Stát to zaplatil, a daně těch (nestátních) firem co tam těží (+ jejich zaměstnanců a lidí co tam žijí díky příjmům od olejářů) jdou státu, takže tyhle peníze mu neutečou všechny. Z krátkodobého hlediska "mezinárodního obchodu" je výhodnější mít důležité suroviny sám, než je dovážet odkudkoliv - jak jsme si v Čechách všimli, když rusko zavřelo kohoutky Družby -. Navíc samotný (kapitalistický) stát prostě nemá dostatek prostředků k tomu, aby mohl "státními" firmami těžit dost rychle, takže sice u "nestátních" firem nedostává všechen zisk, ale zase stát nenese žádná rizika ani náklady za to, že dostane svoji porci nerostného "medvěda", víme?
Můj osobní názor je, že obojí v tom mohlo mít vliv. SGU (přiznejme si to otevřeně) si mnoho stávajících fanů SG nezískalo a "nové" nepřitáhlo v dostatečných počtech na to, aby si toho kdokoliv všimnul. Směšný vysílací čas to už jenom dorazil - kdyby to mělo dostatečnou fanovskou základnu a byla to taková bomba, tak se sledovanost udrží i v pitomém vysílacím čase. No a taky tam mohlo mít malý vliv to, že (jak také na GW psali) šlo studio do hajzlu - "zbankrotovalo". Podobná situace zrovna nepřeje seriálům, které vydělávají pomalu, na jejich tvorbu jsou potřeba nemalé peníze a jejich sledovanost má klesající tendenci.
Příklad s Aljaškou jsem vybral proto, že tam šlo o "velké peníze" (podobně jako je dnes půlmiliarda doláčů), protože tam šlo o pozemky, což je něco MNOHEM jistějšího než "seriál" a protože to z dlouhodobého hlediska celkem vydělalo. Ta část:
Ultramarinus píše:
příklad jak se (mimo jiné) vydělávají peníze na tom, že NĚKDO JINÝ potřebuje "půjčit", protože je na tom zrovna bídně
nebyla (jak jde z uvozovek odhadnout) myšlena zrovna doslova. Základ tam byl - Rusko potřebovalo peníze a hned. Rozdíl mezi půjčkou a prodejem je zřejmý, ale potřeba hotových peněz prodávajícího/věřitele na začátku je v podstatě stejná.
Protože peníze samy od sebe nemají cenu (tu jim přisuzují až lidé), přijde mi výhodnější vlastnit kus území s minimem šance ho využít pro zemědělství, kde je zároveň určitá možnost, že tam nějáké nerostné bohatství MUŽE být, než nákladní prostor lodě plný zelených papírků (jistě, s určitou přiřazenou cenou).
Cena peněz je příliš vrtkavá a většinou se na ní nedá vydělat něják moc, cena nemovitosti stoupá pořád - s každým narozeným dítětem. nebo zamořeným (případně třeba mořem zaplaveným) kilometrem čtverečním plochy planety. V tom je to podle mého "výhodnější" než vlastnictví kusu pouště.