tu máte svoju kapitolu a nechajte ma spať, veď aj tak nemám čo robiť...
Kapitola 68. – Letné sídlo
O dva dni neskôr sa celá flotila vynorila z hyperpriestoru na okraji sústavy Arda. Anna sa presunula na palubu Tordenu a nariadila zamaskovať Astergladium. Nechcela, aby existencia superlodí vyšla najavo. Asterscutus, ktorý riadil obranné systémy Telerush Var, bol rovnako zamaskovaný a Asterpillus, ktorý bol v oprave, bol v časovo dilatačnom poli spolu s celou planétou a tak nebolo možné získať nejaké hodnoverné správy o jeho veľkosti.
Nechala teda Hviezdny meč zamaskovaný medzi asteroidmi na okraji sústavy a so zvyškom flotily vyrazila na orbitu samotnej planéty Arda. Keď tam doletela, rozkázala, aby sa lode zoradili do obrannej formácie. Kým sa tak dialo, vybrala sa z veliteľského mostíku do jedného z hangárov Tordenu, kde mala zaparkovaný svoj admirálsky čln.
O dvadsať minút neskôr pristála vnútri kruhu Angrenostu. Na jej žiadosť už dávnejšie Saruman nariadil vyťať zopár stromov, aby mohla byť vytvorená provizórna pristávacia a vzletová plošina. Dovtedy musela Anna používať Jumpery, pretože väčšie plavidlá nedokázali v Angrenoste pristáť. Teraz už bola provizórna plošina pripravená, takže admirálsky čln mohol pristáť vnútri pevnosti.
Keď sa zadné dvere otvorili a Anna vyšla von, zbadala, že na okraji plošiny ju očakáva Saruman a niekoľko vojakov z ľudskej posádky Angrenostu. Počas letu na povrch s ním síce hovorila a vysvetlila mu, kvôli čomu priletela, ale formálne privítanie ríšskej admirálky v Antickej pevnosti, kde mala na určitý čas sídliť, bolo protokolárne nevyhnutné a zároveň potešujúce. Vojaci z posádky jej vzdali vojenské pocty a Saruman ju privítal stručným príhovorom. Potom sa obaja odobrali do ústrednej veže pevnosti. Niekoľko replikátorov nieslo kufre a vaky s jej batožinou.
Anna však nehodlala byť zavretá vo veži ako princezná čakajúca na princa a tak sa hneď na druhý deň svojho „exilu“ začala obzerať po nejakom lepšom bývaní. Saruman sa na to díval s pochopením. Za dávnych čias malo mnoho Antikov viacero sídiel, ktoré používali ako prechodné či dovolenkové bývania.
Nájsť primeraný dom pre Annu však nebolo vôbec ľahké. Kontinent Stredozem, ktorý bol momentálne ako jediný osídlený, bol totiž z veľkej časti spustošený dlhými bojmi s mutantmi, ktorí vychádzali z nekontrolovaných automatických laboratórií v Mordore. Laboratória boli síce už zničené a drvivá väčšina mutantov, ktorých tunajší ľudia nazývali orkami, bola zlikvidovaná, ale v horských oblastiach sa ešte stále vyskytovali tlupy a hordy, ktoré občas podnikali nájazdy na osídlenia v nížinách.
V Stredozemi žili aj iné druhy mutantov, ktorí však nažívali s väčšinovým ľudským obyvateľstvom v pokoji a mieri. Elfovia žili v lesoch a občas sa ukazovali na trhoch v niektorých mestách, kde predávali svoje výrobky, alebo pôsobili ako bardi, teda spievali piesne a recitovali hrdinské eposy a básne. Trpaslíci zasa kutali v horách a boli majstrovskými remeselníkmi špecializujúcimi sa na prácu s kovom a kameňom.
V Angrenoste žili trpaslíci, ktorí sa tu uchýlili počas nebezpečných čias pred bitkou o Aglarond. Po nej prebiehali „čistiace“ bojové operácie, ktoré zlikvidovali veľa mutantov v horách. Všetko to vyvrcholilo znovuobsadením najväčšieho zo starých sídel trpaslíkov – Morie, čo sa odohralo pred dvomi rokmi. Saruman Moriu navštívil pred niekoľkými mesiacmi a vrelo odporúčal Anne, aby sa tam raz vybrala a obdivovala tamojšie podzemné stĺpové siene.
Väčšina trpaslíkov sa odvtedy vrátila do starých sídel a vznikli aj nové, napríklad v Aglaronde. Niekoľko desiatok ich však ostalo aj v Angrenostskej pevnosti, kde sa starali o ťažbu v strieborných baniach pod horou Methedras, na úpätí ktorej bola pevnosť postavená.
Za dávnych čias prebiehal projekt Patrimonium, ktorého účelom bolo zaľudniť galaxiu Mliečna cesta po veľkej epidémii. Tento projekt prebiehal až do doby pred desaťtisíc rokmi a Saruman a ostatní Antikovia na tejto planéte dohliadali na jednu z jeho bočných vetiev. V rámci tohto projektu boli vyšľachtení nielen mutanti, či už dobrí – Elfovia a Trpaslíci – alebo zlí – Orkovia – ale aj rôzne vetvy ľudskej rasy.
V Stredozemi žilo šesť rôznych vetiev, ktoré boli usadené v rôznych častiach kontinentu a väčšinou sa nemali navzájom rady. Občas so sebou dokonca aj bojovali. Jedinou výnimkou bola spolupráca troch vetiev v severozápadnej časti kontinentu – západnej vetvy nazývanej „Dúnadania“ v Arnore, Gondore a Umbare, severnej vetvy „Lossothov“ okolo veľkého zálivu Forochel a strednej vetvy ľudí z Rhovanionu. Tieto odnože ľudskej rasy v Stredozemi spolupracovali, aj keď občas sa aj medzi nimi vyskytli určité trenice. Čo sa nedalo povedať o ľuďoch z Haradu alebo Rhunu.
Po dlhotrvajúcej vojne s mutantmi sa začalo obdobie obnovovania zničených sídiel. Mnoho ľudí z Arnoru sa presúvalo na juh do Gondoru, kde sa usadzovali na úrodnej pôde v údoliach riek Entva a Anduin. Na severe však po nich ostávali prázdne domy a usadlosti.
Práve jeden takýto prázdny dom si Anna vyhliadla po asi týždňovom hľadaní. Nachádzal sa na okraji Annuminasu, hlavného mesta Arnoru a s jeho pôvodným majiteľom – kupcom, ktorý sa odsťahoval do Osgiliathu, hlavného mesta Gondoru – sa dohodla po tvrdom a najmä dlhom jednaní. Spokojní však boli obaja.
Ešte toho dňa si Anna priletela svoj nový dom prevziať. Prílet Jumperu z Angrenostu vyvolal medzi obyvateľmi mesta isté vzrušenie, ktoré však bolo spôsobené najmä tým, kto vlastne priletel. Sarumana totiž všetci poznali ako neoficiálnu hlavu Antikov v Stredozemi. Ľudia, Elfovia aj Trpaslíci boli zvyknutí na prílety Jumperov s Antikmi, ktorí žili roztratení po celej Stredozemi a navzájom sa navštevovali. Obyvateľstvu to prinášalo mnohé benefity, medzi inými aj možnosť rýchlej komunikácie so svojimi priateľmi a príbuznými v iných mestách, pokiaľ tam žili iní Antikovia.
Tentokrát však so Sarumanom priletela aj neznáma žena a fakt, že jej všeobecne známy a vážený radca a pán Angrenostu preukazoval mimoriadnu úctu znamenal, že to bude mimoriadna a mocná osobnosť. V zástupe prizerajúcich sa vojakov a civilistov, ktorí chceli využiť komunikačných služieb, ktoré im zvyčajne poskytoval Saruman a ostatní Antikovia, však stalo aj niekoľko účastníkov bitky v Helmovej rokline a tí Annu spoznali a rýchlo prezradili ostatným, že práve táto žena bola veliteľkou cudzích vojakov počas bitky. Anna vtedy naozaj neoficiálne velila pozemským jednotkám a plukovník Ellis, ktorý bol oficiálnym veliteľom ESS Apollo, len potvrdzoval jej rozkazy.
Cez šumiaci zástup sa nakoniec predral aj statný muž v brnení, ktorý bol Anne povedomý. Keď jej však stisol ruku a predstavil sa: „Zdravím vás, doktorka Kornilovová. Pamätáte sa na mňa? Som Ecthelion. U nás ste vtedy pristáli so svojou loďou...“ Anna si spomenula na veliteľa jednotiek z Lond Angrenu, kde Apollo pristálo a usmiala sa: „Samozrejme, že si vás pamätám. Neboli ste však veliteľom Lond Angrenu?“ Ecthelion sa zasmial: „Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Regent ma prevelil sem. Som guvernérom a veliteľom tejto provincie. Čo však Vás privádza do tejto oblasti?“
Anna pokrčila plecami: „Dnes ráno som kúpila od kupca menom Thornir dom v tomto meste. Tak som si ho prišla prevziať. Tu je kúpna zmluva...“ Kývla Sarumanovi a ten Ecthelionovi podal dokument podpísaný oboma stránkami obchodu a potvrdený pečaťou kupeckého cechu v Osgiliathe. Ecthelion ho prebehol očami, prezrel pečať a potom ho podal Anne so slovami: „V poriadku. Zmluva je právoplatná.“ Medzi prítomnými to zašumelo a Anna začula niektoré poznámky: „Kúpila Thornirov palác! Neuveriteľné!“
Znovu sa obrátila k Ecthelionovi: „Mohli by ste ma tam zaviesť? Alebo aspoň poslať niekoho, kto by ma tam zaviedol? Saruman asi nebude môcť, keďže ako vidím, tak jeho služby budú potrebovať ostatní obyvatelia...“ Guvernér prikývol a začal jej uvoľňovať cestičku v dave, ktorý sa tlačil okolo Jumperu. Pozornosť ľudí sa už upriamila na Sarumana a tak sa Anna s guvernérom mohla nepozorovane vytratiť. Sprevádzali ich len dvaja vojaci z mestskej posádky, ktorí si však držali určitý odstup od oboch vysokopostavených osobností a poskytovali im tak značnú mieru súkromia.
Z námestia, na ktorom pristál Jumper, to bolo k Anninmu novému domu značný kus cesty. Mesto Annuminas sa rozkladalo na brehoch Súmračného jazera a bolo dosť rozsiahle. Trvalo teda niekoľko minút, kým sa obaja vymotali zo spleti uličiek starého mesta a došli do prístavnej štvrte, kde kotvili lode, ktoré sa plavili po rieke Baranduin na juh a západ až k morskému pobrežiu.
Na nábreží stálo niekoľko rozsiahlych budov, kde sa nachádzali sklady miestneho kupeckého cechu. Anna sprevádzaná Ecthelionom a vojakmi zo stráže prešla okolo nich a zamierila k stredne veľkému poschodovému domu na konci nábrežia. Hneď za ním boli už polia a ovocné sady, lebo hlavné mesto nemalo hradby.
Anna odomkla dvere kľúčom, ktorý dostala od predošlého majiteľa a vošla dovnútra s guvernérom. Vojaci ostali vonku.
Za dverami sa nachádzala malá vstupná predsieň, ktorej obidve steny zaberali police a vešiaky na kabáty a plášte. Za ňou bola ústredná sieň, z ktorej viedli dvere do ďalších miestností. Jej strednú časť zaberal veľký stôl a dvadsať stoličiek z tmavého dreva. Anna ho preletela pohľadom. Bolo vidieť, že predošlý majiteľ ho často používal a stôl si teda odtrpel svoje. Bude ho musieť nechať vymeniť za nový.
Zadnú stranu siene zaberal veľký krb a vedľa neho zasa boli stojany na drevo a menšie stoly, ktoré slúžili na odkladacie a servírovacie účely. Nad krbom boli háky, avšak neviseli na nich žiadne zbrane. Predošlý majiteľ si ich vzal do nového sídla spoločne so striebornými príbormi a ďalšími cennosťami.
Prešla zvyšné miestnosti na prízemí. Napravo boli dvere, ktoré viedli do kuchyne. Anna však nakrčila obočie pri pohľade na vybavenie. Dalo sa označiť slovom stredoveké. Pomyslela si, že tu budú nutné zmeny. Hneď za kuchyňou bola komora na jedlo, rovnako veľká ako kuchyňa. Zo stropu viseli dlhé háky a palice a vo vzduchu sa ešte stále vznášala vôňa klobás a slaniny.
Anna sa zhlboka nadýchla a slastne nasala vôňu údenín. Potom otvorila druhé dvere, ktoré z komory viedli. Boli to dvere do zadnej uličky, ktorými sa prinášali potraviny, aby sa nemuselo chodiť cez celý dom. Dvere mali silnú závoru a Anna zafučala pod jej váhou, keď ju nasadzovala naspäť.
Vrátila sa do ústrednej siene a otvorila druhé dvere. Za nimi bola akási spoločenská miestnosť, niečo na spôsob salónu. Ďalšie dvere v sieni zasa viedli na kamenné točité schodisko. Rozhodla sa, že najprv pôjde nahor. Na prvom poschodí vyšla na chodbu, z ktorej sa otvárali troje dvere. Prvé viedli do pracovne pána domu. Pri okne bol písací stôl a okolo stien boli regály s poličkami, buď na knihy alebo na iné predmety. Všetko vyzeralo dosť staro a opotrebovane.
Druhé dvere na chodbe viedli do spálne, ktorej veľkú časť zaberala veľká manželská posteľ. Anna vyskúšala jej mäkkosť, ale bola nepríjemne prekvapená, keď dosadla na tvrdý slamník. Prezrela skrine, ktoré boli okolo všetkých stien a zaškľabila sa. Jednoznačne ich bude musieť vymeniť.
V tretej miestnosti na prvom poschodí bol sklad najrôznejšieho materiálu. V kúte sa váľali ešte dve staré metly a niekoľko prútených košíkov. Prešla si ešte raz prvé poschodie a potom si zdesene uvedomila, že zatiaľ neobjavila žiadnu kúpeľňu alebo toaletu.
Vyšla po schodoch na ďalšie poschodie, ale tam boli už len holé trámy. Bolo to podkrovie a nebolo nijako upravené na bývanie. Preto zbehla po schodoch až na spodok, do pivnice. Tam bola tma a vlhko. Zaškľabila sa a potom sa vrátila do hlavnej siene, kde ešte stále čakal Ecthelion. Keď videl jej kyslú tvár, usúdil, že dom sa jej asi nepáči. Anna mu to hneď aj potvrdila: „Guvernér, asi som kúpila mačku vo vreci. Mohla by som vás požiadať, aby ste zariadili predaj? Asi si radšej postavím vlastný dom podľa svojich predstáv...“ Ecthelion veselo prikývol: „Samozrejme, že to zariadim. Vlastne sa vám ani nedivím. Tento dom si majitelia prehadzujú ako horúci zemiak. Jeho dispozíciu som si prezrel už dávnejšie a musím priznať, že nie je najšťastnejšia. Vlastne mám už pre vás aj potenciálneho kupca. Kupecký cech by ho od vás kúpil. Minule som od nich počul, že by tu radi postavili nejaké nové skladisko alebo niečo podobné.“ Anna okamžite prikývla: „Výborne, zaveďte ma za nimi, prosím.“
Ešte v ten večer predala dotyčný dom za značne nižšiu cenu, než ho kúpila. Bola však rada, že sa ho zbavila. Na oplátku však dostala od cechu rozľahlý pozemok asi pol kilometra ďalej po pobreží jazera. Na druhý deň si Anna šla dotyčný pozemok prezrieť a bola spokojná. Bol síce zarastený kríkmi a tŕním, ale z južnej strany ho obchádzala cesta, ktorá viedla z mesta na západ do údolia rieky Lhun. Plná radosti o tom zreferovala Sarumanovi a ten si ho tiež priletel prezrieť. Bol veľmi prekvapený, keď mu Anna povedala, aké bývanie si tu plánuje postaviť. Na hrad totiž nepomyslel...
Už v ten večer zaletela naspäť na Torden, ktorý parkoval na orbite s ostatnými loďami flotily a nechala replikátorov, aby jej naprojektovali jednotlivé budovy. Rozmýšľala, či zamestnať na stavbe miestnych obyvateľov, ale po porade so Sarumanom to zavrhla. Miestni remeselníci neboli na takej úrovni, aby dokázali také pracovné postupy, aké Anna vyžadovala. Budú to teda musieť uskutočniť replikátori.
Projektovanie nebolo zložité a oproti projektu základne Telerush Var to bola pre replikátorov úplná hračka. Zabralo im to asi dve hodiny výpočtov. Anna si prezrela celý projekt a doladila niektoré detaily. O hodinu neskôr sa začali kopať základy.
Annin hrad mal mať obdĺžnikový pôdorys s dlhšími stranami priliehajúcimi k brehu jazera a k ceste z mesta. V rohoch mali byť štyri veže a v strede hradby pri ceste mala byť brána chránená vežou. Na protiľahlej hradbe bola symetricky umiestnená ďalšia veža. Hradby a veže mali byť zakončené ochodzami s cimburím v podobe lastovičích chvostov, aké Anna videla na hradbách Minas Anor, keď tam bola obhliadať domy na predaj. Z brány sa malo vychádzať do akejsi krátkej ulice siahajúcej až k protiľahlej hradbe. Po oboch stranách mali byť budovy. Napravo obytná časť tvorená veľkým obytným domom a naľavo zasa pracovná časť, kde mala byť pristávacia plocha pre Jumper, dielne, sýpka, stodola a ďalšie potrebné budovy.
Replikátori pracovali veľmi rýchlo a tak už o týždeň boli vykopané a položené základy pre všetky stavby. Z jazera už viedlo potrubie do jednej z pivníc, kde mala byť umiestnená čistiaca stanica, aby celý zámok mal dodávku pitnej vody. Potrubie však ešte bolo utesnené, aby voda z jazera nezaplavila stavenisko. V ďalšej pivnici bola umiestnená aj energetická rozvodňa. Anna totiž nehodlala žiť pri svetle sviečok a ohňa v krbe.
Anna už po prílete do sústavy poslala všetky štyri nákladné lode a konvertované krížniky, aby ťažili na asteroidoch v sústave kovy a stavebné materiály. Pri plánovaní hradu sa spojila s replikátorským veliteľom krížnika Dvesugard a dočasne zmenila misiu lode. Plazmové rezáky, ktoré loď používala na ťažbu rudy, sa dali veľmi dobre použiť na rezanie kameňov na stavbu hradu. Na jednom z asteroidov sa totiž našla hornina podobná vzhľadom bielemu mramoru ale s tvrdosťou prevyšujúcou žulu. Replikátori mali narezať potrebné množstvo kameňov, ktoré mali prednostne doručiť na stavenisko a potom sa mali vrátiť k pôvodnej ťažbe kovu a iných materiálov.
Základy boli dokončené a inžinierske siete položené. Čakalo sa len na dodávku stavebné materiálu. Anna medzitým nahrala do replikátorov skúsenosti staviteľov z mnohých rás, s ktorými sa Antikovia stretli a tak sa čakalo už len na dodávku stavebného materiálu, aby sa mohli začať stavať hradné stavby. Osem dní po dokončení betónovania základov sa na vedľa staveniska objavilo oslnivé biele svetlo a keď po chvíli pohaslo, ostala na jeho mieste veľká hromada narezaných kvádrov z bieleho kameňa. Každý kameň bol starostlivo očíslovaný a mal svoje presne určené miesto v stavbe. Replikátori boli precízni a nič nenechávali na náhodu.
Keďže už bol materiál na stavbe, mohlo sa začať stavať. Desiatky „stavebných“ replikátorov, ktorých Anna vyrobila na Tordene kvôli tejto stavbe, začali stavať lešenie a murovať hradby a veže. V jednej z údržbárskych dielní na Tordene sa už začalo pracovať na mohutnej hlavnej bráne. Mala byť z leštenej ocele zdobenej pozláteným kovaním závesov. Anna veľmi vážne uvažovala, či túto prácu nezveriť trpaslíkom, ale nakoniec sa radšej spoľahla na precíznu prácu replikátorov.
Kým stavba pokračovala, Anna bývala v Angrenoste, kde mala aspoň aké také pohodlie. Budova centrálnej veže pevnosti bola totiž pardénskou stavbou, čo znamenalo síce monumentálnosť a eleganciu, ale aj určité nepohodlie. Stále to však bolo lepšie ako stredoveké stavby v ľudských, elfských a trpasličích sídlach. Annu však prekvapovalo to, že hoci si tunajší ľudia uvedomovali priepastný technologický rozdiel medzi sebou a Antikmi, vôbec ich to nezaujímalo a moderné technológie využívali len v absolútne minimálnej miere. Dobrovoľne žili v stredoveku a boli s tým spokojní, hoci vedeli, že stačí len požiadať a môžu byť okamžite na omnoho vyššej životnej úrovni.
Anna trávila čas v Angrenoste hlavne štúdiom pardénskych zariadení, najmä palantíru. Už pri svojej prvej návšteve totiž objavila, že má schopnosť plne využívať všetky možnosti, ktoré poskytovali pardénske technológie. Jedného večera sa o tejto téme bavila so Sarumanom a Gandalfom. Pod stromami neďaleko veže si totiž s viacerými ľudskými spolupracovníkmi rozložili oheň, na ktorom opekali klobásky a kúsky mäsa nastoknutého na dlhých ihlách, jedlo, ktoré Anna dôverne poznala ako tradičný ruský šašlík.
Počas opekania mäsa sa debata uberala rôznymi smermi a nakoniec sa zvrtla aj na pardénske technológie. Gandalf bol totiž zvedavý, ako Anna prišla k tejto schopnosti. Vravel: „Za svoj dlhý život som doteraz nestretol nikoho, kto by takto dokázal ovládať pardénske zariadenia.“ Na chvíľu sa odmlčal a Anna pokrčila plecami. Všetci Antikovia poznali jej príbeh a to ako jej otec zasiahol do jej života. Potom sa zahľadela do ohňa a zamyslene povedala: „My a Asgardi sme odovzdali svoje poznatky tisíckam ľudských civilizácií. Pardénci dali poznatky nám. Cadurálčania zasa Pardéncom. Kto však bol pred nimi, to už nevieme. Kto vie ako ďaleko siaha reťaz učenia mladších civilizácií? Kto bol na počiatku tejto reťaze? My všetci sme boli učiteľmi tých mladších. Komu však patrí to vznešené označenie: Učiteľ učiteľov?“ Všetci ticho hľadeli do ohňa a premýšľali nad jej slovami.
Po dlhej chvíli ticha Anna pokračovala rovnako vážnym a zamysleným hlasom: „Keď som bola na výprave za Destiny, objavila som lode, na ktorých palube boli mnohé poznatky z dávnej histórie Antikov. Ten dátový archív som vám ukázala počas snemu. Raz, keď som hľadala istú vec z našej histórie, objavila som tam verše. Verše, ktoré znejú cez všetky veky a ťahajú sa ako červená niť dejinami Antikov. Sú v starej pardénčine a dajú sa preložiť približne tak, že prekliaty bude ten, kto nesplodí syna. V pardénčine je to samozrejme omnoho dlhšie ale toto je ústredná myšlienka. Dlho som nad tým premýšľala a napokon som si uvedomila, že každá rasa alebo civilizácia, ktorá bola kedy nazývaná veľkou, si vytvorila svoju následnícku rasu. Cadurálčania vytvorili Pardéncov, Pardénci odovzdali svoje znalosti nám a Asgardom, my a Asgardi zasa ľuďom. Je to základný zákon prírody. Snaha prežiť. Zabezpečiť pokračovanie civilizácie. Kontinuitu príbehu.“
Na chvíľku sa odmlčala a potom si ťažko vzdychla: „Jeden veľmi múdry muž na Zemi raz povedal, že skutočne mŕtvy je ten, na koho si nebude mať kto spomenúť. Myslím, že je to pravda. Ak neodovzdáme svoje poznatky ďalej, ak si nevychováme potomstvo, či už svoje alebo osvojené, tak budeme naozaj civilizáciou určenou k zániku...“ Potom zamyslene vzala z ohňa jeden ražeň a vyskúšala, či je mäso už upečené. Potom začala pomaly jesť.
Replikátori postavili hrad za dva mesiace, čo bola priam raketová rýchlosť. Ďalší mesiac trvala výroba nábytku, keď Anna trvala na rôznych detailoch a dozerala na výrobu každého kusu nábytku – skríň, stolov, stoličiek, postelí, zábradlí na schodiskách a ochodziach a podobne.
Anna sa náročky piplala s touto činnosťou, lebo jej tak rýchlejšie ubiehal čas. Stavba letného sídla, ako si svoje nové bývanie zvykla nazývať, ju zamestnala na dobu, ktorú strávila na tejto planéte. Popritom však starostilo sledovala správy zo senzorov Tordenu ale aj Astergladia na okraji sústavy, aby jej neušlo nič podstatné z galaktického diania.
Vnútorné vybavenie hradu, tak obytnej časti ako aj ostatných budov sa podarilo dokončiť dva týždne pred plánovaným návratom na Telerush Var a Anna pri príležitosti kolaudácie usporiadala pre Antikov žijúcich na tejto planéte a pre významných činiteľov miestneho obyvateľstva malú slávnosť. Celý hrad bol vysvietený a hostia popíjali z krištáľových pohárov vína z hostiteľkinej vínotéky. Popritom ako sa bavili v zaklenutých sieňach hradu, obdivovali technické vybavenie.
Saruman, Gandalf a ďalší Antikovia už dlhé roky, čo žili na tejto planéte, nemali prístup k viacerým technológiám, ako boli syntetizátory a ďalšie vymoženosti. Preto slastne privierali oči, keď sa im takto pripomenula životná úroveň, ktorou kedysi aj oni sami disponovali.
Posledné dva týždne pobytu strávila Anna jednak vo svojom novom sídle, kde si užívala pohodlie a jednak na cestách po jednotlivých sídlach Antikov. Replikátori na jej rozkaz opravili pokazené ovládacie kreslo v podzemí Angrenostu a doplnili stavy dronov na maximum. Tiež opravili aj ďalšie obranné zariadenia. Po dlhých stáročiach nefunkčnosti boli znovu uvedené do aktívnej služby ťažké pulzné kanóny, ktoré sa nachádzali na palebných pozíciách na vrcholoch najvyšších hôr planéty. Mnoho z nich boli poškodených búrkami a zosuvmi a replikátori museli niektoré palebné postavenia postaviť aj úplne nanovo. Tiež bolo znovu sfunkčnené aj veliteľské stredisko na malej základni vo veľkom lese v Rhovanione, kde žil Antik menom Radagast, ktorý sľúbil, že prevezme povinnosti veliteľa základne.
Keď bolo všetko hotové a opravené, rozlúčila sa Anna so Sarumanom a ostatnými Antikmi. Na údržbu svojho letného sídla nechala desiatku replikátorov, ktorí sa mali starať, aby nikde nebolo ani zrnko prachu, keď sa najbližšie vyberie na dovolenku.
Flotila na orbite bola pripravená. Všetky štyri nákladné lode boli naložené až po okraj miliónmi ton rôznych kovových rúd a stavebných materiálov, ktoré boli vyťažené za uplynulé štyri mesiace. Rovnako aj nákladné priestory na ostatných lodiach boli preplnené. Bolo totiž zrejmé, že na Telerush Var budú sklady úplne vyprázdnené a tak, aby sa mohlo pokračovať v stavbe rozšírenia základne, viezol sa tam potrebný materiál. Preto boli všetky voľné miesta na lodiach zaplnené.
Annu však čakal iný problém. Sľúbila totiž, že jej lode budú prítomné na ceremóniách odtajnenia Hviezdneho programu OSN na Zemi. Termín bol stanovený na deviateho mája, keď sa v Rusku a krajinách bývalého Sovietskeho zväzu konajú veľkolepé prehliadky na počesť víťazstva v Druhej svetovej vojne.
Vysvetlila dôvod svojho odchodu Sarumanovi a ostatným Antikom a potom sa zbalila a nalodila sa na Torden. Dvadsiateho piateho apríla sa všetky lode zoradili na okraji sústavy, kde ich očakávala vlajková loď Astergladium a synchronizovane skočili do hyperpriestoru. Letový vektor bol nastavený na Telerush Var, kde malo byť uskutočnené preskupenie flotily.
O dva dni sa lode vynorili na okraji sústavy Telerush Var. Okamžite po prvotnom prieskume bolo Anne jasné, že časovo dilatačné pole okolo prvej planéty systému je už vypnuté. Asterscutus a Asterpillus parkovali totiž pokojne vedľa seba na orbite a keď Anna odvysielala deaktivačné kódy obranných systémov na základňu, dostala odtiaľ potvrdenie.
O hodinu neskôr už ríšska admirálka uskutočňovala zmeny vo flotile. Vyberala, ktoré lode pôjdu a ktoré nepôjdu na Zem. Po dlhej úvahe sa nakoniec rozhodla vziať všetky tri superlode, Torden, všetkých deväť ťažkých krížnikov, Parastus a ľahké krížniky Somnia, Pors a Filia. Ostatné ľahké krížniky, ktoré boli modifikované na banské lode, so sebou nebrala, pretože nebol čas ich zmeniť naspäť na ľahké krížniky. Rovnako so sebou nebrala ani transportné lode. Rozhodla sa, že ich nechá v hangároch na základni. Presunula však posádky z banských a transportných lodí na Asterpillus, ktorý doteraz nemal vlastnú posádku a tiež tam predisponovala aj niekoľko tisícok ďalších replikátorov z Astergladia a Asterscuta, aby mohla byť loď schopná plného nasadenia.
Do termínu, keď mali byť lode na Zemi, však ešte ostával viac než týždeň a tak sa to Anna rozhodla využiť. Jednak vytvárala ďalších replikátorov pre doplnenie posádok lodí a jednak pracovala na propagačných prezentáciách, ktorými chcela ukázať Antikov a ich civilizáciu obyvateľom Zeme. Vychádzala pritom z mnohých podobných prezentácií, ktoré boli uložené v databáze, a ktoré boli v minulosti používané pri podobných príležitostiach na iných planétach.
Štvrtého mája sa všetky lode zoradili na orbite planéty do eskortnej formácie okolo troch superlodí a Lorardianu, ktorý sa Anna rozhodla tiež vziať kvôli efektu. Keď boli štartovacie procedúry ukončené, celá flotila synchronizovane skočila do hyperpriestoru vo vektore k Zemi.