Když přijmu, že dokážeš z člověka nakopírovat jeho vzpomínky, včetně způsobu, jakym k nim mozek přistupuje (což bude jiný pro každýho člověka a pro každou vzpomínku a co má naprosto zásadní vliv na osobnost) a vložit do simulace jeho těla, fungovat by to třeba možná snad mohlo, ale to hlavní co mám na mysli je, že úplně minimálníma změnama do nastavení tý simulace nebo do způsobu, jakym bude přistupovat ke vzpomínkám vyprodukuje úplně novou osobnost. Pokud to zajde tak daleko, asi by ty vzpomínky ani nic jinýho nemuselo bejt přenesený z člověka a nekonečno osobností půjde vygenerovat i úplně uměle.
Tady mě napadl jeden krásný argument pro simplifikaci uploadu - nepotřebujeme zkopírovat/přesunout celého člověka, ale jenom jeho vědomí (de facto jenom vzpomínky). A k tomu vlastně stačí "jen", aby nanotechnologie postupně nahradila jeho neurony. Sice je třeba, aby digitální člověk měl stále orgány, trávící problémy nebo menstruaci (protože to napomáhá tomu, kým je), ale zbytek těla je totožný pro všechny lidi. Není (kromě defektů, které ale nechceme) rozdíl mezi tvýma a mýma plícema. Nemají vědomí, nenapomáhají tomu, jak naše odlišná síť neuronů tvoří rozdíl mezi námi dvěma.
A jo, máš pravdu, i když 21.století je budoucnost, kde všechno je možný, přemejšlet nad důsledkama něčeho takovýho mi přijde hodně unreal.
Tím spíš, když není tak docela jasný, kdy a v jaký míře k tomu dojde.
Mmch i když pevně věřim, že počítače postihne revoluce a přijdou stroje, vedle ktrejch dnešní počítače budou jako abakus vedle těch součastnejch (kvantový kompy tu zazněly), nezdá se, že by lidstvo začalo masově opouštět křemíkový čipy v následujících 20-30 letech, takže zase bych to moc nepřeháněl s tim futuro-optimismem.
Podobně, jako jsme neopustili s příchodem počítačů papír, asi taky neopustíme hned tranzistory... Nicméně, jak popisuju níže, od prvího uploadu, který funguje, je reálná šance, že další vývoj bude velmi, velmi překotný. Dnešní vývoj technologií je de facto limitován lidským myšlením, jehož rychlost je omezená (a kromě toho musí řešit věci jako daně, jídlo, spánek, fotbal apod.). Pokud bychom měli skutečnou AI nebo upload v počítači rychlejším, než je mozek, eliminujeme tenhle problém. A pokud tahle entita bude mít přístup k roborům nebo nanotechnologii, zvládne vymyslet a realizovat svoje nápady rychleji, než lidé kdy mohli.
Na singularitu, v dobrém i špatném podání, ve skutečnosti není potřeba společnost, ale jediný fungující krok, po kterém (teoreticky) nastává lavina. Otázka právě je, jak se s tím popere společnost. Jestli vezme AI/upload útokem, jestli ji AI/upload bude vůbec potřebovat apod.
A jistě, singularita jako koncept je určitý konstrukt lidí, kteří v ní věří. Není nikde psáno, že proběhne tak, jak tvrdí její příznivci. Skutečně je možné, že prostě budeme pomaličku stovky let postupovat malými krůčky. Nicméně považuju argumenty pro ní za poměrně pádné, protože zpracování informací se za půl dekády natolik zrychlilo, že si dneska můžeme psát a za den stihneme výrazně více aktivit než dříve. Argumenty pro ní prostě vidím spíše než argumenty proti ní.
Jaký je rozdíl mezi kopírováním informace z mozku a jejím přesunutím?
Viz. Ultra. Jde o filozofický problém ze dvou zásadních důvodů. Zaprvé, pokud je uploading nesmrtelnost, pak musíš vědomí přesunout. Jinak jen vytvoříš klon, na který budeš ty ve svém masovém těle čumět při svém umírání.
Druhým problémem je opět možnost nekonečných kopií a jejich práv, viz. Storm. Ale tohle je, řekl bych, spíše otázka pro budoucí právo.
Já bych ještě doplnil
současný stav kvantových počítačů. Který je zhruba a stejné úrovni, jako byl tranzistor v roce 1907, pokud jsem to správně pochopil.
Kromě toho jen dvě další serepetičky. Mnozí možná viděli tohle nanoutíčko, které vytvořili pomocí 3D tiskárny (!!!) asi před třemi týdny.

Není samozřejmě mobilní a jde jen o sochu. Nicméně je to IMO další obrovský krok. Pokud se tímhle začne dělat fungující technologie, we are in. Jen pro srovnání s těmi uploady a nanotechnologií, která by měla nahradit neurony - to vedle autíčka je vlas. Tloušťka vlasu je prý (někdo mě klidně verifikujte) mezi 40 až 120 mikrometry, zatímco neurony (zřejmě i se sítí) se pohybují mezi 4 až 100 mikrometry.
Ve skutečnosti ostatně předchůdce nanitů už máme od roku 2005, kdy postavili dálkově a plně funkční ovládané tohlecto.

Ty červené kolečka na tom jsou krevní buňky (average size 2-3 micrometers).
Jinými slovy, ta hezká 3D formulka je v porovnání s tímhle ještě mastodont.

Funkční miniaturní stroje tu prostě už dávno jsou. Akorát se ještě neumí replikovat a nemáme pro ně masivní aplikaci. Nanotechnologie (tj. ne stroje) jako taková složitější chemie už aplikována dávno je.
Druhá dnešní věc je, že už umíme vyfotit tohle.
"a single-molecule images so detailed that the type of atomic bonds between their atoms can be discerned."Plus ještě tohlecto, což je prý "
the shadow of a single atom"...
[img][./images/thumbs/article-0-13ef0a92000005dc-251_634x633_1347832508.jpg]http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2012/07/05/article-0-13EF0A92000005DC-251_634x633.jpg[/img]
To jen, aby bylo jasné, že technologii na měření různých titěrných délek na velmi malé úrovni máme taky.
Myslím, že armáda by raději šla do nějákých robotů s "rozumnou" AI, které by měly formu nějákého neobvyklého hardwaru - ať už tanku, stíhačky, nebo mračna zesíťovaných vražedných naitů. Tedy spíš, než robo/kyborgská kopie generálů na penzi.
Možným odbytištěm by mohla být "kyberdivize". Ve světě plném UAVs, robotů, nanotechnologie, uploadů a dalších srágor by se asi vyplatilo mít virtuální (proti)hackery, kteří mohou díky vysoké výpočetní kapacitě reagovat kurefsky rychle.
Ono vůbec, hlavní výhoda uploadů mi příjde právě v osedlání času. Ne ve smyslu cestování časem nebo dilatace nebo podobých věcí, u kterých by Einstein plakal, ale ve smyslu subjektivního toku času. Pokud budu mít simulaci člověka v CPU, a to CPU zvládne fungovat rychleji než běžný lidský mozek, pak se čas entitě uvnitř (v porovnání s naším časem) de facto zpomalí (buď to, nebo se zcvokne, případě začne zpracovávat inforamce jako počítač a dojde na dehumanizaci, o které mluví Storm).
Tím pádem nám vzniká možnost uvnitř CPU zpracovávat informace (inteligentně, oproti ne-AI počítači) mnohem rychleji než v realitě. Já bych to přirovnal k
Inception a jeho změně toku času ve spánku; jenom nahraďte spánek za virtuální realitu. Pokud bych se týden před státnicema mohl hodit do VR limba, kde bych měl subjektivní rok sezení u vody na naučení se všeho nutného, sáhl bych po tom všemi deseti... Tohle je vlastně i polopatické vysvětlení principu toho, proč si singularisté myslí, že změna bude překotná a nikoliv postupná. Jakmile vznikne upload/AI, zvládne věci vymýšlet mnohem rychleji.
Abych se zase na okamžik vrátil k jádru topicu - je důležité si říct, jaká je vlastně poptávka po uploadech. Armádě stačí AIs, roboti potřebují jen minimální AI, a i když si lze představit uploady jako prodlouženou formu medicíny, kterou navíc zafinancují boháči (viz. dnešní plány na vesmírné turisty, kde to taky financuje jen vyšší třída), stejně chybí nějaký fortelný důvod pro uploady...
Vona je vůbec otázka, jestli náhodou pravá AI jako taková je vůbec (i v horizontu staletí) realizovatelná. Teď si to trochu cucám z prstu, pravda, ale příjde mi, že vytvořit vnímající "bytost" bude náročnější, než vytvořit simulaci mozku (už jen proto, že nám stačí "jen" nasimulovat fungování neuronů a pak do nich uploadovat "vzpomínky"). Z tohodle hlediska je dost dobře možné, že spíše než AIs vznikne poptávka po uploadovaných lidech.
Myslím, že by se privilegovaní snažili udržet si "privilegium nesmrtelnosti" co možná nejldéle. Je mnohem snazší a levnější, než kopírovat nýmandy z chudiny na podřadnou práci vytvořit přímo robota "děleníka".
Pak je tu samozřejmě ta utopistická alternativa, že po období transformace zbude jen vyšší třída (ať už protože zbytke umře, nebo protože vlivem vládního přerozdělování ultralevného majetku a poptávky po nových typech práce bude "dost pro všechny").
A naprosto by se tomu nedalo bránit.
Inu, dalo, prostě jenom další proti-nanotechnologií...
Jinak ale ano, jedna z možných verzí singularity je samozřejmě
grey goo, v němž nekontrolovatelné šíření (třebas i neinteligentních) nanitů pohltí Zemi.