Tak jsem tady s další povídkou, jak jsem již avizoval, jmenuje se Rozhodnutí, to je být či nebýt. Asi nejhlavnější rys je, že toto je taková "alternativní povídka z několika realit" a v každé realitě končí jinak.....od toho se odvíjí i počet dílů, který doteď není pevně dán
Ted už jen snad popřát hezké počtení, i když zrovna u této povídky si nejsem úplně jistý její kvalitou - pokud jsem u tamté říkal, že není tip ťop, tak tato už vůbec ne...ale to nechám na vašem posouzení
Rozhodnutí, to je být či nebýt, část 1
Pegasuská galaxie, místo, kde se zrodil technický život snad až na hranici svých možností. Dvě nejvyspělejší civilizace, schopné technicky téměř čehokoliv, bojují nerovný boj s technicky slabým nepřítelem, který se jim může rovnat jen díky své početnosti.
Ano, takováto idyla, jak by se tento jev dal nazvat, panovala dlouhá staletí, než.....dlouho kované přátelství dvou nejvyspělejších civilizací se ukázalo tak chatrné, jak jen může být... Incident Kalmeios, sousloví, které Lanteanům zaznívá s hněvem v myslích každou sekundu. Hloupá nerozvážnost a zbabělost mladičkého kapitána způsobila nedozírné změny pro celou galaxii. Válka s Eolany byla nevyhnutelná, veškeré diplomatické styky bylo již dávno zbytečné zachraňovat. Krev si žádá krev.
Kapitán Kalmeia však nezůstal bez trestu. Soudní vojenský tribunál, kterému předsedal sám admirál Lanteanské flotily, netrval ani jeden den Atlantského času. Oficiální vyjádření tribunálo znělo : „Za rozpoutání celogalaktického válečného konfliktu se kapitán Timidus odsuzuje k nejvyššímu trestu.“ V praxi to znamenalo jediné, Timidus byl zbaven cti a odsouzen k doživotnímu vyhnanství z Atlantis, bez možnosti se po smrti povznést.
Byl to naprostý převrat v dějinách Lanteanů. Tento nejvyšší trest byl sice ustanoven již před více než 150 lety, Timidus byl však jeho prvním „hrdým“ nositelem.
O soudním tribunálu byli informováni i Eolané, byla to vlastně poslední možnost, jak zastavit válku, ale minula se účinkem.
Eolanské válečné lodě útočily na Lanteanské světy, aniž by tušily, že si na sebe šijí pověstný bič. Bič, který ale nešlehne od Lanteanů, bič, který přijde díky jejich neopatrnosti.
Všechny wraithské síly, které, tehdy ještě spojenci nedokázali zničit, se shromáždily na jednom místě. Tato do značné míry impozantní flotila se chystala ke zdrcujícímu útoku na eolanský hlavní svět. Sněm královen byl tentokrát jednohlasný, což bylo za celou dobu války úplně poprvé.
24 Hive ship v doprovodu 59 křižníků, téměř celá wraithská flotila, skočila na souřadnice Eolany, sídlo krále Udrona III. Kořist se stala lovcem a lovec obětí.
Deset, pouze tolik válečných lodí hlídalo Eolanu v době tohoto útoku. Většina eolanských bitevníků a křižníků právě sváděla kruté boje na orbitách více či méně chráněných Lanteanských planet. I přesto by tyto lodě při troše štěstí mohly splnit svůj úkol, ochránit za každou cenu krále.
Atlantis
Atlantská brána si v těchto dnech nezadala se ZPM. Oba dva tyto přístroje pracovaly téměř neustále. Každou chvílí totiž přicházela zpráva z Lanteanských světů. Vždy z jiné planety, ale vždy žádali to samé. Pomoc při obraně před přilétajícími Eolany.
„Přijímáme subprostorovou zprávu od pozorovatele 5,“ zpráva, která nikoho nezajímala. Tedy – nezajímala není to pravé slovo, ale vždy šlo o to samé. Setrvalý stav, nic nového. Případně žádost o vystřídání. Přesto se dva členové rady zvedli ze svých sedadel a došli až k tomuto muži. „Ve zprávě stojí :Wraithské lodě právě zahájily útok na Eolanu. Eolané jsou přečísleni více než 8:1.“
V celé kontrolní místnosti toto vyvolalo zvláštní stav, kdy se nepohnula ani jedna klávesa, nikdo ani nehlesnul. Mysle Lanteanů zaplavovaly kacířské myšlenky o konci války. Sice bylo bláhové myslet si, že by Wraithská flotila mohla něco změnit, ale přesto, takto masivní útok téměř jistě alespoň trochu podrazí morálku eolanské armády. Přinejmenším by se mohla stáhnout a přestat útočit v takto masivním měřítku.
Za poslední dny totiž ztráty Lanteanského impéria začaly být astronomické. Za dob míru a přátelství mezi Eolanským a Lanteanským národem ovládala Lanteanská flotila a vláda na 2 tisíce planet, z nichž byl sice chráněn hvězdnou flotilou jen zlomek, přesněji číslo blížící se k jednomu stu planet. Každou takovouto planetu hlídaly minimálně dvě lodě třídy Aurora. U strategicky nepostradatelných center Lanteanské moci hlídkovalo minimálně 30 vojenských lodí. Celý systém fungoval více než 200 let a v momentě, když na hranicích území začali zvedat Wraithové hlavu, byli rychle spojeneckou Eolansko-Lanteanskou flotilou zatlačeni zpět.
Jak se ukázalo záhy, válka neničí jen fyzicky a psychicky ale ničí i zaběhlé systémy. Hlídkující 2 Aurory mohly zadržet Wraithy i jiné civilizace, ale Eolany ne. Bylo zbytečné nechávat Aurory likvidovat. Ve válce se hodí každá loď.
Eolany tedy nic nedrželo na uzdě a proto každým dnem dobývali nové a nové planety, denně desítky. Na větší ozbrojený konflikt s ozbrojenou Lanteanskou mocí si však netroufali...zatím. Všichni na Atlantis věděli, že první bitva se blíží a nic ji nedokáže odvrátit...nyní už ne, už je pozdě.
Planeta Eolana, královský palác
„Pane, útočí na nás Wraithská flotila. Váš nouzový transport je připraven.“ Vychrlil ze sebe nejvyšší královský rádce ve věcech společenských. Nyní nebyl čas na to rozlišovat, kdo to králi oznámil, nyní bylo třeba jednat rychle. Tento fakt si velmi dobře uvědomoval i Udron a na nic nečekal.
Cestu k transportu znal nazpaměť. Ne, že by se bál o sebe a svůj život, bylo to jednoduše proto, že tento palác dokonale znal, již od dětství prolézal ty nejzazší kouty a tajné chodby.
Hlavní Hive ship, orbita
„Má královno, z královského paláce míří na odvrácenou stranu planety transport bráněný několik desítkami stíhačů.“
„Ať všichni, směřují svůj útok na tuto formaci,“ řekla tradičné zastřeným hlasem královna.
„Má královno, již nyní jsme přišli o 7 hive ship a 15 křižníků, pokud se vydáme zaútočit na tu formaci, nebudeme schopni se tak účinně bránit. Již nyní naše senzory ukazují, že štíty 2 jejich křižníků jsou skoro bez energie.“
Tato připomínka by možná v dobách klidu znamenala vězení. Nyní ale ne. Vzepřít se královně a navíc pochybovat o její taktice? Ne, to nemohlo ujít trestu. Wraithský zbraňový technik již nestojí na svém místě, byl odvlečen před královnu. Trest byl vykonán velmi rychle a stráže odnášejí jen další ze seschlých mrtvol. Okamžitě byl nahrazen jiným, který na nic nečeká a plní rozkazy královny.
Již zdecimovaná bojová flotila Wraithů mění svou pozici, čímž pouze Eolanům usnadňuje práci. Jediní, kdo by mohli dělat problém, jsou Wraithští stíhači. Vysokou rychlostí vyrazili vstříc novému úkolu, ve kterém je eolanské bitevní lodě ani křižníky nebyly schopny zastavit. Naopak Wraithské lodě byly nyní zastavovány ve velkém. Změnou taktiky a tím i změnou směru odkryli Wraithové svá nejzranitelnější místa. Každou chvílí je proto trhána další a další loď. Nyní by možná královna uvítala poslechnutí té rady, ale bylo již příliš pozdě. Velitelská Hive se stala hořící pochodní oblohy mezi prvními.
Transportní loď Scendur se pomalu přibližovala k místu bezpečného skoku, chráněná ze všech stran desítkami stíhaček. Přibližující Wraithské síly ale zapříčinily změnu tohoto stavu. Z původních 132 stíhaček jich zbylo pouze 22, případná poslední obranná linie transportu. 110 stíhačů se pustilo do zdánlivě nerovného souboje s Wraithskou přesilou. Pravdou však bylo, že ač v početní nevýhodě, v přesile byly síly Eolanů.
Jejich nejmodernější stíhačky převyšovaly Wraithské v rychlosti, obratnosti, palebné síle a zejména ve vlastní obraně. Malý generátor štítu, umístěný hned vedle motorů, poskytoval nepopiratelnou výhodu.
Eolanské útočné stíhačky se brzy dostaly k Wraithům na dostřel. Ani jedna strana nechtěla promeškat ani jedinou sekundu, ve které může střílet. Ještě dříve, než stíhačky kolem sebe proletěly, byly na obou stranách ztráty. 32 Wraithů našlo smrt v přesných eolanských střelách, naopak síly Wraithů zlikvidovaly 14 stíhaček a dalším 29 shodily štíty. Toto Eolany ale nezastavilo a bojovali i bez štítů. Po prolnutí Eolanů a Wraithů se bitevní pole stalo nepřehledným a právě v tuto chvíli se pořádně projevila technologická převaha Eolanů. Jejich obratnost se stala pro Wraithy katem.
Část Wraithských sil však směřovala stále k transportu, což byl signál pro zbylých 22 stíhačů. Transport již dorazil téměř na místo hyperprostorového skoku a proto nebyla potřeba další silná obrana. Scendur, aby dokázal tuto pravdu, otevřel hyperprostorové okno, do kterého záhy vletěl.
22 stíhaček, odpoutavše se od transportu, se zapojilo do bitvy s přilétajícími silami Wraithů. 22 stíhaček si s přesilou 50 dartů poradilo relativně lehce, jen za cenu ztráty 8 strojů. Zbylých 14 stíhaček v přímé návaznosti na to letělo pomoci již lehce vyčerpaným druhům ve zbrani. Bitva již potom dlouho netrvala. Ze 132 stíhaček již zbylo necelých 50, ale piloti splnili svůj úkol a jistě budou odměněni až se vrátí král. Tito stíhači už se ale do bitvy nezapojili, stejně by neměli s kým bojovat, stíhači byli zničeni, křižníky a Hive ship byly decimovány.
10 minut na to bylo bitevní pole čisté, bez nepřítel. Veškeré Wraithské síly byly zničeny, nikdo neutekl. 24 Hive, 59 křižníků, stovky stíhačů, to vše zemřelo při touze zabít krále, a naopak při touze chránit krále byly zničeny 2 křižníky, 1 bitevní loď a 85 stíhačů. Jaký to nepoměr...
Atlantis
„Admirále, ztratili jsem sektor Delta 3. Eolanské síly zaútočily o síle 8 mateřských lodí s doprovodem. Všechny naše lodě se naštěstí stihly stáhnout k Aoronu,“ podával Maccius Titus hlášení admirálovi lanteanské flotily. Admirál byl na Atlantis kvůli projednání jeho, na Lanteanské poměry velmi revolučního plánu. Bylo již dlouho jasné, že současné vojenské metody a postupy jsou velmi zaostalé a proti Eolanům krajně neúčinné.
Nový plán spočíval v koncentrování lodí na určitých důležitých planetách a v cílených výpadech formou znič a uteč.
Po třech měsících dostali Lanteané zapravdu. Touto taktikou dokázali získat zpět několik planet. Z celogaktického hlediska však stále na plné čáře prohrávali. Eolané měli stále početní i technologickou převahu.
Semiramis, můstek
Admirál právě seděl na můstku jednoho z lanteanských bitevníků, Semiramis, když se k němu donesla zpráva o první skutečné obranné bitvě. Eolanské sbory zaútočily na dvou místech, na pro Lanteany klíčové planety. První z nich byla Nisea, planeta, kde se vyráběly drony pro všechny lodě i pro Atlantis. Lanteané sice měli stroje pro výrobu dronů i jinde, takže zničení této planety by neznamenalo zničení obrany Lanteanských světů, přesto ale by bez této planety obrana značně zeslábla. Podle propočtů totiž 68% dron pocházelo z této planety.
Druhá planeta byla Korondus, planeta, kde stály loděnice pro výrobu bitevníků třídy Semiramis. Bitevníky třídy Semiramis byli v Lanteanské flotile novinkou, ale přesto si okamžitě vydobyly velkou oblibu díky své síle. Jako jedny z mála nebyly lodě této třídy odkázány jen na plné sklady dron, ale měly také sekundární energetické zbraně. Ano, sekundární, protože tyto lodě vznikly jako přímý důsledek způsobu boje Wraithů. Drony byly v bitvách pro Lanteany příliš důležité, než aby je plýtvali proti všudypřítomným stíhačkám.
Svůj plný potenciál ale ukázaly tyto lodě až s příchodem války. Války, která obrátila naruby celou galaxii.Války, která změnila i způsob boje Lanteanů. Ze sekundárních zbraní se rázem staly primární a z primárních se rázem staly sekundární. Každá z desítek polokoulí pokrývající trup Semiramis byla vyzbrojena vlastní energetickým dělem. Toto dělo pálilo krátké zelená pulzy s vysokou kadenci a také s vysokým účinkem.
2 bitvy s různým výsledkem. Nisea byla chráněna obrovským kolosem, jedinou lodí svého druhu, která by v téměř všech ohledech mohla zastínit samotnou Atlantis. Aragus, vznešené jméno vznešené lodi nejvyšší účinnosti. 4 Eolanské bitevníky a 11 křižníků zaútočilo na Niseu, což se stalo jejich posledním činem. Velkokomandér Vius v křesle velitele lodi vydával rozkazy. „Nabijte Praetorii na 6% a palte po bitevnících.“
Dlouhodobé záznamy a zkušební střely ukázaly, že 6% stačí k proražení jakéhokoliv štítu, včetně štítu Atlantis a v tomto ohledu to pro Araga nebyl žádný problém. Díky modulu ZPM, který se nacházel na jeho palubě a pomáhal zásobovat sekundární energetické zbraně, drony a štíty, dokázal 6% dosáhnout během 13 pozemských sekund a poté již stačil jen přesný zásah. Tato bitva dlouho netrvala a Eolanské útočné síly byly rozprášeny. Přesto stihly zničit jednu loď a další tři tak těžce poškodit, že posádka v záchranných modulech musela opustit loď. Obrovským paradoxem, který cítili i Lanteané, byla totožnost zničené lodi. Kalmeios, důvod proč bojují.
Korondus byla planeta, na kterou byl zacílen hlavní útok. 9 bitevníků a 17 křižníků zaútočilo na 26 bitevníků třídy Semiramis. Po událostech nad Niseou byl další útok předpokládán a proto byly mobilizovány všechny lodě. To, že útok bude poveden na loděnici nikdo nečekal. Eolané měli na své straně moment překvapení a sílu zbraní. Lanteané se ale nenechali zahanbit, započali pro tak velkou loď, jako lodě třídy Semiramis byly, neočekávaně obratné úhybné manévry a otevřely vlastní palbu. Zelené pulzy se tu míhaly spolu s červenými, doprovázené žlutým světlem dronu.
Lanteané ve snaze vyhnout se co nejvíce pulzům udělali osudovou chybu, kterou ale nemohl nikdo předpovídat. 6 křižníků vyrazilo v ústrety planetě a nechávajíce za sebou velkou bitvu započali orbitální bombardování loděnic. Jednotlivým komandérům došla jejich chyba okamžitě, ale již nebyli s to něco s tím udělat. Zničení loděnic by již nezabránili.
Po rozbombardování se Eolanské jednotky stáhly do hyperprostoru, nechávajíce za sebou bezvýznamnou planetu. Bitva stála Eolany pouhé 3 lodě. 3 lodě byly obětovány, aby Lanteanům zbylo jen 21 lodí třídy Semiramis, poslední lodě třídy, která mohla změnit válku.
Nastal den D, pomyslel si admirál, první bitvy byly svedeny. Psal se 3. den podzimní rovnodennosti, roku 848 po vytvoření Aliance, nebo podle neoficiálního letopočtu, který se rychle ujal, prvního roku po Pádu.
O 3 týdny později, Atlantis, zasedání Velké rady
„Admirále, proč jste si vyžádal audienci u Velké rady?“ zeptal se Omok, jako předseda Rady.
„Jsem tu, abych přednesl svůj návrh, se kterým můžeme vyhrát tuto válku. Žádám o stažení Araga z orbity Nisey. Abych předešel vaší otázce, více než 70% dronové výrobny bude moci být přeneseno na Aragus a tam zapojeno.“
„Ale nemůžeme zanechat tuto planetu bez ochrany. Aragus je to jediné, co od této planety drží Eolany dál. Pokud jej stáhneme, zaútočí. Na té planetě je více než 8 miliónů lidí a je nemožné je všechny evakuovat. Nemůžeme se dopustit takovéto genocidy,“ vybuchla radní Seunus.
A nyní, pokud se mi nepodaří zprovoznit anketu, tak pro jistotu to dávám i sem - otázka pro vás zní - Má Rada odhlasovat stažení Araga nebo ho má ponechat bránit planetu?