Takže malý seznam toho, co by si nejspíš dokázali postavit a zprovoznit.
- Luky - Věky prozkoušená zbraň, funguje i v beztíži a vakuu, šípy mají větší dostřel než dnešní útočné pušky a mohou narozdíl od nich střílet "horními" úhly. Je možné k šípům přidělat nádobku se střelným prachem, nebo jinou výbušninou/hořlavinou, kterou dokáží vyrobit. Třeba takový "zápalný šíp" napuštěný alkoholem z Brodyho palírny...
- Kuše - podobné výhody jako luky
- Opakovací kuše - Ještě donedávna jsem nevěřil, že něco takového existuje, ale skutečně jsou "poloautomatické" opakovací kuše se zásobníky na nemalé množství šipek (a ten nápad existuje už víc jak 2000 let, protože takové kuše používala ještě čínská armáda v dobách císařů. Z toho důvodu taky věřím, že by něco takového dokázali vyrobit i s jejich tenčícími se zdroji. Opakovací kuše sice nebyla přehnaně silná (a většinou ani přesná), ale je to super způsob jak suplovat pro obranné účely opakovací střelné zbraně, aniž by bylo potřeba někde vyrábět střelný prach s náboji a nábojnicemi. Takže super způsob, jak zajistit i civilistům alespoň minimální obranu na misích.
- Opakovací balisty - Stejné výhody jako opakovací kuše, větší průraznost, možnost lafetace na dvoukolák a aretování pouhým klackem. Snadné, relativně jednoduše vyrobitelné, silné tak, že s tím skolíte slona a bránou bez nejmenších obtíží transportovatelné. Šípy dokáže vyrobit už každý (narozdíl od nábojnicové munice pro střelné zbraně, která už jim dochází půl seriálu). Možná zbraň do prostoru s bránou, namísto kulometu. Sice ne tak rychle pálící jako kulomet, ale je to naprosto nejblíž protipěchotní těžké automatické zbrani, co mohou bez větších problémů vyrobit.
- hvězdice - dají se potřít jedem nebo uspávadlem, dají se (stejně jako šípy a narozdíl od kulek) použít vícekrát, jsou hodně "po ruce" (narozdíl od luku nebo kuše, které nemůžete použít okamžitě, ale ještě musíte natáhnout - střílet jde až pak). Sice nejsou příliš použitelné na větší vzdálenost, ale na blízko mohou být i smrtelné a kov ze kterého jsou nedůležité části Destiny samotné je určitě VELMI lehký a tvrdý. Na tohle jako dělaný.
- Chakram - naostřený kovový "kruh". Nemá příliš dobrou průraznost, ale při zásahu nechráněného krku schopný cíl dekapitovat (useknout hlavu). Rychlé použití, relativně snadné nošení. Je nebezpečný i po "odrazu" o pevný předmět (například se často v dějinách stávalo, že když se proti vrhači chakramů pohybovala rojnice nepřátel se štíty, že se chakram odrazil od hrany štítu jednoho muže, jenom proto, aby zranil, nebo zabil jeho kolegu, který šel o pár desítek centimetrů vedle.
- Mačety, meče, sekerky, kladiva se zobci, kopí: - posádka se často dostává i do džunglí, kde se mačety hodí jako nástroj pro klestění cesty. Dají se použít i na sekání dřeva místo sekerky. Navíc jde o dobrou klasickou zbraň pro boj zblízka. Sem počítám všechny kontaktní zbraně (tj zbraně na blízko, které má člověk v ruce a používá je v osobním souboji tak, že jeho cíl musí být v dosahu ruky bojovníka).
- Oštěpy, kopí a halapartny - nejstarší "dalekonosné" zbraně. Užitečné pro přímou obranu před faunou, obzvlášť v kombinaci se štítem. Prostá čepel na dřevěné násadě. Vyrobitelné téměř okamžitě. Výhodou oštěpu je inherentní předpoklad jeho vrhání - tím pádem je jeho "dosah" delší, než jenom kontaktní. Výhodou kopí je konstrukce zaměřené na co nejsnazší penetraci cíle. Proti krunýři zvířete, nebo štítu nepřítele je to jedna z nejlepších "středověkých" zbraní. Výhodou halapartny je její všestrannost. Jde o kombinaci sekery na dlouhém toporu, oštěpu a naostřeného háku, dělaného pro strhávání štítů nepřátel, nebo jejich strření z koně. Samozřejmě, posádka proti štítům nebo jezdcům nestojí zrovna často, na druhou stranu flexibilita použití halapratny je nemalá a věřím, že je i dost užitečná.
Klasické lidské (kovové, neenergetické) štíty držené v ruce:
Štít, vyrobitelný z nepotřebné přepážky na Destiny může být neocenitelnou pomocí při soubojích zblízka s přesilou. Velmi se divím, že se o něco podobného nepokusili během útoku Lucianské aliance, protože lucianské zbraně by štít neprostřelily a voják se štítem by klidně mohl stát vprostředku chodby a jednou rukou střílet , zatímco by se stahoval nebo útočil. Nemálo by to pomohlo. Také taktika "pohybující se hradby ze štítů", nebo i "želva" by mohly v některých případech na planetách pomoct (převážně když nestojí proti vyspělým nepřátelům, ale proti fauně).

http://wwwdelivery.superstock.com/WI/22 ... 5-W643.jpg
- Praky - Zdá se to velmi primitivní a zbytečné, ale Davidův prak je jedna z nejsnadněji vyrobitelných zbraní, munice je (skoro) všude ve vesmíru a narozdíl od pušek a ostatních smrtících zbraní, mohou praky používat i zapřísahlí pacifisté mezi civilisty. Vojáci by je asi používali spíš na házení nádob s molotovovým/Brodyovým koktejlem, nebo na házení "granátů".
- "starověké granáty" - není těžké vyrobit "středověký granát - v podstatě jde o hrubý hliněný hrnek s nerovnostmi na povrchu které budou fungovat jako fragmentační narušení před výbuchem a jako střepiny po něm. Uvnitř je střelný prach, nebo jiná, posádkou replikovatelná výbušnina. Pravděpodobně by neměly dost síly na proražení přepážky na Destiny, ale na čištění uzavřených prostorů od živé síly by byly výborné. Pravděpodobně by nefungovaly ve vakuu, protože by bylo složité je zapálit/inicializovat.
- "primitivní raketomet" - Za předpokladu, že by posádka dokázala vyrábět střelný prach/výbušniny dostatečně rychle, nebylo by příliš složité vyrobit odpalovací (vícerané) zařízení pro jednoduché neřízené střely odpalované "od oka". Buď by tyhle "rakety" neměly žádnou výbušnou hlavici a pak by fungovaly v podstatě jako velké kulky (výhodou by byla možnost je odpálit v řadě za sebou a docílit podobného efektu jako má kulomet), nebo naopak složitější na výrobu, ale mnohem efektivnější - s výbušnou hlavicí.
- foukačky - nejtěžší na nich je samotný jed, nebo uspávadlo. Velmi by se hodily, protože narozdíl od týmů SG1 (které měly zaty) a od týmů SGA (které měly tazery následně vyměněné za wraithské omračovače) nemají týmy SGU žádné "omračovací" zbraně. Dostřel může být až v desítkách metrů.
- primitivní "smoke" granáty - není složité na výrobu, použitelné na snížení dohledu v dané oblasti, nebo ke krytí pohybu vlastních jednotek skrze danou oblast. Jejich "normální" smouky jim beztak dojdou.
- "ohnivá Iris" - Jednoduché na výrobu a v případě nouze určitě hezké řešení. Nad bránu se dá vana/kanistr/nádoba s hořlavinou a kabel, který ji jiskrou zapaluje. Efektivní proti nechráněným biologickým cílům pro případ, že by na ně vakuum nezabralo, nebo měly "Lucianský lockpick" na zámky Destiny. Dá se v případě nouze ještě posílit tak, že na ochoz gateroomu se nasází pytle s pískem (nebo třeba vhodně tvarované a velké skladové krabice ze skladů Destiny plné písku pro zpomalení síly projektilu či paprsku) pro ukrytí "obránců gateroomu", a ti obránci budou dolů házet granáty jako divý, každý v ruce jeden ovladač Kina co vysí u stropu, aby mohli snadněji zaměřovat svoje hody aniž by museli vystrkovat hlavy. Tato situace předpokládá, že dole není nikdo "vlastní" a že všichni obránci jsou dostatečně (a vhodně) kryti za těmi pytly. Pokud budou tyto "kryty" na ochozu poblíž dveří, dá se tento druh obrany použít až jako "poslední možnost" - prvně se vypustí vzduch a když cíle okamžitě nepadnou, vzduch je zas napuštěn a do krytů zalehnou obránci. Případně může být v krytu někdo ve skafandru a zkombinovat tento druh obrany s obranou "vyčerpání vzduchu z místnosti".
- Primitivní minomety - jeden z osvědčených druhů "lehkého" dělostřelectva. Minometné projektily létají horní škálou balistických křivek, mají poměrně slušný dostřel a hlavně se s nimi dá mířit. Jde v podstatě o zvláštní tip raket, odpalovaných z "trubky" se zalepeným dnem.
No, primitivní zbraně máme za sebou a teď zajímavější nápady:
- Holografické zařízení pro zmatení nepřítele - Na Destiny je pravděpodobně víc holoemitorů. Stačilo by je nahradit obyčejnými obrazovkami a holoemitor vyjmout ze struktury Destiny, naprogramovat ho tak aby ukazoval třeba utíkajícího a střílejícího Greera a pak vždycky proti nepřátelům prvně pustit hologram. Sice by nikomu nemohl ublížit, ale nepřátelé by útoky (střelbou?) na něj vyzradili svoje pozice a SKUTEČNÝ tým by je mohl snáz postřílet.
- Elektroobušek, podle potřeby možnost ho připojit k různě dlouhé tyči - opět zvýší šanci na zajetí cíle bez jeho vážnějšího zranění. (dal by se vyrobit z jedné ze svítilen na Destiny a několika elektrických součástek. Vhodné pro kontrolu lidí, kteří se zkouší spojit komunikačními kameny a pro nahánění členů posádky, kteří jsou z nějákého důvodu zrovna honěni - jako byla Chloe, když jí hráblo. Hodilo by se i pro "ulovení" zvěře, která by byla na maso chovaná živá na palubě Destiny (trochu podobné jako hydroponie). Další alternativou pro dlouhodobější řešení otázky čerstvého masa je naplnění některých stázových komor až po okraj čerstvě zabitým a pro zpracování připraveným masem. Podobná funkce jako lednička.
- Využití Kin - Kina je možné jednotlivě vyzbrojit a použít jako "podpůnou sílu", nebo případně jako "letectvo chudého muže". Ke Kinu třeba přilepit jedinou nálož, kterou by mohli odhodit kdy by chtěli, nebo jednu nevelkou neřízenou raketu. V díle "voda" vezli odhadem 200 kg ledu + váhu nosítek na těch (odhadem) 15 kin. Jednoduché dělení naznačuje, že jedno kino zmákne zvednout MINIMÁLNĚ 13,333 KG. Pokud bych to převedl na moderní technologii,tak by unesl lehký kulomet, lehčí neřízenou raketu, směrovou nálož/minu claymore, nebo jakoukoliv jinou sviňárnu schopnou složit četu, nebo i stíhač nepřátel, pokud by byl blízko a nemanévroval příliš divoce. Další možností je připojit ke kinu jednu pistoli (či malý samopal) Lucianů. třicet nábojů v zásobníku, přiměřený dostřel, žádné ohrožení pro "bojovníka"/operáora... No a poslední možností která mě v tomto kontextu napadala bylo přidání čepele (nebo elektroobušku) přímo na kino a jeho využití jako "řízeného a dálkově ovládaného" nože, nebo uspávače. Nejlepší využití ale podle mého názoru je buď v "dalekodosahové" konfiguraci, nebo s naprosto devastující sílou, když už krátkodosahové.
- Kinotank - Podobně jako Eli vyrobil kino nosítka, dal by se vyrobit "podvozek" pro nějákou těžkou zbraň a operátora. V podstatě by tak vyrobili vznášející se (stejně jako ta nosítka) vozidlo - stačilo by jenom připojit nejmenší manévrovací trysku (co jich Destiny má, jedna sem jedna tam, něco podobného u raketoplánů, pro které mají dost krabic náhradních dílů...) jako "hlavní motor". Další alternativou je "vyůjčit si" motor z nějákého neaktivního drona. Jako ochranu vozidla by mohli dát pláty kovu ze kterých jsou přepážky Destiny, ještě podpořené štítem emitovaným z jednoho vybrakovaného generátoru štítů (opět, Destiny jich má tolik, že to ani nepozná, nebo použít náhradní díl pro raketoplán). Nebo se vybodnout na štíty, ale trochu posílit pancíř vozidla, pokud by byly generátory štítu a energetické agregáty pro ně, moc těžké a velké.
Jako "lehkou" zbraň pro obranu vozidla zblízka by mohli použít jeden z Greerových plamenometů, pro boj s odolnějšími cíli pak buď
- Lucianský raketomet (výhoda - nepotřebuje energii, nevýhoda omezené množství munice),
- primitivní raketomet s výbušnými hlavicemi raket (výhoda - nepotřebuje energii, náboje se dají dovyrábět, nevýhoda rakety - bez samozaměřovacích funkcí, proti vzdušným cílům tedy neúčinné.) Pokud bych si vybíral konfigujraci já, volil bych tuto, nebo energodělo.
- co nejlehčí lodní dělo bodové obrany vybrakované z Destiny (výhoda - rychlost projektilu, síla, nezávislost na munici, nevýhoda nutnost neustálého napájení).
- Z nějákého neaktivnímo menšího drona vybrakované energodělo (optimálně i se zdrojem energie).
- Polybolos s výbušnými šípy a strojovým pohonem "vratidla". Výhoda - automatická palba, munice je prostředky posádky vyrobitelná, do určité míry funguje i ve vakuu. Nevýhoda - pohon vratidla potřebuje zdroj energie, polybolos je celkem rozměrný, po vystřílení "zásobníku" nutnost jeho opětovného manuálního doplnění. V porovnání s energodělem pravděpodobně menší účinnost všeobecně a obzvlášť proti vzdušným cílům.
- Pokus o sestrojení vlastního "děla" a munice pro něj. Jako základ by mohli použít jednu z trubek na Destiny. Problém by byl s přesností na větší vzdálenosti (trubka nemá vývrt), ale i to by se dalo něják obejít (například nestřílet na větší vzdálenost než 50 metrů). Další problém by byl s municí - podobně jako u raket, ale tady by to mohl řešit nemalým procentem klasický střelný prach a pytlík plnej kamínků, fungující jako "brokový náboj".
Jako zdroj energie buď opět "přebytečné" součástky z Destiny, nebo vypůjčení si zdroje z některé z bran, kolem kterých zrovna prolétají a vědí, že už je nebudou potřebovat (že z nich nebudou vytáčet, protože na ně ani nepůjdou). Zdroj energie pro bránu v SGU není malý, ale je pořád poměrně kompaktní a dokáže zásobovat nemalou dávkou energie, která by štítovému generátoru a možná ještě zbrani mohla stačit. Takovéhle vozidlo garážovat v gateroomu a rázem tak nevadí, že v něm chybí Iris...

- Nekonečný přísun "atomovek" - Destiny sama vypadá, že nemá sklad atomovek (bomb) a stíhače jsou na tom podobně. Co takhle při průletu kolem planety s bránou slétnout raketoplánem k bráně, vybrakovat z ní zdroj energie a ten si pak odnést? Je silnější než atomovka a každý generátor co vyrábí tolik energie aby to stačilo pro bránu, a připadal by v úvahu (jaderný, fůzní, naqadahový, naqadriový) není složité přetížit a použít jako (silnou) bombu/hlavici... Proti rojům dronů výborné zařízení, protože jich to dokáže zaplácnout dost jednou ranou, pokud jsou v houfu, nebo to dokáže posuchat vousky Command shipě - a to klidně i odpálené z raketoplánu, kterého si drony kupodivu tak nevšímají, nebo přidělané k nějáké zbastlené "raketě" co by možná dokázali sestrojit.
Máte také nějáké nápady, jak by proveditelně a se zásobami které má, mohla posádka Destiny vyrobit zbraně, nebo zařízení k posílení jejich bojové síly? Podělte se o ně...

EDIT:
Ještě mě napadla jedna sranda:
Kino hledí pro pušku. Má to termo, má to dalekohled - mohli by pak díky tomuhle tak trochu i snajpřit. Prostě by jenom na pušku přilepili/přivařili jednu kameru z kina a obrazovku z DHDčka...
Kino "raketový" batoh pro skafandr. Pro usnadnění pohybu ve volném vesmíru, případně i "létání" někde na planetě.
Antigravitační "kino(útočná)puška", "kinokulomet" či "kinobrokovnice"
Ještě jeden menší nápad. Co když bys takhle svařil osm či dvanáct (prostě víc) antigravitačních motorků KIN po třech za sebe do řady, otočené "tryskou" směrem k sobě a "ven"? Taková svého druhu "hlaveň", kde by projektil (v podstatě cokoliv co by se vešlo, od kamínku, přez naostřenou větev, až po hřeb, či drát) byl z hlavně "vymeten" antigravitační silou, která normálně nadnáší Kina během letu... Pak už jenom vyřešit zásobník na projektily a (možná) náhradní energetickou baterii a kvér je na světě...
Řešilo by jim to problémy s municí (energii můžou dobít do těch kin a jako munici by pak mohli použít v podstatě cokoliv - obyčejné neantické kameny/oblázky nasbírané kdekoli na planetě třeba). V podstatě takový railgun, který by ale místo magnetické síly používal pro urychlení projektilu úzce směrovanou antigravitaci (z pohonného systému kin)...
Navíc s jedním projektilem bys měl klasickou "pušku", ale s (řekněme) hrstí nalých kamínků, nebo odštěpků kovu použitých na "jeden výstřel", bys měl pěkně silnou brokovnici, co by do dvaceti metrů od střelce vyčistila porost i se vším co se v něm skrývá, nebo dokázala do stěny baráku udělat nové dveře.
Beztak plánovali, přidat do SGU nějáké antické ruční zbraně (nebo nástroje, které tak jdou použít a nežerou náboje).
[img][./images/thumbs/img_6356_1330864798.jpg]http://josephmallozzi.files.wordpress.com/2010/09/img_6356.jpg[/img]
http://josephmallozzi.files.wordpress.c ... g_6356.jpg
PPS.:
Rozebíráním (alespoň někerých) bran cestou za nimi (a převozem takto získaného materiálu, součástek a zdroje na palubu Destiny) by dokonce získali možnost opravovat vybavení lodě (záplatovat loď, dávat k jejím slabším systémům poměrně silné "backup" zdroje, atd), případně si vyrobit jejich VLASTNÍ railguny, nebo jejich VLASTNÍ jednoduché dálkově ovládané drony. Vevnitř brány je kov, naqadah, kondenzátory, světla v ševronech, zařízení, které bránou otáčí (elektromotory, nebo něco exotičtějšího, třeba antigravitace).
[img][./images/thumbs/common-descent_1341952028.jpg]http://joelhopkins.files.wordpress.com/2011/06/common-descent.jpg[/img]
http://joelhopkins.files.wordpress.com/ ... escent.jpg
Minimálně na výrobu vozidla, na backup zdroj, na opravu vodičů v lodi, na záplatu pancíře, nebo na subprostorovou vysílačkou ovládanou malinkou "stíhačku" s kvérem, by to stačit mělo...

PPPS:

"Kinokukátko pro střelbu skrz bránu":
Zařízení využívající jedno Kino a jednu holografickou obrazovku. Umožňuje vést přesnou střelbu skrz otevřenou bránu (ve směru jejího otevření)