Je to sice už trochu dávno, ale nějakse tu nedořešila IRIS, "jak ji někdo nazval hvězdou uprostřed", a kde se vlastně nachází.
Jen pro informaci: IRIS, tedy irisovou clonu vynalezl Robert Hooke, anglický optik, fyzik a vynálezce, 18. 7. 1635 Freshwater na ostrově Wight - 3. 3. 1702 Londýn.
Irisová clona je známa především z objektivů moderních fotoaparátů, tam v ní zůstává kruhový nebo mnohoúhelníkový otvor - podle počtu nebo tvaru lamel, nicméně je možno uzavřít ji úplně (špičky lamel se překrývají a tím vytvoří onu hvězdici).
V objektivech se používá již výhradně tzv. irisová clona. Irisová clona je složena zpravidla z 5 až 9 tenkých kovových lamel, které se zvyšujícím se clonovým číslem zmenšují otvor ve středu optické soustavy objektivu.
Optimální je, pokud lamely clony vytvářejí kruhový otvor, kdy je možné dosáhnout nejměkčího zobrazení objektů ležících mimo pole hloubky ostrosti. Kruhového otvoru se dosahuje tvarem lamel a jejich počtem. (Např. velkoformátové kamery jsou vybavovány objektivy s 16 i více lamelami.)
IRIS by tedy měla být schována v okraji brány. její konstrukce je taková (stejně jako u objektivu), že je schopná schovat se do malého prstence klem nějakého otvoru.
Tolik ke konstrukci, principu a tvaru. Jak ji ale dokázali vpašovat do antické technologie ..... tedy zhruba 0,3 mm za horizont událostí .... ví jen Bůh.
