Doufám,
Aiwendille, že jsi vydržel

Ale Mayu necháme, ať se trochu srovná s novou situací.
Nadine právě dokončila první část své práce na Atlantis - tady je:
37. Staré pověsti wraithské – část první: Velké stěhování
Nadine se u stolu zavrtěla. Podívala se ke dveřím a pohodlně si opřela nohu o kontejner se zásuvkami. Naklonila se, aby lépe viděla do počítače a vzdychla si. Původně seděli v místnosti tři. Po dvou měsících tam zůstala sama a všichni ostatní na ni, zdá se, zapomněli.
Kdyby věděla, co ji čeká v jiné galaxii, tak by – tak by sem přijela stejně. Nabídku k pobytu na Atlantis by neodmítla, ani kdyby se do Města měla vydat pěšky.
Pohled jí zaletěl skrz okno na nekonečnou modř oceánu a oblohy. Usmála se. Nikdy jí neomrzelo sledovat zpěněné vlny narážející do mola, lety těch malých vznášedel, kterým říkali Jumpery, a domorodce s vážnými tvářemi vstupující do Hvězdné Brány, aby navštívili své obchodní partnery.
Znovu se vrátila k počítači. Bylo to už deset týdnů, jestli počítala správně, co jí velitelka základny Samantha předala soubor ke zpracování a přidělila dva pracovníky na pomoc. Pracovníci byli postupně odvoláni k důležitějším činnostem a Nadine se stále probírala textem a nevěděla, jak s ním nejlépe naložit.
Text z jeskyně na neznámé planetě jim poslala jedna z místních knihovnic. Kromě studia nepřátelského druhu přímo v jejich středu, si našla čas i na malý výlet po planetě, nad kterou zrovna přelétali. Její zpráva o ‚dovolené‘, jak to nazvala, se Nadine zdála přímo úžasná. Znovu si pro sebe tiše vzdychla. Andoriel si užívala mezi brouky a kočkami a ona tu sedí nad zprávou z pradávné minulosti a neví si s ní rady.
Informací bylo v textu dost, ale byly nezáživné a přeházené. Ten, kdo je řadil, používal pro Nadine neznámý systém. Podle jejího chápání souvislostí na sebe nic nenavazovalo.
Zamračila se na obrazovku a sáhla po šálku s kávou. Poslední kapička, která zůstala na dně, byla hořká a ledová, až se z toho otřásla.
„Brrr,“ zamumlala si pro sebe. „Na tohle by si měli spíš najmout vypravěče.“ Kývla hlavou k otevřenému souboru.
Zarazila se s rukou nad klávesnicí a pak se rozesmála. Rázně odstrčila prázdný hrnek a vybrala na obrazovce prázdnou složku.
Další tři dny nebyla k nalezení jinde, než ve své pracovně a pokoji. Čtvrtý den ráno zkopírovala soubor uložený v původně prázdné složce do tabletu a zaklepala na dveře velitelky základny Samanthy.
„Nevím, jestli je to přesně to, co jste si představovali,“ začala, sotva zamumlala pozdrav, „ale lépe mi to nejde. Tady je první část.“
Položila před Samanthu tablet a čekala na ortel. Věděla, že si dovolila dost. Ale také věděla, že dobrých lingvistů je na Atlantis stálý nedostatek. A někdo s vypravěčskými schopnostmi se tam hodí vždycky.
Sam se na tablet podívala a na tváři se jí usadil výraz úžasu.
„Tohle tam bylo?“ zeptala se nevěřícně.
„Ne úplně přesně takhle. Musela jsem celý text trochu přeházet, abych ho seřadila chronologicky tak, jak jsme zvyklí. Ale všechny údaje jsou správné.“
Samantha ji poslouchala jenom napůl. Pohled měla přilepený k tabletu.
V kanceláři se rozhostilo ticho.
Nadine klesla ramena stažená napětím z toho, jak Sam přijme její způsob práce, a začala se rozhlížet po místnosti.
„Oh, promiň,“ trhla sebou Samantha, když už se ticho začalo zdát neúnosné. „Můžeš jít. Tohle mi bude nějaký čas trvat.“
Nadine se zvedla z křesla. Než vzala za kliku, Sam na ni zavolala: „A rozhodně pokračuj v podobném stylu.“
Nadine odešla a Sam se pohodlně opřela a natáhla si pod stolem nohy. Začala číst od začátku:
.................................................................
O velkém stěhování
Na vzdálené planetě Veitoně žili spokojení lidé. Jejich země byla krásná. Měla hluboké lesy plné zvěře, úrodná pole a řeky a jezera se spoustou ryb.
Lidé na ní žili šťastně a o běh vesmíru se nestarali. To se však změnilo s příletem velkého nebeského korábu. Vystoupili z něj lidé vzhledem i mluvou podobní, jako Veitoňané, a začali vyprávět, že na tento svět přichází zkáza.
Veitoňané jim nevěřili. Vždyť jejich země byla stejná jako vždycky. Úroda rostla a zrála, lovné zvěře i ryb byl dostatek. Mezi domy si hrály dobře živené děti.
Nepřesvědčilo je ani tvrzení nebešťanů, že je přišli varovat a zachránit, protože jsou jejich vzdálenými předky. Proto rozumí jejich řeči a jsou si tolik podobní. Našli pro ně krásnou novou planetu, kde by Veitoňané mohli žít tak, jak jsou zvyklí. Ale Veitoňané nechtěli opustit své domovy a svá pracně obdělaná pole. Chtěli, aby nebešťané odešli a nechali je na pokoji.
Nebešťané tedy po pár dnech odletěli. Obyvatelům Veitony nechali přístroj, kterým je mohli přivolat, kdyby se po příchodu zkázy rozhodli přece jenom se přestěhovat.
Dalších pět let Veitona rostla a kvetla do krásy. Dříve kruté zimy pominuly a v temném období Veitoňanům sice chyběl dostatek slunečního světla, ale mráz jim nezalézal za nehty, jakmile vyšli z vyhřátého domu ven, a sněhu byla pouze slabá vrstva pro potěšení dětí. Přístroj od nebešťanů zůstal zapomenut v podkroví domu jednoho ze starších.
Šestý rok se země začala třást, praskala a v jizvách, které po otřesech zůstaly, se hromadil jedovatý plyn. Syčel na polích, bublal v jezerech a všechno živé hubil.
Veitoňané se ještě další dva roky snažili přežít. Hledali nové oblasti, nezasažené zemětřasem a jedy, které šly s ním. Ale zkáza je dostihla všude. Z několika desítek hustě osídlených vesnic zůstala počtem obyvatel stěží jedna, když si stará žena Catrade vzpomněla na přístroj, který měl přinést záchranu z nebe.
Bylo to to poslední, co za svého života řekla. Hned potom se pod ní otevřela země a ona s výkřikem zmizela v jedné z dlouhých puklin. Ty se objevovaly stále častěji všude, kam zbytek Veitoňanů přišel.
Dva nejodvážnější muži se vydali zpátky do dávno opuštěné vesnice, aby našli přístroj a přivolali pomoc. Moudrý Tevan a Oridan, který chodil první a nejdál.
Veitoňané se zastavili na své nekonečné pouti a čekali na návrat těch, do kterých vkládali všechny své naděje.
Tevan s Oridanem přešli spálené lesy, velikým obloukem se vyhnuli proudu horké lávy z nedávno vzniklé sopky a po pěti strastiplných dnech došli do hledané vesnice. Voda jim došla den před tím a oni doufali, že v některém z domů najdou zapomenutou tekutinu na dně džbánu nebo misky.
Domy ve vesnici neskrývaly ani nádoby s vodou, ani nic jiného. Jejich střechy byly spáleny a na všem venku i uvnitř ležel jemný popel.
Svými kroky ho zvířili a popel si po krátkém tanci lehal zpátky na zem, do puklin ve zdech domů, do oděvu obou mužů, snášel se jim do vlasů a lechtal je v nose, až museli kýchat.
Oridan si sedl na zídku poblíž domu s přístrojem a unaveně si přikryl obličej rukama.
Tentokrát to byl Tevan, kdo došel dál. Došel až do domu a v jeho podkroví našel přístroj. Foukl, aby z něj odstranil prach a popel. S trochou námahy se mu podařilo přesunout malou páčku na boku přístroje a tím ho aktivovat.
Oridanovo volání ho přivedlo k okraji propadlé střechy.
Oridan stál na zídce a mával rukama. Kameny pod nohama se mu každou chvíli pohnuly, jak se sesouvaly do hořícího potoka lávy, který se z ničeho nic objevil, a pro svoji cestu si vybral právě místo, kde Oridan odpočíval.
Tevan jenom s hrůzou sledoval, jak jeho druh balancuje na posledních kamenech zídky. Pak Oridanovo tělo vzplálo jako pochodeň. Tevan se ještě dlouho díval do míst, kde naposledy Oridana viděl.
Láva se domu s Tevanem vyhnula. Ale on nedokázal sejít dolů. Nohy ho neposlouchaly. Sedl si v podkroví na ohořelý trám, v náruči tisknul nebeský přístroj a ze zavřených víček se mu hrnuly slzy.
Veitoňané čekali tři dny na dohodnutém návrší. Pak se v jejich blízkosti otevřela další sopka. Házela po nich hořící kameny a řeky její lávy tekly tak blízko, že Veitoňany přinutily odejít z místa, kam se měli Oridan a Tevan vrátit.
„Jak nás najdou?“ bědovaly ženy a ohlížely se zpátky k místu setkání. Naděje na záchranu z nebes je opouštěla. Další čtyři dny se Veitoňané posunovali stále dál a dál od vyvýšeniny, kde měli očekávat své dva přátele.
Díky váhání s odchodem do vzdálenějších krajin je na začátku pátého dne sevřela z jedné strany řeka lávy a z druhé hluboká puklina plná jedovatého plynu. Veitoňané se bezradně zastavili.
„Už nemáme kam jít,“ šeptali ochraptělými hlasy. „Tevan a Oridan nedokázali přivolat pomoc. Leží teď někde mrtví tak, jako budeme zítra ležet i my.“
Puklina v zemi, která jim bránila v dalším postupu, se prodloužila, až se dotkla vroucí lávy. K obloze se zvedl vysoký ohnivý jazyk. Dychtivě se natahoval k nízkým mrakům a pálil všechno pod sebou.
Veitoňané už neměli kam utéci, kde se skrýt. Smrt je obklopovala ze všech stran. Bezradně se přikrčili k zemi a čekali, až přijde konec.
Místo smrti přišlo bílé světlo. Obklopilo je a přeneslo do velké světlé místnosti.
Nebešťané zachytili volání přístroje, který nechali na Veitoně, a přiletěli její obyvatele zachránit. Tevana našli hned, protože zůstal celou dobu v domě a přístroj svíral v rukách. Pak se hned pustili do hledání ostatních a na poslední chvíli se jim podařilo je přenést transportním paprskem na svůj vesmírný koráb.
Veitoňané byli zpočátku příliš vyděšení, aby se divili technice, která je obklopovala. Ale cesta měla podle jejich zachránců trvat mnoho dní. Za krátkou dobu jejich strach přešel ve zvědavost a oni se začali učit zacházet s novými podivnými přístroji na nebeské lodi.
Dvacátý den cesty je zavolal kapitán vesmírného plavidla, aby jim řekl, jak bude vypadat jejich nový domov. Ukázal jim obrázky krásné zelené krajiny plné lesů a potoků a také obrázky celého nového světa tak, jak vypadá z vesmíru. Právě začal mluvit o mořích se slanou vodou a velikými rybami, když ho vyrušili jeho přátelé. Koráb měl nějaké potíže. Veitoňané sice nepochopili, co se s korábem stalo, ale když je kapitán poslal do záchranného člunu, rozběhli se tam nejkratší cestou. Putování po umírající Veitoně je naučilo nejdříve prchat a pak teprve se ohlížet.
Sotva se všichni usadili v záchranném člunu, trhlo to s nimi a člun se odpoutal od korábu. Veitoňané na obrazovce sledovali, jak se jejich člun rychle vzdaluje od vesmírného plavidla a blíží se k planetě z větší části zakryté vysokou oblačností. Ještě to nemohl být jejich nový domov, ale i tato planeta vypadala přívětivě.
Člun sebou začal zmítat jako při vlnobití. Koráb nebešťanů se rozletěl na kousky a ty odlétaly velkou rychlostí na všechny strany. Některé proletěly v blízkosti člunu a nebezpečně ho rozhoupaly. Ale to už člun vstupoval do atmosféry planety. Člun se bezpečně snesl na pobřeží velkého moře a zůstal ležet na pláni kousek od vysokého pohoří.
Veitoňané s obavami vstoupili do nového světa. Tváře každou chvíli obraceli k nebi a čekali, že se objeví další záchranný člun s posádkou vesmírného korábu. Ale nikdo nepřilétal. Mnoho dní uplynulo, než přestali vyhlížet své zachránce a smířili se s tím, že opět zůstali sami a bez pomoci.
V novém světě ani mnoho pomoci nepotřebovali. Netrvalo dlouho a opustili relativní bezpečí kolem záchranného člunu, aby se vydali hlouběji do hor. Lesy na jejich úpatí skrývali zvláštní, ale chutnou zvěř a v blízkém moři bylo tolik ryb, že měli všichni jídla do sytosti.
Na planetě se střídala jenom dvě období – období velkého tepla a sucha s obdobím chladných dešťů. Neuplynul ani jeden celý takový planetární cyklus, než pod horami vyrostla první vesnice. Brzy ji následovala další a obyvatelé Nové Veitony začali přetvářet tvář okolní krajiny ke svým potřebám.
Z posledních let ve starém domově a cestě vesmírným korábem se postupně stávaly pověsti. A když se vystřídaly generace a odešli ti, kteří si ‚velké stěhování‘, jak ho nazvali, pamatovali z vlastních zkušeností, ze všech vyprávění zůstaly už jenom pohádky pro děti.
........................................................................
Samantha pro jistotu zkontrolovala, že pověst „O velkém stěhování“ nemá pokračování, a odložila tablet na stůl před sebou. Před Nadine nechtěla přiznat, že na text z jeskyně, kterou navštívila Andoriel v rámci svého výcviku na prostředníka s Wraithy, zapomněla.
Jak se právě přesvědčila, začátek vyprávění byl sice zábavný, ale nic velkolepého ani objevného nepřinesl. Alespoň prozatím. Protože musela sama sobě přiznat, že je docela zvědavá na pokračování. Nadine měla rozhodně talent na vypravování.
Nadine bude zase chvíli trvat, než přijde s dalším povídáním, takže Vás od Nového roku čeká trochu delší povídka. No, delší - má dvanáct kapitol

a každá je asi tak dlouhá jako SPW. Uvažuju o tom, že bych je sem dávala každý týden. Jestli souhlasíte, písněte, jestli nesouhlasíte, písněte taky
A abych nezapomněla, jmenovat se to celé bude netradičně
Na Cestě a první kapitola
TextJako vždy děkuju za všechny komentáře
