Kapitola 34. – Upratovanie
V mahagónom obloženej zasadačke sedela toho večera Anna naproti piatim vedcom v šedých oblekoch a počúvala, ako jeden z nich vysvetľuje, čo by od nej potrebovali. Občas pokývala hlavou a niečo si napísala do tabletu. Pretriasala s nimi projekt, do ktorého sa chcel Rosskosmos pustiť spolu s ESA, NASA a ďalšími vesmírnymi agentúrami, pravdaže za veľmi prísneho utajenia. Pozemské vesmírne agentúry chceli trochu upratať orbitu Zeme a od nej žiadali, aby za pomoci antickej transportnej technológie alebo antických lodí, ktoré mala k dispozícii, transportovala na povrch zopár stoviek starých a dnes už nepoužívaných alebo nefungujúcich družíc, vyhorených raketových stupňov a rôznych úlomkov.
Keď sa nad tým zamyslela, tak sa jej to celkom pozdávalo. Počas predchádzajúcich mesiacov, keď letela na Zem loďami svojej flotily, musela sa veľmi často vyhýbať rôznemu vesmírnemu odpadu. Súhlasila preto s celým projektom a stanovila si aj cenu, ktorú za to chcela. To vyvolalo rozpačité a trochu pobavené úsmevy na tvárach protistrany.
O polhodinu neskôr ju už prezidentská limuzína viezla naspäť do Kremľa. Tam zreferovala Putinovi, čo dohodla. Potom sa priamo z jeho pracovne teleportovala na svoju loď. Vysvetlila replikátorom, čo sa bude v najbližších dňoch diať a zadala im pracovné úlohy s tým súvisiace. Okamžite začali zameriavať na orbite staré satelity, raketové stupne a všetky možné úlomky. Potom sa šla prezliecť do svojej kapitánskej kajuty.
Vyzliekla si slávnostnú uniformu a starostlivo si ju uložila do skrinky. Potom si obliekla pohodlnú bavlneno-koženú antickú uniformu a rozpustila si vlasy do voľného účesu. Zvykla si chodiť spať okolo polnoci, takže mala ešte necelé de hodiny času. Vybrala sa na prechádzku po chodbách lode.
Prechádzala sa prázdnymi chodbami a občas nakukovala do miestností. Vďaka spomienkam svojho otca dokonale poznala vnútornú štruktúru skoro všetkých typov antických lodí a tak veľmi dobre vedela, čo sa kde nachádza. Kráčala pomaly chodbami a premýšľala. Keď sa pred ňou otvorili mohutné pancierové dvere a za nimi sa ukázala hlavná strojovňa lode, uvedomila si, že sa dostala do zadnej časti lode a mala by sa otočiť a kráčať do kajuty, ktorá bola necelý kilometer vpredu. Do postele sa však dostala až po polnoci.
Na druhý deň ráno začala pracovať na projekte čistenia orbity. Replikátori predchádzajúcej noci zamerali všetky neaktívne družice a odpad okolo planéty a teraz ich postupne teleportovali na starú a už nepoužívanú leteckú základňu pri meste Tiksi na pobreží Severného ľadového oceánu. Celú oblasť v tom čase už uzavreli ruské špeciálne jednotky zložené výlučne z vojakov, ktorí slúžili v Hviezdnom programe a nad mestom samotným poletovali vojenské helikoptéry.
Vojenské manévre síce neboli v Rusku žiadnou vzácnosťou, ale v tejto oblasti predsa len vyvolali istý záujem. Vojaci však veľmi rýchlo zavrátili zvedavcov za líniu pahorkov, ktoré bránili vo výhľade na opustenú leteckú základňu.
Na starej rozpadnutej pristávacej dráhe sa začali v úhľadných radoch objavovať veci, ktoré slúžili v uplynulých desaťročiach k vesmírnemu výskumu, ale aj k špionážnym, komunikačným, mapovacím či iným účelom. Teamy technikov sa vždy po teleporte rozbehli k novému prírastku a zbežne ho preskúmali. Potom sa dávali pokyny vysielačkami ďalším pracovníkom – vodičom cisterien, do ktorých sa mali prečerpať zvyšky paliva zo starých raketových stupňov, pracovníkom rozviedky a kontrarozviedky, ktorí čakali na dáta z amerických špionážnych družíc a desiatkam ďalších ľudí, ktorí mali niečo do činenia s upratovaním orbity.
Práce prebiehali rýchlym tempom, hlavne teleport, a večer bola už pristávacia dráha starej základne úplne zaprataná vesmírnym odpadom. V tom čase sedela Anna v kapitánskom kresle Piscie a sledovala priebeh prác. Občas vydávala tiché príkazy replikátorom. Zrazu sa jeden z nich otočil k nej a povedal: „Madam, z povrchu prichádza správa určená pre vás. Odosielateľom je americké veliteľstvo Hviezdneho programu na kozmodróme Vanderberg.“ Zamyslela sa a potom kývla: „Spojte nás!“
Pohodlne sa oprela v kapitánskom kresle a nechala replikátora, nech do priestoru pred ňou vyvolá holografickú obrazovku. Na nej sa ukázala tvár generála Landryho. Tváril sa vážne: „Doktorka Kornilovová! Ako sa máte?“ Oslnivo sa usmiala a odpovedala: „Mám sa skvele, generál! Ale ako vidíte, tak sme tu trochu zaneprázdnení. Prejdite preto k tomu, čo chcete...“ Landry sa nervózne usmial: „Práve vaša pracovná zaneprázdnenosť nás znepokojuje. Z mysu Canaveral nás upozornili, že z orbity sa podozrivo rýchlo začali strácať staré družice a ďalšie veci.“ Oslnivý úsmev z Anninej tváre zmizol a nahradil ho neutrálny výraz: „Áno, Rosskosmos a ESA nás požiadali o pomoc pri vyčistení orbity Zeme od nežiaducich predmetov a tak sme sa do toho pustili. Neverili by ste, koľko šrotu sa tu nachádza. Staré družice, vyhorené raketové stupne, kúsky solárnych panelov, ba dokonca aj niekoľko desiatok zničených vesmírnych lodí.“ Landry sa nenápadne opýtal: „Lodí?“
Zasmiala sa nad jeho otázkou: „Iste, za posledných niekoľko rokov sa tu predsa odohralo niekoľko vesmírnych bitiek. Anubisova invázia, Wriathská superloď, Luciánska invázia. Stopy po tom všetkom sú ešte stále na orbite. Treba to upratať a keď sa Amerika za tých niekoľko rokov do ničoho nepustila, a to napriek prostriedkom, ktoré má, tak sme sa do toho pustili my.“ „Aké prostriedky máme? Veď my žiadne prostriedky na takúto akciu nemáme!“ Zhovievavý úsmev matky nad nechápavým dieťaťom bol odpoveďou sám o sebe. Veľmi jemne a milo mu Anna povedala: „Nemáte? A tých päť krížnikov máte na čo? Na ozdobu? Asgardská transportná technológia je na nich na čo? Aby ste ju využívali len na taxikárske služby, keď sa vám nechce cestovať z Kansasu do Washingtonu? Teraz sme sa do toho pustili my a ak chcete, tak sa môžete pozerať a učiť sa...“
Takmer zúfalý výkrik ju pobavil: „Ale sú tam aj naše špionážne a vojenské družice!“ Odpovedala mu: „A čo nás po tom? Mali ste si to upratať sami. Za chyby sa platí...“ S tými slovami deaktivovala komunikačný kanál a nechala Američanov, nech premýšľajú o jej slovách.
O niekoľko hodín neskôr ESS George Hammond začala teleportovať staré americké družice na starú americkú základňu v Nevadskej púšti. Američania sa konečne rozhýbali a začali urýchlene sťahovať z orbity svoje vyradené družice, lebo sa báli a to oprávnene, že ich vojenské a špionážne tajomstvá padnú do rúk Rusom.
Najväčší problém bol so zničenými loďami na orbite. Na Zemi pre nich nebolo použitie a ich zničenie pomocou teleportu do koróny Slnka by bolo príliš nebezpečné kvôli naquadahu obsiahnutému v zliatinách. Mohlo by to so Slnkom spraviť veci veľmi nepríjemné pre Zem a ostatné planéty. Nakoniec však riešenie objavil jeden mladý ambiciózny nemecký vedec z Hviezdneho programu. Anna to zvážila a potom akceptovala.
Replikátori na palube Piscie podľa tohto plánu postupne teleportovali všetky lode do oblasti Kuiperovho pásu, kde do každého väčšieho kusu lode umiestnili veľmi silné výbušniny a detekčné zariadenie. Z vrakov lodí sa stali míny, ktoré reagovali na každú stopu energie, ktorá bola bližšie ako desaťtisíc kilometrov. Keď sa Anna nad tým neskôr zamyslela poriadne, usmiala sa. Bolo to síce núdzové riešenie, ale žiaden útočník, ktorý nájde rozstrieľané lode za hranicami Slnečnej sústavy, nebude predpokladať nástrahu. O to väčšie bude jeho prvotné prekvapenie.
Upratovanie orbity Zeme trvalo viac ako tri týždne a väčšinu z toho času zabralo teleportovanie najmenších telies – rôznych úlomkov, ktoré vznikli pri zrážkach družíc na orbite, odštiepkov asteroidov a podobne. Nakoniec Anna hlásila cez kozmodróm Pleseck do Hviezdneho mestečka pri Moskve, že úloha je splnená. Onedlho na to prišla správa z Kremľa, že jej odmena je pripravená. Veľké orchestre po celom Rusku a Európe v priebehu troch týždňov pripravili nahrávky všetkých diel veľkých európskych hudobných skladateľov od Monteverdiho až po Ruttera. Externé harddisky obsahujúce mnoho terabajtov hudobných a filmových súborov ju očakávali v pracovni prezidenta Putina.
Nasledujúcej noci letela Anna zamaskovaným Jumperom do Moskvy. Nechcela riskovať poškodenie harddiskov a najmä súborov na nich počas teleportácie. O jedenástej v noci pristála v Kremli tesne vedľa Diamantového paláca a zavolala na Putinov súkromný mobil. Po rýchlom ozrejmení svojej polohy od neho dostala sľub, že ju tam o niekoľko minút príde vyzdvihnúť jeho pobočník.
O sedem minút neskôr zbadala cez predné okno Jumperu Maxima Gorbatova, prezidentovho pobočníka, ktorý s ním bol aj na jej základni na Telerush Var. Spolu so skupinkou vojakov z prezidentovej ochranky zmätene pozeral priamo na ňu, ale zjavne ju nevidel. Uvedomila si, že Jumper je zamaskovaný. Otvorila zadné dvere a vyšla von.
Keď sa vynorila spod maskovacieho štítu, Gorbatov si vydýchol a vykročil priamo k nej. Podal jej ruku a ticho jej povedal, že má rozkaz odviesť ju k prezidentovi. Prikývla a zavolala vojakov z ochranky. Keď im vydala rozkazy, aby strážili okolie paláca a nikoho nepustili k priečeliu bližšie ako na dvadsať metrov, trochu zmätene sa pozreli najprv na ňu a potom na Gorbatova. Ten však potvrdil jej rozkazy a oni sa rozostavili bez slov na miesta.
Vojaci a stáli obyvatelia Kremľa pracovali ešte aj v tejto nočnej hodine a preto zvedavo hľadeli na prezidentovho pobočníka, ako vedie neznámu majorku Vesmírnych vojsk priamo do prezidentovej súkromnej pracovne. Niektorí sa významne uškŕňali, ale stačil jediný pohľad Anniných hnedých očí a okamžite im úškľabok zmizol z tvárí.
V pracovni stručne predebatovala s Putinom čistenie orbity a potom mu oznámila, že sa plánuje vrátiť na Telerush Var dohliadnuť na prestavbu základne. To mu pripomenulo replikátorov. Jeho znepokojenie však zmizlo po jej upokojujúcich slovách, že situáciu má pod kontrolou. Keď sa zberala na odchod, zišla prezidentovi na um ešte jedná vec: „Anna Sergejevna, bol by som na to úplne zabudol. Číňania ma požiadali, aby som vám povedal, že vás pozývajú do Pekingu. Spojte sa preto s nimi. Mám dojem, že vám chcú udeliť nejaké vyznamenanie, asi za to odrazenie toho Luciánskeho útoku v minulom roku. Alebo za to vyčistenie orbity? Neviem.“ Prikývla: „Dobre, spojím sa s nimi a zistím podrobnosti.“
Zamyslel sa: „To je síce možné, ale mám pre vás iný návrh. Pozajtra odlietam aj s mojimi poradcami do Číny na zasadanie Šanghajského paktu. Dva dni na to bude v Pekingu zasa tajné zasadanie Rady Hviezdneho programu OSN. Budeme sa tam snažiť presadiť niektoré naše návrhy ohľadne Hviezdneho programu na úkor Spojených štátov. Rád by som, aby ste tam svojou prítomnosťou podporila našu pozíciu. Pri tej príležitosti si môžete prevziať od Číňanov to vyznamenanie, ktoré vám chcú udeliť.“ Trocha ju to zmiatlo: „Ale ako môžem ja podporiť pozíciu Ruska v Hviezdnom programe? Veď de facto a aj de iure som už mimo Hviezdneho programu...“
Prezident sa usmial: „Bude stačiť vaša prítomnosť po mojom boku. To mimoriadne posilní moju pozíciu. Američanov to zastraší a ostatných silných hráčov v tejto hre to privráti na našu stranu, lebo budú vidieť, že ma podporujete. Zrejme neviete, akú silu má vaše slovo medzi nami mocnými tu na Zemi. Ukázali ste všetkým, že dokážete byť nebezpečná a treba sa vás báť. Ale ten posledný projekt s čistením orbity ukázal, že sa s vami dá dohodnúť aj mierovou cestou a že z toho môžu mať prospech všetci zainteresovaní. Máte v rukách veľmi veľkú moc, Anna Sergejevna!“
Zamyslela sa nad tými slovami a pochopila, čo jej chce povedať. Prezident jej otvoril oči. Doteraz sa vnímala ako osobu, ktorá je zastrčená mimo planétu a má nejaké prostriedky, ktoré by však ostatní chceli pre seba. Prezidentove slová jej ukázali ju samú ako osobnosť s reálnou mocou a veľkými možnosťami. Môže robiť aj veľkú politiku v rámci Zeme.
Pozrela na starnúceho prezidenta a videla, že očakáva jej odpoveď. Usmiala sa a povedala: „Veľmi rada pôjdem s vami do Šanghaja a Pekingu. Možno by som mala po tých rokovaniach doviezť naspäť na Zem Torden. Dokonca mám už pre posádku pripravenú aj ďalšiu kampaň, aby sa nenudili...“ Prezident sa usmial. Dohodli sa.
O polhodinu neskôr už sedela v Jumperi a smerovala k Piscii na orbite. V zadnej časti Jumperu si viezla plechovú debnu, v ktorej v penových vypchávkach odpočívali pamäťové disky s kompletnou kolekciou klasickej hudby za posledných štyristo rokov. Usmievala sa, keď si spomenula na vyjavené tváre ruských vedcov z Hviezdneho mestečka, keď hovorila o odmene, ktorú požaduje za svoju prácu. Žiadala si vtedy jednu z mála vecí, ktoré si sama nemohla vyrobiť. Syntetizéry jej základne dokázali zvládnuť teoreticky všetko, ale vyrobiť hudbu je celkom slušný problém, ktorý bol nad ich sily. Keby chcela, dokázala by si zosyntetizovať aj diamantové náhrdelníky a diadémy, takže jediné, čo jej v tej chvíli napadlo a čo nemohla sama vytvoriť bola hudba. Teda napadla jej ešte aj káblovka, ale natiahnuť kábel zo Zeme na Telerush Var by bolo skutočne šialené. Keď pristala na lodi, osprchovala sa a ľahla si spať. Pozajtra to bude ťažký deň.
Kapitola 35. – Velká politika a city
Na druhý deň, ešte predtým ako sa začala baliť na diplomatické rokovania, ju zavolal jeden z replikátorov na mostík s tým, že z povrchu pre ňu prišla správa. Keď aktivovala spojenie na komunikačnej obrazovke, s prekvapením zbadala Forlina: „Admirál, zdravím vás. Nevedela som, že ste sa už vrátili z liečenia.“ Forlin jej kývol: „Zdravím vás, doktorka. Môžete ma transportovať k vám na palubu? Musíme sa porozprávať v súkromí.“ Prikývla: „Iste, to nie je problém.“ Kývla replikátorom a tí okamžite zamerali admirálovu polohu na povrchu Zeme. O chvíľu zažiarilo jasné svetlo antického transportného lúča a admirál v civilnom odeve sa objavil na veliteľskom mostíku Piscie.
Rozhliadol sa a so záujmom si prezrel postavy pracujúce pri termináloch. Potom zbadal Annu, ktorá stála trochu v úzadí. Vykročila mu v ústrety a podávala mu ruku na privítanie. On však namiesto toho spravil krok dopredu a objal ju. Tento náhly prejav citov ju trochu zmiatol. Už dávnejšie si nebola istá svojimi citmi k nemu a teraz, keď ju objímal, jej napadli myšlienky, ktoré spôsobili silný rumenec na tvári. Všimol si to a vážne sa opýtal: „Čo sa deje?“ Jeho mierny úsmev ju privádzal do rozpakov a tak úplne sčervenela v tvári a začalo jej byť veľmi horúco. Vyjachtala: „To nič, len ...“ zasekla sa a potom pokračovala: „To bude v poriadku.“
Trochu znepokojene na ňu hľadel. Po chvíli sa upokojila a odviedla ho do svojej kajuty. Sadli si do pohodlných kresiel a ona, už celkom pokojná a vážna sa opýtala: „Takže? Čo vás privádza na moju loď, admirál?“ Forlin sa na ňu zahľadel a potom začal: „Keď som sa liečil u Keráncov... Mimochodom ti veľmi ďakujem za to, že si to vybavila. V SGC by ma vyliečiť z tých zranení nedokázali. Takže, keď som sa liečil, tak som mal celkom dosť času na premýšľanie. V podstate som ani nič iné robiť nemohol. Dospel som k názoru, že by som sa mal vrátiť do Pegasu a vziať záležitosti tamojšej galaxie naspäť do svojich rúk. A to ma priviedlo k otázke, čo s tebou.“
Pozrel na ňu, ale ona mlčala. Preto pokračoval: „Musíme vyriešiť tvoje oficiálne zaradenie. Zastavil som sa cestou z Kerany Prolinas naspäť na Zem na tej planéte, ktorú si mi spomínala a pozhováral som sa o tejto veci s Curumom a ostatnými Antikmi, ktorí tam ešte žijú. Súhlasili s tým, čo som im navrhol. Si dcérou ríšskeho admirála Sinerta. Tým, že ti odovzdal svoje spomienky a dal ti určité schopnosti, ktoré máš v sebe, tak urobil dosť závažné rozhodnutie a z teba učinil svoju právoplatnú dedičku. Preto som po porade so všetkými Antikmi, ktorých sa mi podarilo kontaktovať, rozhodol ako najvyšší žijúci dôstojník Antickej Floty, že ti udelím oficiálne občianstvo Antického impéria.“
To ju zaujalo, ale neprekvapilo. Očakávala už istý čas, že Forlin bude musieť legalizovať jej činnosť. Viac ju prekvapila ďalšia časť, ktorou Forlin pokračoval: „Na porade v Angrenoste, kde sme sa zišli takmer všetci žijúci Antikovia v tejto galaxii, sme sa uzniesli aj na tom, že kvôli bezpečnostným oprávneniam, ktoré ti admirál Sinert, tvoj otec, udelil spolu so svojimi spomienkami, bude dobré, keď dostaneš aj jeho hodnosť. Oficiálne ťa teda, na základe rozhodnutia Zhromaždenia všetkých Antikov, vymenovávam do hodnosti ríšskej admirálky Antického impéria. A vzhľadom k tomu, že ja mám iba hodnosť admirála flotily, tak sa zverujem pod tvoje velenie.“
Ohromená sa nedokázala niekoľko sekúnd nadýchnuť. Potom sa Forlin opýtal: „Takže? Aké sú tvoje plány a rozkazy?“ Veselo sa usmial a ona sa konečne spamätala. Oficiálnym tónom povedala: „Prijímam túto hodnosť a ďakujem za prejavenú dôveru.“ Potom sa usmiala: „Dobre, takže moje príkazy sú takéto: Keď chceš, choď na Atlantídu. Budeš riadiť operácie v Pegase. Máš tam voľnú ruku. Neskôr sa k tebe pripojím. Ja teraz musím usporiadať naše záležitosti tu na Zemi a potom sa pripojím ku Keráncom, ktorí rozbehli v tejto galaxii boj proti pirátom a otrokárom, ktorí sa veľmi nebezpečne rozšírili v mnohých sektoroch a sústavách. Budeš potrebovať niektorú z lodí na Telerush Var?“ Zamyslel sa a pokrútil hlavou: „Ani nie, Plánujem operovať hlavne z Atlantídy a keby niečo, tak tam mám hliadkovú loď Sirta. Keby som potreboval niečo väčšie, tak sa ti ozvem.“
Dostala nápad a usmiala sa nad tým: „Dobre, takže túto vec sme skončili...“
Prikývol a chcel vstať, ale jej gesto ho zadržalo. Posadil sa teda a počúval, ako pevným hlasom hovorí: „Ale najprv chcem, aby si spravil jednu vec.“ Pozrel na ňu a opýtal sa: „Akú vec?“ Vstala a začala si rozopínať uniformu. Popritom ticho povedala: „Pomiluj sa so mnou!“ Úžasom vydýchol a sčervenel v tvári. Ona sa ďalej vyzliekala a o chvíľu stála pred ním úplne nahá. Priškrteným hlasom povedal: „Ale to predsa nemôžme!“ So šibalským úsmevom si uvoľnila vlasy z copu a zavrtela hlavou, aby sa jej rozpustili. Popritom povedala: „Čo by sme nemohli? Obaja sme predsa dospelí. Ty si mladý a silný chlap a ja som rovnako mladá žena, a som teraz nesmierne nadržaná. Alebo ti to mám dať rozkazom?“ Pri tých slovách prikročila k nemu a začala mu rozopínať košeľu. Rezignoval na akékoľvek protesty a pritiahol si ju k sebe. Pozreli si navzájom do očí a ich pery sa spojili v bozku...
O niekoľko hodín neskôr ležali v objatí vedľa seba a oddychovali po vášnivom milovaní. Anna zaspala a Forlin sa nakoniec jemne vymámil z jej náručia a ticho sa obliekol. Pobozkal ju na rozlúčku a vykĺzol z kapitánskej kajuty. O minútu bol už na veliteľskom mostíku a replikátori ho teleportovali do SGC, odkiaľ potom prešiel cez hviezdnu bránu na Atlantídu.
Keď sa Anna zobudila, s úsmevom skonštatovala, že sa cíti tak dobre, ako už dlho nie. Naozaj už potrebovala chlapa. Osprchovala sa a obliekla si slávnostnú uniformu ruských Vesmírnych vojsk. Skontrolovala príručný kufrík, v ktorom mala najnutnejšie veci potrebné na konferenciu a vybrala sa s ním na mostík. Už včera nariadila replikátorom, aby sa napichli na niektoré pozemské komunikačné satelity a tak sa teraz mohla mobilom dovolať kamkoľvek na povrchu Zeme. Vytočila Putinovo súkromné číslo.
Keď zdvihol, predstavila sa a potom chvíľku počúvala. Potom zložila a otočila sa k jednému z replikátorov. Keď mu vysvetlila, čo od neho žiada, ani nepohol brvou a vykonal jej rozkaz. Výpočet miesta transportu trval trochu dlhšie ako zvyčajne, ale jednalo sa o pohybujúci sa cieľ a s tým bolo viac roboty. O chvíľku však Annu obalilo biele svetlo teleportačného lúča a o sekundu neskôr sa zhmotnila aj s kufríkom v ruke na toalete ruského prezidentského špeciálu. Otvorila dvere a v chodbičke sa skoro zrazila s prezidentom, ktorý práve smeroval na druhú toaletu. Keď si uvedomil, kto je pred ním, široko sa usmial a povedal: „Vitajte, o polhodinu pristávame v Šanghaji. Zatiaľ si sadnite dopredu k ostatným...“ S tými slovami kývol neďaleko stojacemu stevardovi a ukázal mu na jej kufor.
Ten kývol hlavou a prezident zmizol za dverami toalety. Stevard podišiel k Anne, ktorá sa zaškľabila a so slovami vďaky mu podala kufor, aby ho odniesol k ostatnej batožine. Potom sa vybrala do prednej časti lietadla a ignorovala nechápavé pohľady novinárov a členov prezidentovho sprievodu, ktorí ju nepoznali. Keď ju však zbadal minister obrany Anatolij Smirkov, ktorý práve schádzal po schodoch z VIP kabíny na hornom poschodí lietadla, prekvapene zastal ale hneď sa ovládol a nahlas, tak aby to počuli všetci menej významní členovia delegácie, povedal: „Ja neverím vlastným očiam! Majorka Anna Sergejevna Kornilovová je na palube tohto lietadla! Aké milé prekvapenie! Ale poďte nahor, vašu pohostinnosť na tej základni síce asi neprekonáme, ale pokúsime sa ju aspoň dohnať. Ej, veru to boli časy tam u vás...“ S tými slovami ju pohltil vo svojom medveďom objatí a viedol ju nahor po schodoch.
Novinári a poradcovia prekvapene hľadeli na ministra obrany, ktorý odvádzal im neznámu majorku do privátnej časti, kam mal prístup len veľmi úzky okruh vyvolených. Dokonca aj najbohatší ruskí podnikatelia, ktorí leteli s prezidentom nadväzovať obchodné kontakty so svojimi čínskymi protivníkmi a zo svojho majetku by si dokázali kúpiť aj niektoré menšie štáty, sa do privátnej kabíny dostali len na pozvanie. Otázka, kto je táto majorka Vesmírnych vojsk, sa stala hlavnou témou rozhovorov všetkých prítomných, akonáhle sa minister a doktorka stratili z dohľadu.
Smirkov ju viedol po schodoch a krátkou chodbičkou. Otvoril nepriestrelné dvere privátnej kabíny a vošiel dnu. Zastal hneď vo dverách a povedal: „Boris! Serjoža! Kosťa! Vediem hosťa! Neuveríte, na koho som natrafil dole medzi novinármi...“ V kabíne sa okamžite rozhostilo ticho a všetky pohľady sa upreli k dverám. Smirkov odstúpil nabok a ona vošla dnu.
Vnútri sedelo niekoľko mužov, ktorí na ňu prekvapene hľadeli. Potom ju niektorí spoznali a na tvárach sa im rozžiarili šibalské úsmevy. Anna prekvapene zistila, že sú to minister vnútra Grišenko, náčelník generálneho štábu Menšikov a generál Lavrov, ktorý viedol ruskú časť Hviezdneho programu. Všetci traja si očividne spomínali na svoj pobyt na jej základni na Telerush Var a pravdepodobne aj na pitku, ktorú tam zažili. Okrem nich boli v kabíne aj ďalší ľudia, ktorých jej minister obrany rýchlo predstavil: „Minister zahraničných vecí Maxim Trovnikov a predseda Rady federácie Viktor Zubkov.“ Obaja jej kývli hlavami a Trovnikov poznamenal: „My sme sa už tiež stretli. Vtedy na palube tej vašej lode, keď sme tam rokovali s Číňanmi a Japoncami, pamätáte sa?“ Anna si spomenula a s úsmevom prikývla.
Generál Lavrov jej pritiahol kreslo a ponúkol ju nech si sadne. Generál Menšikov jej zasa ponúkol na privítanie stakan vodky, ale ona odmietla so slovami: „Teraz nie, chcem si v Číne zachovať jasnú hlavu...“ Všetci vybuchli do rehotu a ona sa opýtala, čo sa deje. Minister vnútra Grišenko to vysvetlil: „Prezident spomínal, že na rokovaniach pôjdeme proti Číňanom tvrdo, ale že použije vás ako svoju palebnú podporu, to nám nepovedal. Všetci vieme, že keď vy máte jasnú hlavu, tak sa dejú veľké veci...“ V poslednej vete zdôraznil slovíčko „Vy“ a ona pochopila a usmiala sa. Trovnikov sa zasmial: „Chudáci Číňania...“
V tom sa dvere do kabíny otvorili a dovnútra vošiel prezident Putin a súčasne s ním aj jeden z pilotov. Ten im oznámil, že začínajú klesať na pristátie a mali by sa pripútať. Všetci tak so smiechom učinili a o desať minút neskoršie sa pneumatiky lietadla dotkli pristávacej dráhy letiska Pchu-Tung. Na stojanke oddelenej od ostatných čakal uvítací výbor v podobe čínskeho prezidenta a niekoľkých ministrov a generálov.
Prezident a ministri sa zoradili v chodbičke podľa toho, ako mali podľa protokolu vystupovať z lietadla. Na poslednú chvíľu však Putin čosi zašepkal svojmu protokolistovi a ten sa pretlačil k Anne a zašepkal jej: „Prezident si praje, aby ste vystúpili hneď za ním.“ Pretlačila sa dopredu a prezident vystúpil z lietadla a na schodíkoch sa na chvíľku zastavil, aby mohol pózovať pre novinárov a reportérov z celého sveta. Potom dôstojne zišiel dole schodmi a tam sa oficiálne privítal s čínskym prezidentom.
Protokolista kývol Anne, že môže vyjsť a ona prešla dverami lietadla na schodíky. Všetky kamery a fotoaparáty sa otočili k nej a začali snímať. Po chvíľke sa však novinári začali škrabať za ušami, pretože nevedeli o koho sa jedná. Otočili sa preto k obom prezidentom a uvítaciemu výboru, ktorí stáli zmrazení a s bledými tvárami sledovali, ako doktorka Kornilovová schádza elegantne po schodoch a potom po červenom koberci pomedzi nastúpených vojakov v pozore kráča k nim.
Očividne nebola očakávaná, pretože niekoľko čínskych poradcov a protokolistov čosi vzrušene hovorilo do mobilných telefónov a vysielačiek. Čínsky prezident a minister zahraničných vecí však vedeli o koho ide a okamžite ako došla k nim sa uklonili rovnako hlboko ako predtým prezidentovi. Prehodila s nimi niekoľko zdvorilostných fráz a potom ustúpila nabok, aby mohli čínski ministri privítať svojich ruských protivníkov, ktorí začali postupne schádzať po schodoch lietadla.
Privítanie trvalo ešte asi polhodinu a potom všetci začali sadať do pripravených limuzín. Putin jej nenápadne kývol, aby si sadla k nemu a o chvíľu už v diplomatickej kolóne za sprievodu policajných áut a motoriek vyrazili cez široké cesty metropoly do hotela Portman Ritz-Carlton, najdrahšieho a najexkluzívnejšieho hotela v celom Šanghaji.
V hoteli sa vyskytla menšia nepríjemnosť, pretože Anna nemala rezervovanú izbu. Po chvíľke rozhovorov a telefonátov sa však riešenie okamžite našlo a ona dostala apartmán, ktorý bol v sekcii vyhradenej ruskej delegácii. Tam jej o minútu neskôr doniesli aj jej kufor. Prehliadla si jednotlivé miestnosti svojho dočasného bývania a potom si spokojne naliala pomarančový džús a sadla si do kresla pri veľkom panoramatickom okne.
O niekoľko minút sa však ozvalo klopanie na dvere. S povzdychom vstala z pohodlného kresla a šla otvoriť. Na chodbe stál nejaký starší Číňan v slušnom obleku. Hlboko sa jej uklonil a potom bezchybnou ruštinou oznámil, že o šestnástej hodine sú naplánované odchody členov ruskej delegácie na jednotlivé oficiálne návštevy ministerstiev a ona by podľa žiadosti prezidenta Putina mala ísť s generálom Lavrovom na zasadanie istého výboru Komunistickej strany Číny. Okamžite si domyslela, že je to výbor kontrolujúci čínsku časť Hviezdneho programu OSN. Potom sa jej Číňan opýtal, či bude ochotná prijať o pätnástej hodine protokolistu a ceremoniára kvôli istej záležitosti týkajúcej sa protokolu. Domyslela si, že je to kvôli udeľovaniu toho vyznamenania, o ktorom sa jej zmienil prezident ešte v Moskve. Pozrela sa okamžite na hodinky. Má dve hodiny času. Chvíľku uvažovala a potom prikývla, že ich príjme v danom čase.
O tretej popoludní sa naozaj ozvalo klopanie na dvere a keď ich otvorila, zbadala dvoch Číňanov, ktorí sa jej s hlbokými úklonmi predstavili. Pozvala ich ďalej a usadili sa v hlavnej izbe apartmánu. Ponúkla im niečo na pitie, ale odmietli. Tak naliala aspoň sebe minerálku a sadla si do jedného z kresiel. Obaja Číňania sa zdvorilo usadili na pohovke a protokolista ju oslovil veľmi slušnou ruštinou: „Majorka doktorka Anna Sergejevna Kornilovová...“
Okamžite zdvihla prst: „Sme tu na pracovnej porade, takže formality nie sú potrebné.“ Číňania sa zdvorilo usmiali a kývli hlavami. Potom protokolista pokračoval: „Doktorka, pravdepodobne vám už oznámili, že vám náš prezident a vláda udelili vysoké štátne vyznamenanie – Rád červenej oblohy a zlatej hviezdy1. Chceli by sme vedieť, či budete ochotná prevziať si toto vyznamenanie v rámci tejto vašej návštevy Číny.“
Zdvorilo sa usmiala: „Iste, je to pre mňa veľká česť.“ Ceremoniár sa mierne uklonil a potom čosi po čínsky povedal. Protokolista ho chvíľu počúval a preložil jeho slová Anne: „Sung Tiao-Pen sa ospravedlňuje, že neovláda váš jazyk. Pýta sa, ako bude prebiehať váš program počas rokovaní a či budete mať nejaký voľný čas, ktorý by sa dal využiť na odovzdanie vyznamenania.“ Anna sa zamyslela a v mysli prebehla, čo má naplánované na najbližšie dni. Potom povedala: „Počas rokovaní Šanghajského paktu budem mať ako ich účastníčka veľmi málo času. Asi viete, aký nahustený je program konferencie.“ Obaja zdvorilo prikývli a ona pokračovala: „Ale po skončení rokovaní odlietam spolu s prezidentom Putinom do Pekingu na ďalšie rokovania, takže tam by sa mohol nájsť nejaký čas.“
Obaja Číňania sa na seba pozreli a pustili sa do rýchlej výmeny poznámok v čínštine. Potom protokolista povedal: „Dobre, prejdeme s ceremoniárom vašej delegácie váš program v Pekingu a pokúsime sa nájsť čas na potrebnú ceremóniu. Ešte sa s vami budeme kontaktovať kvôli doladeniu detailov...“ Vstali a veľmi zdvorilo sa s ňou obaja rozlúčili. Nezaobišlo sa to bez hlbokých úklonov. O chvíľu za nimi zaklapli dvere apartmánu a Anna sa vrátila do kresla pri okne a zahľadela sa na ulice veľkomesta.
O necelú polhodinu jej na dvere znovu niekto zaklopal. Keď otvorila, zbadala generála Lavrova v slávnostnej uniforme. O štyri minúty neskôr bola už v limuzíne, ktorá ich mala odviezť na rokovanie tajného výboru Komunistickej strany Číny, ktorý mal na starosti Hviezdny program OSN.
Nasledujúce tri dni boli pre Annu únavné a vyplnené diplomatickými rokovaniami o témach, ktorým veľmi nerozumela. Šla z rokovania na rokovanie a keď konečne zasadania skončili, s nesmiernou úľavou sa zvalila do kresla vo svojom apartmáne. Ruská delegácia vďaka jej prítomnosti dosiahla všetko, čo chcela. Číňania a ostatné mocnosti ustúpili vo svojich požiadavkách. Stačilo na to niekoľko prísnych pohľadov jej tmavohnedých očí.
Na štvrtý deň sa summit skončil a ruská delegácia sa presunula do Pekingu. Tam sa Anna cítila už trochu istejšie. Zasadanie rady Hviezdneho programu OSN prebiehalo síce v napätej atmosfére, ale debatovalo sa o témach, o ktorých mala aspoň aké-také povedomie. Istý čas predsa aj ona sama pôsobila v Hviezdnom programe, najprv dva roky na základni Kujbyšev, kde prebiehali ruské výskumy mimozemských technológií a potom necelý rok na zásobovacej základni číslo osem. Témy, ktoré sa teraz preberali, boli len vyššou úrovňou toho, čo už zažila.
Zasadanie rady trvalo len necelý deň a na jeho konci bola nachystaná slávnostná večera za účasti všetkých zúčastnených strán. Tesne predtým si Annu odchytil minister obrany Grišenko a upozornil ju, že tesne pred večerou jej Číňania udelia to vyznamenanie. Na tú príležitosť by sa mala nahodiť do slávnostnej uniformy a pripnúť si všetky vyznamenania, teda aj rád svätého Juraja. Keďže celá ceremónia a potom aj večera bude síce štátnou udalosťou, ale nikto nežiaduci na nej nebude prítomný, tak nebude hroziť nebezpečenstvo prezradenia nejakých informácií. Všetci, ktorí tam budú, vedia o tom čo všetko spravila a aký je jej aktuálny status.
Pri jeho slovách sa usmiala a v duchu si pomyslela, že nevedia všetko. Už bola aj občiankou Antickej ríše a mala hodnosť Ríšskej admirálky. Ale to bolo v tejto chvíli vedľajšie.
Ceremónia odovzdávania najvyššieho čínskeho vyznamenania bola pôsobivá a ona bola hlavnou hviezdou večera. Povinnosti z toho všetkého vyplývajúce ju ubíjali a unavovali. Musela viesť nudné spoločenské rozhovory o ničom s množstvom ľudí, ktorých v živote nevidela, a ktorí mali niečo do činenia s Hviezdnym programom. Práve keď zdvorilo debatovala so skupinkou ruských, čínskych a indických generálov, vyhľadal ju nejaký pobočník a pošepkal jej: „Máte satelitný telefonický hovor.“ Ukázal jej, kde je telefón a ona sa so slovami ospravedlnenia vzdialila od spoločnosti.
Keď zdvihla slúchadlo, chvíľu počúvala a potom zložila. Keď sa vrátila do spoločnosti, bola bledá a napätá. Okamžite vyhľadala prezidenta Putina, ktorý práve debatoval s čínskym prezidentom a niekoľkými ďalšími ľuďmi. Ospravedlnila sa, že prerušuje ich rozhovor a jej bledosť svedčila o tom, že ide o niečo dôležité. „Nastala mimoriadna situácia a ja sa musím vrátiť na moju loď.“ To ich zaujalo a chceli vedieť podrobnosti. „Zdá sa, že k mojej základni sa blíži nejaká neznáma flotila. Budem musieť zabezpečiť obranu...“
Všetci prikývli a ona pošepkala prezidentovi: „Moje veci z apartmánu mi prosím pošlite do Moskvy. Nechajte to v Kremli. Keď sa najbližšie zastavím, tak si ich vezmem.“ Putin prikývol a v rýchlosti sa s ňou rozlúčil, lebo videl, že celá horí nedočkavosťou byť už na palube svojej lode a letieť na Telerush Var. Nejaký čínsky generál ju však ešte zadržal: „Možno budete potrebovať pomoc. Ak chcete, doktorka, môžeme vám na pomoc poslať Sun Tzu. Alebo vám môžeme poskytnúť znovu posádku, ktorú ste mali na Tordene...“ Na chvíľku sa nad tým zamyslela a potom povedala: „Sun Tzu nebudem potrebovať. Ohľadom posádky vám dám vedieť, akonáhle zistím, proti čomu stojím...“ S tými slovami sa rozlúčila a vo vedľajšej miestnosti cez malú vysielačku, ktorú prezieravo nosila stále so sebou, požiadala o teleport na Pisciu. O chvíľu už bola na palube lode, ktorá okamžite nabrala kurz na Telerush Var a vstúpila do hyperpriestoru.
V mahagónom obloženej zasadačke sedela toho večera Anna naproti piatim vedcom v šedých oblekoch a počúvala, ako jeden z nich vysvetľuje, čo by od nej potrebovali. Občas pokývala hlavou a niečo si napísala do tabletu. Pretriasala s nimi projekt, do ktorého sa chcel Rosskosmos pustiť spolu s ESA, NASA a ďalšími vesmírnymi agentúrami, pravdaže za veľmi prísneho utajenia. Pozemské vesmírne agentúry chceli trochu upratať orbitu Zeme a od nej žiadali, aby za pomoci antickej transportnej technológie alebo antických lodí, ktoré mala k dispozícii, transportovala na povrch zopár stoviek starých a dnes už nepoužívaných alebo nefungujúcich družíc, vyhorených raketových stupňov a rôznych úlomkov.
Keď sa nad tým zamyslela, tak sa jej to celkom pozdávalo. Počas predchádzajúcich mesiacov, keď letela na Zem loďami svojej flotily, musela sa veľmi často vyhýbať rôznemu vesmírnemu odpadu. Súhlasila preto s celým projektom a stanovila si aj cenu, ktorú za to chcela. To vyvolalo rozpačité a trochu pobavené úsmevy na tvárach protistrany.
O polhodinu neskôr ju už prezidentská limuzína viezla naspäť do Kremľa. Tam zreferovala Putinovi, čo dohodla. Potom sa priamo z jeho pracovne teleportovala na svoju loď. Vysvetlila replikátorom, čo sa bude v najbližších dňoch diať a zadala im pracovné úlohy s tým súvisiace. Okamžite začali zameriavať na orbite staré satelity, raketové stupne a všetky možné úlomky. Potom sa šla prezliecť do svojej kapitánskej kajuty.
Vyzliekla si slávnostnú uniformu a starostlivo si ju uložila do skrinky. Potom si obliekla pohodlnú bavlneno-koženú antickú uniformu a rozpustila si vlasy do voľného účesu. Zvykla si chodiť spať okolo polnoci, takže mala ešte necelé de hodiny času. Vybrala sa na prechádzku po chodbách lode.
Prechádzala sa prázdnymi chodbami a občas nakukovala do miestností. Vďaka spomienkam svojho otca dokonale poznala vnútornú štruktúru skoro všetkých typov antických lodí a tak veľmi dobre vedela, čo sa kde nachádza. Kráčala pomaly chodbami a premýšľala. Keď sa pred ňou otvorili mohutné pancierové dvere a za nimi sa ukázala hlavná strojovňa lode, uvedomila si, že sa dostala do zadnej časti lode a mala by sa otočiť a kráčať do kajuty, ktorá bola necelý kilometer vpredu. Do postele sa však dostala až po polnoci.
Na druhý deň ráno začala pracovať na projekte čistenia orbity. Replikátori predchádzajúcej noci zamerali všetky neaktívne družice a odpad okolo planéty a teraz ich postupne teleportovali na starú a už nepoužívanú leteckú základňu pri meste Tiksi na pobreží Severného ľadového oceánu. Celú oblasť v tom čase už uzavreli ruské špeciálne jednotky zložené výlučne z vojakov, ktorí slúžili v Hviezdnom programe a nad mestom samotným poletovali vojenské helikoptéry.
Vojenské manévre síce neboli v Rusku žiadnou vzácnosťou, ale v tejto oblasti predsa len vyvolali istý záujem. Vojaci však veľmi rýchlo zavrátili zvedavcov za líniu pahorkov, ktoré bránili vo výhľade na opustenú leteckú základňu.
Na starej rozpadnutej pristávacej dráhe sa začali v úhľadných radoch objavovať veci, ktoré slúžili v uplynulých desaťročiach k vesmírnemu výskumu, ale aj k špionážnym, komunikačným, mapovacím či iným účelom. Teamy technikov sa vždy po teleporte rozbehli k novému prírastku a zbežne ho preskúmali. Potom sa dávali pokyny vysielačkami ďalším pracovníkom – vodičom cisterien, do ktorých sa mali prečerpať zvyšky paliva zo starých raketových stupňov, pracovníkom rozviedky a kontrarozviedky, ktorí čakali na dáta z amerických špionážnych družíc a desiatkam ďalších ľudí, ktorí mali niečo do činenia s upratovaním orbity.
Práce prebiehali rýchlym tempom, hlavne teleport, a večer bola už pristávacia dráha starej základne úplne zaprataná vesmírnym odpadom. V tom čase sedela Anna v kapitánskom kresle Piscie a sledovala priebeh prác. Občas vydávala tiché príkazy replikátorom. Zrazu sa jeden z nich otočil k nej a povedal: „Madam, z povrchu prichádza správa určená pre vás. Odosielateľom je americké veliteľstvo Hviezdneho programu na kozmodróme Vanderberg.“ Zamyslela sa a potom kývla: „Spojte nás!“
Pohodlne sa oprela v kapitánskom kresle a nechala replikátora, nech do priestoru pred ňou vyvolá holografickú obrazovku. Na nej sa ukázala tvár generála Landryho. Tváril sa vážne: „Doktorka Kornilovová! Ako sa máte?“ Oslnivo sa usmiala a odpovedala: „Mám sa skvele, generál! Ale ako vidíte, tak sme tu trochu zaneprázdnení. Prejdite preto k tomu, čo chcete...“ Landry sa nervózne usmial: „Práve vaša pracovná zaneprázdnenosť nás znepokojuje. Z mysu Canaveral nás upozornili, že z orbity sa podozrivo rýchlo začali strácať staré družice a ďalšie veci.“ Oslnivý úsmev z Anninej tváre zmizol a nahradil ho neutrálny výraz: „Áno, Rosskosmos a ESA nás požiadali o pomoc pri vyčistení orbity Zeme od nežiaducich predmetov a tak sme sa do toho pustili. Neverili by ste, koľko šrotu sa tu nachádza. Staré družice, vyhorené raketové stupne, kúsky solárnych panelov, ba dokonca aj niekoľko desiatok zničených vesmírnych lodí.“ Landry sa nenápadne opýtal: „Lodí?“
Zasmiala sa nad jeho otázkou: „Iste, za posledných niekoľko rokov sa tu predsa odohralo niekoľko vesmírnych bitiek. Anubisova invázia, Wriathská superloď, Luciánska invázia. Stopy po tom všetkom sú ešte stále na orbite. Treba to upratať a keď sa Amerika za tých niekoľko rokov do ničoho nepustila, a to napriek prostriedkom, ktoré má, tak sme sa do toho pustili my.“ „Aké prostriedky máme? Veď my žiadne prostriedky na takúto akciu nemáme!“ Zhovievavý úsmev matky nad nechápavým dieťaťom bol odpoveďou sám o sebe. Veľmi jemne a milo mu Anna povedala: „Nemáte? A tých päť krížnikov máte na čo? Na ozdobu? Asgardská transportná technológia je na nich na čo? Aby ste ju využívali len na taxikárske služby, keď sa vám nechce cestovať z Kansasu do Washingtonu? Teraz sme sa do toho pustili my a ak chcete, tak sa môžete pozerať a učiť sa...“
Takmer zúfalý výkrik ju pobavil: „Ale sú tam aj naše špionážne a vojenské družice!“ Odpovedala mu: „A čo nás po tom? Mali ste si to upratať sami. Za chyby sa platí...“ S tými slovami deaktivovala komunikačný kanál a nechala Američanov, nech premýšľajú o jej slovách.
O niekoľko hodín neskôr ESS George Hammond začala teleportovať staré americké družice na starú americkú základňu v Nevadskej púšti. Američania sa konečne rozhýbali a začali urýchlene sťahovať z orbity svoje vyradené družice, lebo sa báli a to oprávnene, že ich vojenské a špionážne tajomstvá padnú do rúk Rusom.
Najväčší problém bol so zničenými loďami na orbite. Na Zemi pre nich nebolo použitie a ich zničenie pomocou teleportu do koróny Slnka by bolo príliš nebezpečné kvôli naquadahu obsiahnutému v zliatinách. Mohlo by to so Slnkom spraviť veci veľmi nepríjemné pre Zem a ostatné planéty. Nakoniec však riešenie objavil jeden mladý ambiciózny nemecký vedec z Hviezdneho programu. Anna to zvážila a potom akceptovala.
Replikátori na palube Piscie podľa tohto plánu postupne teleportovali všetky lode do oblasti Kuiperovho pásu, kde do každého väčšieho kusu lode umiestnili veľmi silné výbušniny a detekčné zariadenie. Z vrakov lodí sa stali míny, ktoré reagovali na každú stopu energie, ktorá bola bližšie ako desaťtisíc kilometrov. Keď sa Anna nad tým neskôr zamyslela poriadne, usmiala sa. Bolo to síce núdzové riešenie, ale žiaden útočník, ktorý nájde rozstrieľané lode za hranicami Slnečnej sústavy, nebude predpokladať nástrahu. O to väčšie bude jeho prvotné prekvapenie.
Upratovanie orbity Zeme trvalo viac ako tri týždne a väčšinu z toho času zabralo teleportovanie najmenších telies – rôznych úlomkov, ktoré vznikli pri zrážkach družíc na orbite, odštiepkov asteroidov a podobne. Nakoniec Anna hlásila cez kozmodróm Pleseck do Hviezdneho mestečka pri Moskve, že úloha je splnená. Onedlho na to prišla správa z Kremľa, že jej odmena je pripravená. Veľké orchestre po celom Rusku a Európe v priebehu troch týždňov pripravili nahrávky všetkých diel veľkých európskych hudobných skladateľov od Monteverdiho až po Ruttera. Externé harddisky obsahujúce mnoho terabajtov hudobných a filmových súborov ju očakávali v pracovni prezidenta Putina.
Nasledujúcej noci letela Anna zamaskovaným Jumperom do Moskvy. Nechcela riskovať poškodenie harddiskov a najmä súborov na nich počas teleportácie. O jedenástej v noci pristála v Kremli tesne vedľa Diamantového paláca a zavolala na Putinov súkromný mobil. Po rýchlom ozrejmení svojej polohy od neho dostala sľub, že ju tam o niekoľko minút príde vyzdvihnúť jeho pobočník.
O sedem minút neskôr zbadala cez predné okno Jumperu Maxima Gorbatova, prezidentovho pobočníka, ktorý s ním bol aj na jej základni na Telerush Var. Spolu so skupinkou vojakov z prezidentovej ochranky zmätene pozeral priamo na ňu, ale zjavne ju nevidel. Uvedomila si, že Jumper je zamaskovaný. Otvorila zadné dvere a vyšla von.
Keď sa vynorila spod maskovacieho štítu, Gorbatov si vydýchol a vykročil priamo k nej. Podal jej ruku a ticho jej povedal, že má rozkaz odviesť ju k prezidentovi. Prikývla a zavolala vojakov z ochranky. Keď im vydala rozkazy, aby strážili okolie paláca a nikoho nepustili k priečeliu bližšie ako na dvadsať metrov, trochu zmätene sa pozreli najprv na ňu a potom na Gorbatova. Ten však potvrdil jej rozkazy a oni sa rozostavili bez slov na miesta.
Vojaci a stáli obyvatelia Kremľa pracovali ešte aj v tejto nočnej hodine a preto zvedavo hľadeli na prezidentovho pobočníka, ako vedie neznámu majorku Vesmírnych vojsk priamo do prezidentovej súkromnej pracovne. Niektorí sa významne uškŕňali, ale stačil jediný pohľad Anniných hnedých očí a okamžite im úškľabok zmizol z tvárí.
V pracovni stručne predebatovala s Putinom čistenie orbity a potom mu oznámila, že sa plánuje vrátiť na Telerush Var dohliadnuť na prestavbu základne. To mu pripomenulo replikátorov. Jeho znepokojenie však zmizlo po jej upokojujúcich slovách, že situáciu má pod kontrolou. Keď sa zberala na odchod, zišla prezidentovi na um ešte jedná vec: „Anna Sergejevna, bol by som na to úplne zabudol. Číňania ma požiadali, aby som vám povedal, že vás pozývajú do Pekingu. Spojte sa preto s nimi. Mám dojem, že vám chcú udeliť nejaké vyznamenanie, asi za to odrazenie toho Luciánskeho útoku v minulom roku. Alebo za to vyčistenie orbity? Neviem.“ Prikývla: „Dobre, spojím sa s nimi a zistím podrobnosti.“
Zamyslel sa: „To je síce možné, ale mám pre vás iný návrh. Pozajtra odlietam aj s mojimi poradcami do Číny na zasadanie Šanghajského paktu. Dva dni na to bude v Pekingu zasa tajné zasadanie Rady Hviezdneho programu OSN. Budeme sa tam snažiť presadiť niektoré naše návrhy ohľadne Hviezdneho programu na úkor Spojených štátov. Rád by som, aby ste tam svojou prítomnosťou podporila našu pozíciu. Pri tej príležitosti si môžete prevziať od Číňanov to vyznamenanie, ktoré vám chcú udeliť.“ Trocha ju to zmiatlo: „Ale ako môžem ja podporiť pozíciu Ruska v Hviezdnom programe? Veď de facto a aj de iure som už mimo Hviezdneho programu...“
Prezident sa usmial: „Bude stačiť vaša prítomnosť po mojom boku. To mimoriadne posilní moju pozíciu. Američanov to zastraší a ostatných silných hráčov v tejto hre to privráti na našu stranu, lebo budú vidieť, že ma podporujete. Zrejme neviete, akú silu má vaše slovo medzi nami mocnými tu na Zemi. Ukázali ste všetkým, že dokážete byť nebezpečná a treba sa vás báť. Ale ten posledný projekt s čistením orbity ukázal, že sa s vami dá dohodnúť aj mierovou cestou a že z toho môžu mať prospech všetci zainteresovaní. Máte v rukách veľmi veľkú moc, Anna Sergejevna!“
Zamyslela sa nad tými slovami a pochopila, čo jej chce povedať. Prezident jej otvoril oči. Doteraz sa vnímala ako osobu, ktorá je zastrčená mimo planétu a má nejaké prostriedky, ktoré by však ostatní chceli pre seba. Prezidentove slová jej ukázali ju samú ako osobnosť s reálnou mocou a veľkými možnosťami. Môže robiť aj veľkú politiku v rámci Zeme.
Pozrela na starnúceho prezidenta a videla, že očakáva jej odpoveď. Usmiala sa a povedala: „Veľmi rada pôjdem s vami do Šanghaja a Pekingu. Možno by som mala po tých rokovaniach doviezť naspäť na Zem Torden. Dokonca mám už pre posádku pripravenú aj ďalšiu kampaň, aby sa nenudili...“ Prezident sa usmial. Dohodli sa.
O polhodinu neskôr už sedela v Jumperi a smerovala k Piscii na orbite. V zadnej časti Jumperu si viezla plechovú debnu, v ktorej v penových vypchávkach odpočívali pamäťové disky s kompletnou kolekciou klasickej hudby za posledných štyristo rokov. Usmievala sa, keď si spomenula na vyjavené tváre ruských vedcov z Hviezdneho mestečka, keď hovorila o odmene, ktorú požaduje za svoju prácu. Žiadala si vtedy jednu z mála vecí, ktoré si sama nemohla vyrobiť. Syntetizéry jej základne dokázali zvládnuť teoreticky všetko, ale vyrobiť hudbu je celkom slušný problém, ktorý bol nad ich sily. Keby chcela, dokázala by si zosyntetizovať aj diamantové náhrdelníky a diadémy, takže jediné, čo jej v tej chvíli napadlo a čo nemohla sama vytvoriť bola hudba. Teda napadla jej ešte aj káblovka, ale natiahnuť kábel zo Zeme na Telerush Var by bolo skutočne šialené. Keď pristala na lodi, osprchovala sa a ľahla si spať. Pozajtra to bude ťažký deň.
Kapitola 35. – Velká politika a city
Na druhý deň, ešte predtým ako sa začala baliť na diplomatické rokovania, ju zavolal jeden z replikátorov na mostík s tým, že z povrchu pre ňu prišla správa. Keď aktivovala spojenie na komunikačnej obrazovke, s prekvapením zbadala Forlina: „Admirál, zdravím vás. Nevedela som, že ste sa už vrátili z liečenia.“ Forlin jej kývol: „Zdravím vás, doktorka. Môžete ma transportovať k vám na palubu? Musíme sa porozprávať v súkromí.“ Prikývla: „Iste, to nie je problém.“ Kývla replikátorom a tí okamžite zamerali admirálovu polohu na povrchu Zeme. O chvíľu zažiarilo jasné svetlo antického transportného lúča a admirál v civilnom odeve sa objavil na veliteľskom mostíku Piscie.
Rozhliadol sa a so záujmom si prezrel postavy pracujúce pri termináloch. Potom zbadal Annu, ktorá stála trochu v úzadí. Vykročila mu v ústrety a podávala mu ruku na privítanie. On však namiesto toho spravil krok dopredu a objal ju. Tento náhly prejav citov ju trochu zmiatol. Už dávnejšie si nebola istá svojimi citmi k nemu a teraz, keď ju objímal, jej napadli myšlienky, ktoré spôsobili silný rumenec na tvári. Všimol si to a vážne sa opýtal: „Čo sa deje?“ Jeho mierny úsmev ju privádzal do rozpakov a tak úplne sčervenela v tvári a začalo jej byť veľmi horúco. Vyjachtala: „To nič, len ...“ zasekla sa a potom pokračovala: „To bude v poriadku.“
Trochu znepokojene na ňu hľadel. Po chvíli sa upokojila a odviedla ho do svojej kajuty. Sadli si do pohodlných kresiel a ona, už celkom pokojná a vážna sa opýtala: „Takže? Čo vás privádza na moju loď, admirál?“ Forlin sa na ňu zahľadel a potom začal: „Keď som sa liečil u Keráncov... Mimochodom ti veľmi ďakujem za to, že si to vybavila. V SGC by ma vyliečiť z tých zranení nedokázali. Takže, keď som sa liečil, tak som mal celkom dosť času na premýšľanie. V podstate som ani nič iné robiť nemohol. Dospel som k názoru, že by som sa mal vrátiť do Pegasu a vziať záležitosti tamojšej galaxie naspäť do svojich rúk. A to ma priviedlo k otázke, čo s tebou.“
Pozrel na ňu, ale ona mlčala. Preto pokračoval: „Musíme vyriešiť tvoje oficiálne zaradenie. Zastavil som sa cestou z Kerany Prolinas naspäť na Zem na tej planéte, ktorú si mi spomínala a pozhováral som sa o tejto veci s Curumom a ostatnými Antikmi, ktorí tam ešte žijú. Súhlasili s tým, čo som im navrhol. Si dcérou ríšskeho admirála Sinerta. Tým, že ti odovzdal svoje spomienky a dal ti určité schopnosti, ktoré máš v sebe, tak urobil dosť závažné rozhodnutie a z teba učinil svoju právoplatnú dedičku. Preto som po porade so všetkými Antikmi, ktorých sa mi podarilo kontaktovať, rozhodol ako najvyšší žijúci dôstojník Antickej Floty, že ti udelím oficiálne občianstvo Antického impéria.“
To ju zaujalo, ale neprekvapilo. Očakávala už istý čas, že Forlin bude musieť legalizovať jej činnosť. Viac ju prekvapila ďalšia časť, ktorou Forlin pokračoval: „Na porade v Angrenoste, kde sme sa zišli takmer všetci žijúci Antikovia v tejto galaxii, sme sa uzniesli aj na tom, že kvôli bezpečnostným oprávneniam, ktoré ti admirál Sinert, tvoj otec, udelil spolu so svojimi spomienkami, bude dobré, keď dostaneš aj jeho hodnosť. Oficiálne ťa teda, na základe rozhodnutia Zhromaždenia všetkých Antikov, vymenovávam do hodnosti ríšskej admirálky Antického impéria. A vzhľadom k tomu, že ja mám iba hodnosť admirála flotily, tak sa zverujem pod tvoje velenie.“
Ohromená sa nedokázala niekoľko sekúnd nadýchnuť. Potom sa Forlin opýtal: „Takže? Aké sú tvoje plány a rozkazy?“ Veselo sa usmial a ona sa konečne spamätala. Oficiálnym tónom povedala: „Prijímam túto hodnosť a ďakujem za prejavenú dôveru.“ Potom sa usmiala: „Dobre, takže moje príkazy sú takéto: Keď chceš, choď na Atlantídu. Budeš riadiť operácie v Pegase. Máš tam voľnú ruku. Neskôr sa k tebe pripojím. Ja teraz musím usporiadať naše záležitosti tu na Zemi a potom sa pripojím ku Keráncom, ktorí rozbehli v tejto galaxii boj proti pirátom a otrokárom, ktorí sa veľmi nebezpečne rozšírili v mnohých sektoroch a sústavách. Budeš potrebovať niektorú z lodí na Telerush Var?“ Zamyslel sa a pokrútil hlavou: „Ani nie, Plánujem operovať hlavne z Atlantídy a keby niečo, tak tam mám hliadkovú loď Sirta. Keby som potreboval niečo väčšie, tak sa ti ozvem.“
Dostala nápad a usmiala sa nad tým: „Dobre, takže túto vec sme skončili...“
Prikývol a chcel vstať, ale jej gesto ho zadržalo. Posadil sa teda a počúval, ako pevným hlasom hovorí: „Ale najprv chcem, aby si spravil jednu vec.“ Pozrel na ňu a opýtal sa: „Akú vec?“ Vstala a začala si rozopínať uniformu. Popritom ticho povedala: „Pomiluj sa so mnou!“ Úžasom vydýchol a sčervenel v tvári. Ona sa ďalej vyzliekala a o chvíľu stála pred ním úplne nahá. Priškrteným hlasom povedal: „Ale to predsa nemôžme!“ So šibalským úsmevom si uvoľnila vlasy z copu a zavrtela hlavou, aby sa jej rozpustili. Popritom povedala: „Čo by sme nemohli? Obaja sme predsa dospelí. Ty si mladý a silný chlap a ja som rovnako mladá žena, a som teraz nesmierne nadržaná. Alebo ti to mám dať rozkazom?“ Pri tých slovách prikročila k nemu a začala mu rozopínať košeľu. Rezignoval na akékoľvek protesty a pritiahol si ju k sebe. Pozreli si navzájom do očí a ich pery sa spojili v bozku...
O niekoľko hodín neskôr ležali v objatí vedľa seba a oddychovali po vášnivom milovaní. Anna zaspala a Forlin sa nakoniec jemne vymámil z jej náručia a ticho sa obliekol. Pobozkal ju na rozlúčku a vykĺzol z kapitánskej kajuty. O minútu bol už na veliteľskom mostíku a replikátori ho teleportovali do SGC, odkiaľ potom prešiel cez hviezdnu bránu na Atlantídu.
Keď sa Anna zobudila, s úsmevom skonštatovala, že sa cíti tak dobre, ako už dlho nie. Naozaj už potrebovala chlapa. Osprchovala sa a obliekla si slávnostnú uniformu ruských Vesmírnych vojsk. Skontrolovala príručný kufrík, v ktorom mala najnutnejšie veci potrebné na konferenciu a vybrala sa s ním na mostík. Už včera nariadila replikátorom, aby sa napichli na niektoré pozemské komunikačné satelity a tak sa teraz mohla mobilom dovolať kamkoľvek na povrchu Zeme. Vytočila Putinovo súkromné číslo.
Keď zdvihol, predstavila sa a potom chvíľku počúvala. Potom zložila a otočila sa k jednému z replikátorov. Keď mu vysvetlila, čo od neho žiada, ani nepohol brvou a vykonal jej rozkaz. Výpočet miesta transportu trval trochu dlhšie ako zvyčajne, ale jednalo sa o pohybujúci sa cieľ a s tým bolo viac roboty. O chvíľku však Annu obalilo biele svetlo teleportačného lúča a o sekundu neskôr sa zhmotnila aj s kufríkom v ruke na toalete ruského prezidentského špeciálu. Otvorila dvere a v chodbičke sa skoro zrazila s prezidentom, ktorý práve smeroval na druhú toaletu. Keď si uvedomil, kto je pred ním, široko sa usmial a povedal: „Vitajte, o polhodinu pristávame v Šanghaji. Zatiaľ si sadnite dopredu k ostatným...“ S tými slovami kývol neďaleko stojacemu stevardovi a ukázal mu na jej kufor.
Ten kývol hlavou a prezident zmizol za dverami toalety. Stevard podišiel k Anne, ktorá sa zaškľabila a so slovami vďaky mu podala kufor, aby ho odniesol k ostatnej batožine. Potom sa vybrala do prednej časti lietadla a ignorovala nechápavé pohľady novinárov a členov prezidentovho sprievodu, ktorí ju nepoznali. Keď ju však zbadal minister obrany Anatolij Smirkov, ktorý práve schádzal po schodoch z VIP kabíny na hornom poschodí lietadla, prekvapene zastal ale hneď sa ovládol a nahlas, tak aby to počuli všetci menej významní členovia delegácie, povedal: „Ja neverím vlastným očiam! Majorka Anna Sergejevna Kornilovová je na palube tohto lietadla! Aké milé prekvapenie! Ale poďte nahor, vašu pohostinnosť na tej základni síce asi neprekonáme, ale pokúsime sa ju aspoň dohnať. Ej, veru to boli časy tam u vás...“ S tými slovami ju pohltil vo svojom medveďom objatí a viedol ju nahor po schodoch.
Novinári a poradcovia prekvapene hľadeli na ministra obrany, ktorý odvádzal im neznámu majorku do privátnej časti, kam mal prístup len veľmi úzky okruh vyvolených. Dokonca aj najbohatší ruskí podnikatelia, ktorí leteli s prezidentom nadväzovať obchodné kontakty so svojimi čínskymi protivníkmi a zo svojho majetku by si dokázali kúpiť aj niektoré menšie štáty, sa do privátnej kabíny dostali len na pozvanie. Otázka, kto je táto majorka Vesmírnych vojsk, sa stala hlavnou témou rozhovorov všetkých prítomných, akonáhle sa minister a doktorka stratili z dohľadu.
Smirkov ju viedol po schodoch a krátkou chodbičkou. Otvoril nepriestrelné dvere privátnej kabíny a vošiel dnu. Zastal hneď vo dverách a povedal: „Boris! Serjoža! Kosťa! Vediem hosťa! Neuveríte, na koho som natrafil dole medzi novinármi...“ V kabíne sa okamžite rozhostilo ticho a všetky pohľady sa upreli k dverám. Smirkov odstúpil nabok a ona vošla dnu.
Vnútri sedelo niekoľko mužov, ktorí na ňu prekvapene hľadeli. Potom ju niektorí spoznali a na tvárach sa im rozžiarili šibalské úsmevy. Anna prekvapene zistila, že sú to minister vnútra Grišenko, náčelník generálneho štábu Menšikov a generál Lavrov, ktorý viedol ruskú časť Hviezdneho programu. Všetci traja si očividne spomínali na svoj pobyt na jej základni na Telerush Var a pravdepodobne aj na pitku, ktorú tam zažili. Okrem nich boli v kabíne aj ďalší ľudia, ktorých jej minister obrany rýchlo predstavil: „Minister zahraničných vecí Maxim Trovnikov a predseda Rady federácie Viktor Zubkov.“ Obaja jej kývli hlavami a Trovnikov poznamenal: „My sme sa už tiež stretli. Vtedy na palube tej vašej lode, keď sme tam rokovali s Číňanmi a Japoncami, pamätáte sa?“ Anna si spomenula a s úsmevom prikývla.
Generál Lavrov jej pritiahol kreslo a ponúkol ju nech si sadne. Generál Menšikov jej zasa ponúkol na privítanie stakan vodky, ale ona odmietla so slovami: „Teraz nie, chcem si v Číne zachovať jasnú hlavu...“ Všetci vybuchli do rehotu a ona sa opýtala, čo sa deje. Minister vnútra Grišenko to vysvetlil: „Prezident spomínal, že na rokovaniach pôjdeme proti Číňanom tvrdo, ale že použije vás ako svoju palebnú podporu, to nám nepovedal. Všetci vieme, že keď vy máte jasnú hlavu, tak sa dejú veľké veci...“ V poslednej vete zdôraznil slovíčko „Vy“ a ona pochopila a usmiala sa. Trovnikov sa zasmial: „Chudáci Číňania...“
V tom sa dvere do kabíny otvorili a dovnútra vošiel prezident Putin a súčasne s ním aj jeden z pilotov. Ten im oznámil, že začínajú klesať na pristátie a mali by sa pripútať. Všetci tak so smiechom učinili a o desať minút neskoršie sa pneumatiky lietadla dotkli pristávacej dráhy letiska Pchu-Tung. Na stojanke oddelenej od ostatných čakal uvítací výbor v podobe čínskeho prezidenta a niekoľkých ministrov a generálov.
Prezident a ministri sa zoradili v chodbičke podľa toho, ako mali podľa protokolu vystupovať z lietadla. Na poslednú chvíľu však Putin čosi zašepkal svojmu protokolistovi a ten sa pretlačil k Anne a zašepkal jej: „Prezident si praje, aby ste vystúpili hneď za ním.“ Pretlačila sa dopredu a prezident vystúpil z lietadla a na schodíkoch sa na chvíľku zastavil, aby mohol pózovať pre novinárov a reportérov z celého sveta. Potom dôstojne zišiel dole schodmi a tam sa oficiálne privítal s čínskym prezidentom.
Protokolista kývol Anne, že môže vyjsť a ona prešla dverami lietadla na schodíky. Všetky kamery a fotoaparáty sa otočili k nej a začali snímať. Po chvíľke sa však novinári začali škrabať za ušami, pretože nevedeli o koho sa jedná. Otočili sa preto k obom prezidentom a uvítaciemu výboru, ktorí stáli zmrazení a s bledými tvárami sledovali, ako doktorka Kornilovová schádza elegantne po schodoch a potom po červenom koberci pomedzi nastúpených vojakov v pozore kráča k nim.
Očividne nebola očakávaná, pretože niekoľko čínskych poradcov a protokolistov čosi vzrušene hovorilo do mobilných telefónov a vysielačiek. Čínsky prezident a minister zahraničných vecí však vedeli o koho ide a okamžite ako došla k nim sa uklonili rovnako hlboko ako predtým prezidentovi. Prehodila s nimi niekoľko zdvorilostných fráz a potom ustúpila nabok, aby mohli čínski ministri privítať svojich ruských protivníkov, ktorí začali postupne schádzať po schodoch lietadla.
Privítanie trvalo ešte asi polhodinu a potom všetci začali sadať do pripravených limuzín. Putin jej nenápadne kývol, aby si sadla k nemu a o chvíľu už v diplomatickej kolóne za sprievodu policajných áut a motoriek vyrazili cez široké cesty metropoly do hotela Portman Ritz-Carlton, najdrahšieho a najexkluzívnejšieho hotela v celom Šanghaji.
V hoteli sa vyskytla menšia nepríjemnosť, pretože Anna nemala rezervovanú izbu. Po chvíľke rozhovorov a telefonátov sa však riešenie okamžite našlo a ona dostala apartmán, ktorý bol v sekcii vyhradenej ruskej delegácii. Tam jej o minútu neskôr doniesli aj jej kufor. Prehliadla si jednotlivé miestnosti svojho dočasného bývania a potom si spokojne naliala pomarančový džús a sadla si do kresla pri veľkom panoramatickom okne.
O niekoľko minút sa však ozvalo klopanie na dvere. S povzdychom vstala z pohodlného kresla a šla otvoriť. Na chodbe stál nejaký starší Číňan v slušnom obleku. Hlboko sa jej uklonil a potom bezchybnou ruštinou oznámil, že o šestnástej hodine sú naplánované odchody členov ruskej delegácie na jednotlivé oficiálne návštevy ministerstiev a ona by podľa žiadosti prezidenta Putina mala ísť s generálom Lavrovom na zasadanie istého výboru Komunistickej strany Číny. Okamžite si domyslela, že je to výbor kontrolujúci čínsku časť Hviezdneho programu OSN. Potom sa jej Číňan opýtal, či bude ochotná prijať o pätnástej hodine protokolistu a ceremoniára kvôli istej záležitosti týkajúcej sa protokolu. Domyslela si, že je to kvôli udeľovaniu toho vyznamenania, o ktorom sa jej zmienil prezident ešte v Moskve. Pozrela sa okamžite na hodinky. Má dve hodiny času. Chvíľku uvažovala a potom prikývla, že ich príjme v danom čase.
O tretej popoludní sa naozaj ozvalo klopanie na dvere a keď ich otvorila, zbadala dvoch Číňanov, ktorí sa jej s hlbokými úklonmi predstavili. Pozvala ich ďalej a usadili sa v hlavnej izbe apartmánu. Ponúkla im niečo na pitie, ale odmietli. Tak naliala aspoň sebe minerálku a sadla si do jedného z kresiel. Obaja Číňania sa zdvorilo usadili na pohovke a protokolista ju oslovil veľmi slušnou ruštinou: „Majorka doktorka Anna Sergejevna Kornilovová...“
Okamžite zdvihla prst: „Sme tu na pracovnej porade, takže formality nie sú potrebné.“ Číňania sa zdvorilo usmiali a kývli hlavami. Potom protokolista pokračoval: „Doktorka, pravdepodobne vám už oznámili, že vám náš prezident a vláda udelili vysoké štátne vyznamenanie – Rád červenej oblohy a zlatej hviezdy1. Chceli by sme vedieť, či budete ochotná prevziať si toto vyznamenanie v rámci tejto vašej návštevy Číny.“
Zdvorilo sa usmiala: „Iste, je to pre mňa veľká česť.“ Ceremoniár sa mierne uklonil a potom čosi po čínsky povedal. Protokolista ho chvíľu počúval a preložil jeho slová Anne: „Sung Tiao-Pen sa ospravedlňuje, že neovláda váš jazyk. Pýta sa, ako bude prebiehať váš program počas rokovaní a či budete mať nejaký voľný čas, ktorý by sa dal využiť na odovzdanie vyznamenania.“ Anna sa zamyslela a v mysli prebehla, čo má naplánované na najbližšie dni. Potom povedala: „Počas rokovaní Šanghajského paktu budem mať ako ich účastníčka veľmi málo času. Asi viete, aký nahustený je program konferencie.“ Obaja zdvorilo prikývli a ona pokračovala: „Ale po skončení rokovaní odlietam spolu s prezidentom Putinom do Pekingu na ďalšie rokovania, takže tam by sa mohol nájsť nejaký čas.“
Obaja Číňania sa na seba pozreli a pustili sa do rýchlej výmeny poznámok v čínštine. Potom protokolista povedal: „Dobre, prejdeme s ceremoniárom vašej delegácie váš program v Pekingu a pokúsime sa nájsť čas na potrebnú ceremóniu. Ešte sa s vami budeme kontaktovať kvôli doladeniu detailov...“ Vstali a veľmi zdvorilo sa s ňou obaja rozlúčili. Nezaobišlo sa to bez hlbokých úklonov. O chvíľu za nimi zaklapli dvere apartmánu a Anna sa vrátila do kresla pri okne a zahľadela sa na ulice veľkomesta.
O necelú polhodinu jej na dvere znovu niekto zaklopal. Keď otvorila, zbadala generála Lavrova v slávnostnej uniforme. O štyri minúty neskôr bola už v limuzíne, ktorá ich mala odviezť na rokovanie tajného výboru Komunistickej strany Číny, ktorý mal na starosti Hviezdny program OSN.
Nasledujúce tri dni boli pre Annu únavné a vyplnené diplomatickými rokovaniami o témach, ktorým veľmi nerozumela. Šla z rokovania na rokovanie a keď konečne zasadania skončili, s nesmiernou úľavou sa zvalila do kresla vo svojom apartmáne. Ruská delegácia vďaka jej prítomnosti dosiahla všetko, čo chcela. Číňania a ostatné mocnosti ustúpili vo svojich požiadavkách. Stačilo na to niekoľko prísnych pohľadov jej tmavohnedých očí.
Na štvrtý deň sa summit skončil a ruská delegácia sa presunula do Pekingu. Tam sa Anna cítila už trochu istejšie. Zasadanie rady Hviezdneho programu OSN prebiehalo síce v napätej atmosfére, ale debatovalo sa o témach, o ktorých mala aspoň aké-také povedomie. Istý čas predsa aj ona sama pôsobila v Hviezdnom programe, najprv dva roky na základni Kujbyšev, kde prebiehali ruské výskumy mimozemských technológií a potom necelý rok na zásobovacej základni číslo osem. Témy, ktoré sa teraz preberali, boli len vyššou úrovňou toho, čo už zažila.
Zasadanie rady trvalo len necelý deň a na jeho konci bola nachystaná slávnostná večera za účasti všetkých zúčastnených strán. Tesne predtým si Annu odchytil minister obrany Grišenko a upozornil ju, že tesne pred večerou jej Číňania udelia to vyznamenanie. Na tú príležitosť by sa mala nahodiť do slávnostnej uniformy a pripnúť si všetky vyznamenania, teda aj rád svätého Juraja. Keďže celá ceremónia a potom aj večera bude síce štátnou udalosťou, ale nikto nežiaduci na nej nebude prítomný, tak nebude hroziť nebezpečenstvo prezradenia nejakých informácií. Všetci, ktorí tam budú, vedia o tom čo všetko spravila a aký je jej aktuálny status.
Pri jeho slovách sa usmiala a v duchu si pomyslela, že nevedia všetko. Už bola aj občiankou Antickej ríše a mala hodnosť Ríšskej admirálky. Ale to bolo v tejto chvíli vedľajšie.
Ceremónia odovzdávania najvyššieho čínskeho vyznamenania bola pôsobivá a ona bola hlavnou hviezdou večera. Povinnosti z toho všetkého vyplývajúce ju ubíjali a unavovali. Musela viesť nudné spoločenské rozhovory o ničom s množstvom ľudí, ktorých v živote nevidela, a ktorí mali niečo do činenia s Hviezdnym programom. Práve keď zdvorilo debatovala so skupinkou ruských, čínskych a indických generálov, vyhľadal ju nejaký pobočník a pošepkal jej: „Máte satelitný telefonický hovor.“ Ukázal jej, kde je telefón a ona sa so slovami ospravedlnenia vzdialila od spoločnosti.
Keď zdvihla slúchadlo, chvíľu počúvala a potom zložila. Keď sa vrátila do spoločnosti, bola bledá a napätá. Okamžite vyhľadala prezidenta Putina, ktorý práve debatoval s čínskym prezidentom a niekoľkými ďalšími ľuďmi. Ospravedlnila sa, že prerušuje ich rozhovor a jej bledosť svedčila o tom, že ide o niečo dôležité. „Nastala mimoriadna situácia a ja sa musím vrátiť na moju loď.“ To ich zaujalo a chceli vedieť podrobnosti. „Zdá sa, že k mojej základni sa blíži nejaká neznáma flotila. Budem musieť zabezpečiť obranu...“
Všetci prikývli a ona pošepkala prezidentovi: „Moje veci z apartmánu mi prosím pošlite do Moskvy. Nechajte to v Kremli. Keď sa najbližšie zastavím, tak si ich vezmem.“ Putin prikývol a v rýchlosti sa s ňou rozlúčil, lebo videl, že celá horí nedočkavosťou byť už na palube svojej lode a letieť na Telerush Var. Nejaký čínsky generál ju však ešte zadržal: „Možno budete potrebovať pomoc. Ak chcete, doktorka, môžeme vám na pomoc poslať Sun Tzu. Alebo vám môžeme poskytnúť znovu posádku, ktorú ste mali na Tordene...“ Na chvíľku sa nad tým zamyslela a potom povedala: „Sun Tzu nebudem potrebovať. Ohľadom posádky vám dám vedieť, akonáhle zistím, proti čomu stojím...“ S tými slovami sa rozlúčila a vo vedľajšej miestnosti cez malú vysielačku, ktorú prezieravo nosila stále so sebou, požiadala o teleport na Pisciu. O chvíľu už bola na palube lode, ktorá okamžite nabrala kurz na Telerush Var a vstúpila do hyperpriestoru.