že ich vezme do depozitu a zaparkuje na Telerush Var, kde si ich Forlin môže v prípade potreby vyzdvihnúť. Tiež môže v prípade nutnosti využívať aj tamojšie doky, čo však Forlin odmietol so slovami, že v Pegase má na Lantee dobre vybavenú lodenicu, ktorú nechal vybudovať po jej prechode k Restii. Síce tam nie je toľko hangárov a tak dobré zázemie ako na Telerush Var, ale na riadnu údržbu a servis Lantea bohato stačí. Okrem toho sa plánuje rozšírenie niektorých budov a výrobných liniek, aby bolo možné v budúcnosti zaparkovať lode do hangárov. S tým, že niektoré lode pôjdu teraz do rezervy a budú zaparkované na Telerush Var, bude aj jeho zvyšná flotila viac akcieschopná...
Anne to síce nebolo po chuti, ale nakoniec súhlasila. Na Telerush Var je hangárov dostatok, takže ak tam tie lode budú v depozite, tak to nebude na ťarchu. Dohodla sa s ním, že keď uskutoční reštrukturalizáciu flotily a presuny posádok, privezie nepotrebné lode na okraj sústavy Telerush var, kde ich prídu prevziať jej replikátori. Ona sama sa v najbližších týždňoch mienila zdržiavať na základni, kde si chce znovu zariadiť svoj starý apartmán.
Najprv však bude musieť zaletieť na Torigon 7, kde nechá replikátorov odkopírovať celé zariadenie a nábytok, ktoré bude na Telerush Var potrebovať. Plánovala mať svoje bývanie na Telerush Var rovnaké ako kedysi, avšak nechcela sa vzdať ani svojej usadlosti na Torigone 7. Informovala o tom aj Forlina, aby sa neponáhľal s presunom lodí.
Neskoro večer, keď ležala v posteli s Maxom a oddychovala po vášnivom milovaní, nadhodila túto tému aj svojmu manželovi, ktorý jej za posledné týždne tak veľmi chýbal. Max ešte nikdy nebol na legendárnej základni svojej manželky a tak súhlasil s jej plánom, že vytvoria z Telerush Var svoje druhé sídlo. Jeho srdce ho však ťahalo skôr k tomu, aby ostal na Torigone. Kvôli svojej manželke, ktorú veľmi miloval, však bol ochotný ku kompromisu. Nevedel akurát, ako to príjmu ich deti. Nevedela to ani ona.
Max si však bol dosť istý, že Jack nebude týmto nápadom veľmi nadšený. Bol úplne po otcovi a cítil sa byť hrdým Restijčanom. Záujmy Mliečnej cesty mu boli trochu cudzie. Macsen bol zasa po matke a z jeho strany sa dal očakávať súhlas. Bolo však veľmi možné, že sa tam nebude skoro vôbec zdržiavať kvôli svojej budúcej manželke. Max už totiž stihol pobádať, že dcéra manželov Wallaceových má rada úplne inú galaxiu. Bolo teda dosť možné, že stiahne Macsena k tomu, aby sa s ňou usadil v Pegase.
Ich najmladší syn Sinert bol tak trochu záhadou. Nevýrazná a uzavretá osobnosť, výsledky na akadémii aj vo flotile veľmi priemerné a v podstate nič výnimočné, čo by bolo hodné záujmu, tak sa dal ich najmladší syn charakterizovať. Bol síce mimoriadne dobrým technikom a mechanikom a ešte lepším pilotom, ale čo z toho, keď v bitke sa veľmi nevedel uplatniť. Dokázal síce predvádzať manévre, nad ktorými krútili hlavami aj tí najlepší piloti vo flotile, ale jeho streľba bola viac než žalostná. Okrem toho bol tajomný ako hrad v Karpatoch. Nikto nevedel, čo si myslí. Komunikoval málo a to, že po nekonečnom dobiedzaní zvyšku svojej rodiny dokázal prejaviť svoje city a vyznať lásku Janet O´Neillovej, bolo považované za tak mimoriadnu udalosť, že Anna vtedy na oslavu tejto udalosti vystrojila slávnostnú rodinnú večeru. Nedalo sa vôbec predpokladať, aká bude jeho reakcia na zriadenie druhého domova rodiny na Telerush Var.
Na druhý deň to Anna s Maxom oznámili svojim deťom. Podľa očakávania sa najstarší syn Jack postavil k veci negatívne, ale dodal, že keď si to matka praje, tak on jej v tom brániť nebude. Macsen po krátkom váhaní súhlasil. Asi však tiež uvažoval, že na čo to vlastne bude dobré. Na veľké prekvapenie rodičov Sinert súhlasil. Jeho odpoveď však bola taká nemastná a neslaná, že Anna nevedela, ako to vlastne myslel. Za jeho slovami však vycítila akési nadšenie, takže to asi prijal pozitívne.
Po dvoch týždňoch pobytu na Zemi, či vlastne na orbite Zeme, keď sa diplomatická návšteva Restijských eskadier končila, Anna tiež zavelila k odletu. Replikátori začali vypočítavať letový vektor na Torigon 7 a všetci sa už tešili domov, na priateľov a hlavne priateľky, na známych a na mierové časy, ktoré zasa nastali...