Tohle se ovšem říkalo už v osmdesátejch, když začali bojišti dominovat ŘS - pototopit loď, sestřelit letadlo nebo zničit tankovou divizi, na všechno stačí jen zmačknout knoflík. Nevidim valnej rozdíl v tom, jestli tam ta střela spadne celá, nebo jen její hlavice a zbytek se vrátí.
Že to nefungovalo v minulosti neznamená, že v budoucnosti k té změně nakonec nedojde

Rozdíl je v tom, že v budoucnu bude ŘS/drone zasahovat jinou robotickou loď, nikoliv současnou plnou námořníků. Je pravda, že určitě budou existovat i dále normální lodě (třeba kvůli lovům pirátů skze komanda), ale pro přímý konflikt tipuju větší rozmnožení arsenal ships, jednoduše protože jsou levnější...
Navíc od tý doby se ukazuje, že zase tak veselý to neni a pokud zrovna nepřítel není Evropan, může se taky dobře stát, že se na nějakou kapitulaci vykašle a i když už nebude mít "arsenal ship", přístav alespoň zaminuje, otráví studny nebo tak něco...
Jistě, a právě buzerace skrze UAV je vedle okupace (pro kterou ale efektivně potřebuješ stovky tisíc nebo milióny vojáků) asi nejefektivnější současnou zbraní proti asymetrické válce. Poslední tři roky ukázaly, že drony rozhodně fungují a nejsou to jenom takové hračičky. Bylo by zvláštní, kdyby na tom opfor nezareágoval.
To já nepopírám, ale v případě konfliktu mezi vcelku vyspělými státy by byly oba vyzbrojeny roboty... Není vlastně asi třeba ten konflikt mít - ale státy se na něho budou tak či onak připravovat, ergo zavedou UAVs, ergo se tím sníží výše popsaná bariéra pro konflikt.
Myslím, že je jen otázka času, než vzniknou stíhací UAVs

Zvláště, pokud pro ně vznikne nutnost (třeba při soupeření s Čínou nebo Ruskem) a zvláště, když know-how už bude existovat z buzerovacích UAVs.
Současný překotný vývoj dronů vznikl z toho, že byly nasazeny k okupaci státu, a tuhle funkci plní na jedničku (teda jsou z toho nějaké diplomatické incidenty, ale to je spíše vlivem rozvědky nebo toho, že se střílí Hellfiry...). Jakmile začne jiný stát vyvíjet stíhací drony, velmi brzy to ostatní státy doženou, buť symetricky (vlastními letadly) nebo asymetricky (hackery třeba). Každopádně bych neřekl, že ve střednědlouhé době bude stále platit, že pilotované letadlo/tank/loď je silnější než nepilotovaná verze.
Moc si nedovedu představit, co by se muselo stát, aby k válce mezi nima vůbec mohlo dojít.
Nehledě na to, že japka jsou teď už "ti hodní", neviděls Battleship?
Já se nebavím o nejbližší dekádě, ale o horizontu 20 až 50 až 100 let, kdy - podíváme-li se do historie - může dojít KE SPOUSTĚ změn. Třeba pro budoucí militarizaci Japonska jsou poměrně zajímavé a pádné argumenty - už jsem tu linkovat ebook
Next 100 Years, read it

V zásadě nejen u Japonska jde o jeho geopolitické zasazení a okolní státy, kdy Friedman počítá, že dojde k úpadku Číny (na záklsadě toto, že v historii Číny se střídají periody bohatých pobřežních měst a nasraného venkova, které pobřeží svrhne) a Japonsko bude (třeba i proti své pacifistické ideologii) nutno zasáhnout a stát se novou regionální velmocí.
Obecmě Friedmanova knížka v zásadě argumentuje, že státy se nechovají
nějak kvůli své ideologii, ale opačně že jejich ideologie pramení z zejich zasazení. Tj. Rusko buzeruje východní Evropu, protože narozdíl od USA nemá žádné výrazné obranné překážky a skrze východoevropské državy si buduje "nárazníkové pásmo"; naproti tomu USA tyto potřeby nemá, a na obranu ji stačí silné námořnostvo, což je "shodou okolností" i globální ofenzivní síla. USA si ze svého geografického zasazení může dovolit propagovat vyšší ideály, Rusko bude vždy svým zasazením buzerující subjekt.
Pointa je, že si rozhodně myslím, že hegemonie USA bude ve 21. století nevyzvána (třebas i neúspěšně) jinými vyspělými státy, popřípadě bude vyzvána uvnitř samotné USA (aktuálně je občanská válka sci-fi, ale jednou už se stala). Říkám znovu - nebavím se o příštích pár letech, ale o možnostech napříč stoletím. A už jen proto, že UAVs jsou levnější a budou zřejmě dostupnější než stroje pilotované lidmi, vidím jejich masivní využití i ve vidláčtějších státech.