Tak, stačil jsem to ještě tenhle rok...
Část 4.: Pod palbou
Převor se zprudka postavil a chvíli přemýšlel, co může onen zvuk znamenat. Poté se vydal klidným krokem k antickému terminálu. Na obrazovce si několika stisky kláves nechal vyvolat údaje ze senzorů dlouhého dosahu. Stále ho překvapovalo, na jaké úrovni byli původní obyvatelé této galaxie. O to víc byl znechucen tím, na jaké úrovni jsou nyní. Okamžitě zjistil, že alarm vychází právě od senzorů a upozorňuje na tři blížící se objekty a několik menších, které strídavě mizely a znovu se objevovaly. To převora trochu překvapilo. Chvíli se snažil zjistit důvod tohoto jevu, až nakonec vyvolal diagnostiku senzorů. To co zjistil ho velice rozlítilo. Senzory pracovaly pouze na osm procent své kapacity, takže lodě, které by zachytili již před několika dny byly zachyceny až nyní, kdy byly vzdálené pouhého půl dne cesty. Navíc senzory nedokázaly rozpoznat velikost, ani žádné další informace. Proto také docházelo k onomu mizení dalších objektů, byly prostě pro senzory v tomto stavu příliš malé.
Když převor pátral po tom, co způsobilo nefunkčnost, zjistil, že se jednak Geniiští „vědci“ snažili vytáhnout ze senzorů co mohli, čímž místo toho efektivně snížili dosah pouze na několik přilehlých slunečních systémů. Druhým důvodem se ukázalo být odpálení hlavního počítače senzorové jednotky. Ten byl bohužel v jedné z podzemních místností, které původní obyvatelé nechali zbortit, protože jim připadalo, že by tudy mohla do města proniknout nějaká hrozba. Vlastně byl pomalu zázrak, že senzory vůbec ještě fungovaly.
Převor chvíli přemýšlel, pak ale dospěl k tomu, že když jedna wraithská loď nebyla žádným ohrožením pro jeho loď, tak trojice lodí nebude o nic větší problém. V klidu se tedy vydal zjistit stav oprav na své lodi. Když byl ale napůl cesty ke křižníku, došlo k aktivaci hvězdné brány. Okamžitě poté z ní vyletělo několik stíhaček wraithů, které proletěly dostatečně rychle na to, aby je nezasáhly velké tyčové zbraně křižáků, umístěné na náměstí před bránou. Další darty již takové štěstí neměly a byly zasaženy, několik se jich zřítilo za město, několik i do města samotného. Pak se k bráně dostal jeden z převorů, mohutně uděřil holí o zem, a brána se okamžitě deaktivovala. Ze stíhačky, která právě prolétala, vyletěla pouze špice, kokpit ani zbytek stíhačky se nedostavil.
Pětice dartů ale stále ještě kroužila nad městem. Když se brána zavřela, darty vystoupaly do výšky, načež se vrhly střemhlav přímo proti křižníku. To už se ale vzpamatovaly sekundární zbraně lodi a zahájily palbu na blížící se stíhačky. Baterie na městských hradbách zasypávaly blížící se stíhačky projektily, ale těm se dařilo obranné palbě uhýbat a při tom stále zrychlovat svůj pád. Jedna ze stíhaček byla zasažena zbraní křižníků a ve vzduchu okamžitě explodovala. Štíty křižníku několikrát problikly, jak se je posádka snažila aktivovat, ale zřejmě došlo i k poškození štítů, když se na palubě odpálili wraithští zajatci. Zbylé čtyři darty proletěly palbou a narazily do křižníku. Jeden si to namířil proti hlavní části lodě, tam se ale zrovna aktivoval štít a nebohý wraith do něho narazil zrovna v tu vteřinu, kdy byl aktivován. Zbylé tři darty ale narazily do zadní části lodi a způsobily poměrně rozsáhlou škodu.
Převor to všechno sledoval z ulic města, když byl na cestě k lodi. Jen co se dostal na palubu, přiřítil se k němu jeden z křižáků. Oznámil mu, že nepřátelské stíhačky narazily do zadní části lodi a motory jsou mimo provoz. Na otázku, za jak dlouho budou motory funkční, odpověděl, že při maximální snaze je nezprovozní dříve než za dva dny. Převor byl znepokojen. Hlavně tím, že se štíty neaktivovaly během té poměrně dlouhé doby, co darty stoupaly a následně klesaly. Jeho hlavní inženýr byl toho názoru, že když došlo k poškození přívodu energie k hlavní zbrani a střelci na můstku se pokusili vystřelit, došlo k přetížení některých přilehlých systémů a potom, co se štít deaktivoval, nešel již znovu nahodit. Dospěl ale k tomu, že by neměl být problém ho do několika hodin zprovoznit. Převor tedy přikázal, aby byl opraven hlavně štít a aby se ujistili, že všechny zbraně jsou plně funkční. K bráně nechal umístit převora, aby nedošlo k dalším nechtěným návštěvám. Hned poté se vydal na můstek, odkud odvysílal nouzový signál. Nouzový signál z orijského křižníku. Věc, člověk často nevidí. Převor byl znechucen vývojem situace. I když se zbylé dva křižníky okamžitě otočí, doletí k planetě o celé tři hodiny později než wraithská flotila. Převora ovšem uklidňovalo, že při minulém střetu by wraithská loď štíty nevyřadila vůbec.
O tři hodiny později se nad planetou otevřelo hyperprostorové okno, ze kterého vyletěly tři wraithské hive a šestice křižníků. Chvíli stály na místě a pak se vydaly k planetě. Převor stál na můstku své lodi a pozoroval holografickou projekci znázorňující planetu a její okolí. K planetě se blížily tři velké rudé objekty a šestice menších a mezi nimi problikávaly stovky malých červených bodů. Flotila wraithů byla větší než převor předpokládal. Kvůli nefunkčnosti antických senzorů nevěděl, jak velká plavidla se k nim blíží. To, co viděl, ho rozlítilo. Loď, se kterou se původně utkal, zjevně nebyla největší wraithskou lodí. Teď proti němu stála trojice jejich mateřských lodí, každá z nich se mohla orijskému křižníku co do velikosti bez problému vyrovnat, vlastně ho předčily. Převor nevěděl jak silné mají zbraně, ale byl rád, že vyslal nouzový signál. S nefunkční lodí by se asi neubránil dva dny, než by zprovoznili motory.
Narovnal se ve svém křesle a vynesl rozkazy. „Aktivujte štít a připravte všechny zbraně. I ty na městských hradbách.“
Vedle sedící křižák jen přikývl a několika stisky kláves aktivoval štíty lodi. Bílý štít na chvíli probleskl kolem lodi než zprůhledněl. Ve strojovně lodi, což byla vlastně místnost s ohromným oknem mířícím přímo k zářivému světlu uprostřed lodi, klepl jiný převor svou holí o podlahu. Energie uvnitř kruhového trupu chvilkově zazářila ještě více a štít lodi se začal roztahovat do stran. Během necelé minuty kryl celé město. Převor stál klidně ve strojovně a jeho hůl vyzařovala bílý proud světla směrem k zářivému zdroji energie uprostřed lodi.
Wraithské lodě se konečně zformovaly tak jak měly v úmyslu a zahájily útok. Nejdříve se přiblížila první vlna stíhačů. Stovky dartů se řítily ke štítu a pálily modrými záblesky energie. Nyní bíle rozzářený štít ale držel pevně. Jako odpověď na útok dartů zazněly postraní baterie křižníku. Horní část trupu obsahovala větší množství zbraní než by nepřítel čekal. Větší pulsy i malé střely bodové obrany rozebíraly útočící vlnu dartů na kusy. O ty, které se pokusily uniknout bateriím na vrchu trupu letem nízko nad zemí se celkem účinně postaraly zbraně umístěné na hradbách již původními majitely města. To wraithům stačilo jako demonstrace síly protivníka. Zbylé darty se zvedly a zamířily zpět do vesmíru. Z útočné vlny ale přežila necelá čtvrtina. Wraithi se rozhodli nasadit bezpečnější způsob útoku. Tři mateřské lodě zahájily soustředěnou palbu na město kryté štítem křižníku. Ohromné modré pulsy energie z jejich zbraní dopadaly na zářivě bílý štít, ale skrz se dostat nedokázaly. Ale orijské sekundární zbraně nedokázaly dostřelit až na orbitu planety, kde se wraithi nacházeli.
Po půlhodinovém bezvýsledném bombardování se wraithové rozhodli nasadit křižníky. Jeden z nich začal klesat na povrch ve snaze vylodit wraithské vojáky, kteří by mohli projít štítem. Úspěšně se jim podařilo vysadit vojáky několik kilometrů za městem. To wraithům zřejmě dodalo odvahu k tomu, aby poslali další trojici křižníků, aby provedla stejný manévr. Pěchota se mezitím dala do pohybu. Klesající trojice křižníku ale byla lákavým cílem. Klesaly sice příliš daleko od lodi, aby mohla zahájit palbu, ale převor měl ještě další eso v rukávu. Orijské stíhačky záměrně nevzlétly již při první vlně dartů, jelikož by proti nim nebyly žádným soupeřem a byly by přečísleny alespoň deset ku jedné. Nyní ale čekaly připraveny v hangáru.
Wraithové, kteří neviděli žádný náznak stíhaček, a poučeni ztrátami první vlny dartů, nechaly své darty na orbitě, kde chránily trojici hive ships. To ale znamenalo, že křižníky klesaly naprosto nechráněné před stíhačkami. A toho křižáčtí piloti plně využili. Když byly křižníky dostatečně nízko nad povrchem, vyřítily se z hangáru orijské stíhače. Neměly rychlost ani obratnost dartů, ale měly mnohem silnější zbraně. Bíle paprsky energie se zařízly do trupů křižníků. Jejich obraná palba neměla moc šancí. Piloti orijských stíhaček šikovně manévrovali, aby se vždy nacházeli mezi dvěma loděmi nepřítele a ten se proti nim nodvážil vystřelit, jelikož si uvědomoval, že nedokáže střelit tak přesně, aby nezasáhl vedle letící křižník. Jeden z křižníků se pokusil uniknou z boje, ale zamířil na špatnou stranu a při úhybném manévru se dostal přímo do palebného pole orijského křižníku. Ten ho rozcupoval na kusy. Zbylé dva se pokusily zmizet na orbitu, ale stíhačky si na nich vybíraly svou daň. Jeden se zřítil poté, co mu zničili motory. Druhý explodoval dříve, než se stačil dostat do bezpečí vlny přilétajících dartů, které se řítily přímo na orijské stíhače. Ty se rozhodly k rychlému ústupu a vyrazily přímo do bezpečí štítu. Většina dartů se otočila zpět k mateřským lodím, akorát několik pokračovalo v pronásledování. Orijské stíhače bezpečně proletěly štítem a zamířily k hangáru. Několik dartů, letících jen pár desítek metrů za nimi se pokusilo o totéž, ale zastavily se o štít jako o neprostupnou stěnu a zmizely z ohnivém záblesku.
I přes toto malé vítězství se ale situace příliš nezměnila. Wraithové vysadili zbylé križníky ještě dále od města a s masivní ochranou dartů a neustávali v bombardování štítu.
Obléhání již trvalo alespoň dvě hodiny a na štítu křižníku se to začínalo projevovat. Ve strojovně se sešlo pět převorů. S obvykle vážnými obličeji se postavili do kruhu kolem toho, který udržoval štít v nynejší podobě a jehož hůl stále vysílala proud energie do zářivé koule ve středu lodi.
„Naše zbylé dvě lodě jsou již na senzorech, dorazí za necelou hodinu. Štít ale nevydrží tak dlouho. Musíme ho udržet za každou cenu.“ Prohlásil hlavní z převorů.
Ostatní přikývli a postavili se do řady k oknu. Pak jako jeden muž udeřili holí o zem a z vrchu jejich hole vytryskly proudy energie k centrálnímu jádru lodi.
Mezitím se wraithským vojáků podařilo dostat na dohled k městu. Bylo jich zde kolem tisícovky a byli připraveni vrhnout se na zteč. Problém byl ale v tom, že město bylo bráněno vysokými hradbami, které wraithové neměli jak zdolat. Rozhodli se tedy zaútočit na část, kde byl kus hradeb sesutý tak, že by se po něm mohlo dát vyšplhat. Úsek byl ale jen nějakých dvacet metrů široký. Chvíli čekali a pak se rozeběhli vpřed. Byl na ně famózní pohled. Tisíc wraithských pěšáků i důstojníků, běžících přes plochou pláň před městem.
Pak se ale ukázalo, že to nebude tak jednoduché. Na hradbách se vztyčily stovky vojáků v kovovém brnění a s přilbami na hlavách a bez meškání zahájily palbu po wraithech. I přesto, že tyčové zbraně nebyly proti wraithům tak účinné jako lidské projektilové zbraně, dokázali křižáci velké množství wraithů zabít ještě než se dostali do průlomu. Někteří wraithové se chytře pokusili střílet po křižácích, ale jejich střely se jen neškodně zastavily o štít.
Křižáci stříleli bez míření zuřivě do davu wraithů, až z nich zbyla pouhá stovka, která se ovšem dostala až k průlomu v hradbách. Pak křižáci nečekaně ustoupili z okolí průlomu, jakoby se báli těsnějšího střetu s wraithským válečníkem. Wraithům to dodalo odvahu a s vítězným rykem se vyšplhali na sutiny hradeb. To ovšem byl jejich poslední počin, protože v okmažiku, kdy se dostali na vrchol, zahájila palbu sekundární baterie křižníku na levoboku. Přesně zamířená již pět minut očekávala, až se wraithové dostanou do průlomu. Nyní nadešla její chvíle. Wraithům pod maskami ztuhl jejich nadšený výraz. Během sekundy zbyla po wraithech i průlomu pouhá kouřící díra. Žádný z wraithů se do města nedostal, jen několik těl wraithů leželo v blízké uličce, kam je odhodil výbuch. Tam je také nechali a k díře v hradbách umístili padesátku křižáků s těžkou tyčovou zbraní. Ani tenhle pokus wraithům nevyšel. Nezbývalo jim tedy nic jiného, než vytrvat ve střelbě a vyčkat, až povolí štít lodi, který nyní držel jen díky pěti převorům, kteří vytrvale doplňovali energii jádru lodi.